Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомени от минали Коледи

Днес в "Калейдоскоп" си говорим за спомените- за онези ароматни спомени, за които поетът Павел Матев пише: "Ябълки във шепите събрани, прясно сирене и стар ошаф..." Защото днес е Рождество. Един домашен, семеен, топъл празник. Родов празник. Затова търкулваме бъднишката погача като в стара приказка и тръгваме след нея из селата на Българския Северозапад.

"Ако в нощта на Бъдни вечер срещу Коледа се хапне поне трошичка месце от дива птица- врабче или гугутка, Душата на човека става волна и лека. Може би това е древна българска, или може би още по-стара символика, свързана с възпитаването у човека на способността да се издига над всички неща, които са ежедневие"- разказва за Коледите на своето детство Елита Костова, от видинското село Флорентин. И ни напътства как се сушат плодове и зеленчуци; как се прави лютеница с чесън за трапезата на Бъдни вечер; защо се пости и как се "излиза от пост"; как се отрежда и какво се нарича при "раздаването" на питки за близките ни покойници на Коледа сутрин.

И в Ново село календарът на християнската обредност хармонично се вписва в древния трудов календар, следвайки смяната на сезоните. Затова на Бъдни вечер се подновява огънят в семейното огнище- ритуал, който е наследил езическия култ към Младото слънце. Традицията повелява на този ден в къщата да командва най-възрастната жена. Обредния хляб "бабата" меси сама. На свечеряване мъжете издълбават донесения от гората "бъдник" и преди да го сложат в огнището сипват в него светено масло. Жените хвърлят наръч слама под трапезата и я застилат с бял месал. В средата турят паница с житни зърна и стиска пръст от най-плодородната нива. И до днес в дома на Любка Ангелова се пази един такъв бял месал, който всяка година се постила на бъднишката трапеза и веднага след това се прибира отново- като скъпо имане:

"Имаме го у дома откакто се помня. Не зная от колко поколения се предава по женска линия. Мама го пази като очите си- цяла година лежи прибран в орехова шума и лавандула. На Бъдни вечер тя слага на него обредния хляб, а след празниците го пере и го скрива пак." А Любка внимателно гледа и слуша какво прави възрастната й майка, защото тя на свой ред ще трябва да предаде този ритуал на децата си- като жива родова връзка.

Основно ястие на бъднишката трапеза в Ново село са сърмите, които тук наричат "завияч". Сушени червени пиперки, пълнени със зрял фасул, кисело зеле- срещу чужда завист, чесън- срещу уроки и орехи- за богатство и здраве- допълват задължителното меню. Ябълка, дюла, сушено грозде и сливи, парче печена тиква трябва да има за всяко от децата. Солник и бъкличка с вино завършват празничната трапеза. Домовладиката я прекажда с въглен от огнището и щипка тамян. Първото парче от обредния хляб слага пред иконата на Божията Майка- дар за всички отминали в небитието прадеди, които са създали този род. Хляба "стар баща" раздава като напомня на всеки какви ще са задълженията му през следващата година- синовете ще орат, сеят и жънат, ще се грижат за стадата и добитъка, ще отглеждат лозя и ще правят вино. След празничната вечеря стопанинът на дома остава буден до сутринта, за да поддържа новия огън в огнището. Трапезата не се раздига до следващия ден, когато празникът ще продължи вече с "блажни" ястия.

Докато събираме спомени за минали Коледи из селата на Северозапада, установявам нещо прелюбопитно- в този край на България в полунощ на 24 срещу 25 декември да наричат по къщите излизали не само момчета. Веселите коледарски дружинки били смесени:

"Дори било препоръчително момчетата и момичетата да са по равно"- подчертава Елка Дудулова, която като учител в новоселското училище през 70-те години на миналия век възкресява обичая, наричан тук "По пуй". Същото ми разказва и дядо Герасим Николов, от село Винарово:
"Мама ми обличаше дебел пуловер, стягаше добре опинките ми- защото тогава имаше едни снегове- не ти е работа! По метър, че и повече! Аз презрамчвах торбичката, в която да си събирам дарените армагани и хуквах с децата. Тогава имаше и много деца. От всяка махала излизаха по една, две, че и повече дружинки. В дворовете ни посрещаха старите стопани, ние наричахме за здраве, сватби, деца и благополучие, а те ни даряваха колачета, ябълки, орехи. На всяко колаче имаше и по бучка захар- радост ти казвам!..."

Запазеното в паметта на хората от село Винарово за традициите по Бъдни вечер и Коледа се пази от читалищните дейци, които и сега поддържат живи местните обичаи.


"Всяка година си правим възстановка на Бъдни вечер. Участват хора на всякакви възрасти. Всичко си е истинско- синията, гостбите, наричанията, песните, виното. Елате ни на гости и ще видите, ще чуете, ще опитате- търкан боб, сърми, сушени пиперки, тиквеник"- щедро ни кани Босилка Витанова. И докато ми разказва ми показва и снимки от архива на читалището.

Смесихме днес в "Калейдоскоп" спомени за минали Коледи на хора от различни села на Българския Северозапад. За да стане ясно още веднъж, че ние сме си такива- хем много различни, хем много близки. Тази вечер в полунощ ще се поздравим на различни местни наречия с "Честито Рождество!" Но в душите на всички ни ще изгрее една и съща звезда- Витлеемската звезда на надеждата, за да ни върне при корените ни с онзи вечен библейски благослов от "Евангелието" на Лука: "Слава във висините Богу, на земята мир и между човеците- благоволение."
По публикацията работи: Ваня Минева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40