Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родители плащат, за да има всеки ден медик в училище

Здравните кабинети в училище- има ли ги и достатъчно ли са медицински сестри и фелдшери в училищата и детските градини? По време на реформите в здравеопазването медицинските работници- медицински сестри и фелдшери бяха съкратени от здравните заведения, а през 2000-та година отново са наети на работа към общините. Сега, в здравните кабинети в детските и учебни заведения, медицинските специалисти извършват дейности по профилактика и промоция на здравето на децата и учениците, регистрират здравното и имунизационното състояние. В кабинетите се осъществява и медицинско обслужване на спешните състояния до пристигането на екип на центъра за спешна медицинска помощ.

В Община Видин, в 17 детски градини (12 целодневни детски градини с 6 филиални групи и 5 обеднинени детски заведения) работят 32 медицински сестри, а в 17 училища (12 общински и 5 държавни)- 7 фелдшери. Размерът на средствата, които Министерството на финансите отпуска като субсидия в местния бюджет за здравните кабинети, е в зависимост от броя на учениците в общината. Заради по-малкия брой на децата и учениците, обаче бюджетът на направление "Здравни дейности" във Видин за тази година е намален, което води и до намаляване на медицинския персонал.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Въпреки това сме създали оптимална организация на медицинското обслужване. Работното време на медицинските сестри в детските заведения е съобразено с идването на децата сутрин, храненето, съня и заниманията им. То е от 8 до 17:30 ч. Разпределението на фелдшерите е съобразено с местоположението на училището, така че едно медицинско лице да обслужва две съседни учебни заведения", обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Емилия Николова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Видин. От един фелдшер се обслужват Професионалната гимназия по облекло и хранене "Михалаки Георгиев" и ПГ "Васил Левски", Основно училище "Иван Вазов" и Средно общообразователно училище "Любен Каравелов", Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" и СОУ "П. Р. Славейков" във Видин.


Според наредбата за ученическите лекарски кабинети в малките училища доктори изобщо не се полагат, тъй като бройката на децата е под 800. Така при инцидент в междучасието хлапетата в селата и малките градове трябва да разчитат на бързата реакция на Спешна помощ. В едно от видинските училища, в което учениците са недостатъчно, за да има фелдшер всеки ден, училищното настоятелство е намерило изход от създаденото положение, за да осигури всекидневното присъствие на медик.


"Родителите в училищното настоятелство решиха да сключат граждански договор с медицинско лице, което да бъде в училището в дните, когато фелдшерът е в другото учебно заведение. На медикът заплащат от настоятелството", обясни Пролетка Цветкова, директор на Основно училище "Иван Вазов" в областния град. Така от 10 декември миналата година, във видинското учебно заведение всеки ден е подсигурено присъствието на медицинско лице.


"Въпросът е какво ще правим през дните, когато нямаме медицинско обслужване. Фелдшерът е в училището 3 от 5-те учебни дни. Това ни създава известни неудобства. Винаги трябва да има лекар в училище, защото някой може да получи криза, която да изисква незабавна намеса на медицинското лице", каза Тони Герасимов, директор на Основно училище "Отец Паисий" във Видин. В 3-те училища в община Белоградчик има медицинско обслужване, в това ни уверява заместник-кметът Антон Трифонов:

"При нужда здравните работници се обаждат и ние осигуряваме необходимите лекарства. Засега нямаме проблеми с осигуряването на медицинското обслужване в учебните заведения".

Общият брой на здравните кабинети в Монтанско е 91. И там, здравната грижа в учебните и детски заведения се извършва от медицински сестри и фелдшери.

"В здравните кабинети могат да работят лекари, но тези места за работа не са атрактивни за тях. А законодателството допуска в кабинетите да работят и медицински сестри и фелдшери", уточни д-р Даниела Караилиева, директор на Регионалната здравна инспекция в Монтана. Здравните кабинети са създадени за промоция и профилактика на здравето, а не за лечебна дейност, допълни д-р Караилиева. Оборудването и санитарно-хигиенното състояние на кабинетите се проверява от здравната инспекция. При проверките, които са извършени миналата година в Монтана, не са констатирани сериозни нарушения.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49