Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спокойно начало на изборния ден във Видинско

Всички избирателни секции в област Видин са отворени навреме за гласуване в деня на националния референдум. Изборният ден е започнал нормално. Това съобщи за РАДИО ВИДИН зам. председателят на Районната избирателна комисия Павел Петков.

"В началото на изборния ден секциите в основно училище "Отец Паисий" не е имало отопление, но проблемът е отстранен. В непълен състав работят избирателните комисии в няколко секции извън Видин, заради неявяване на членове"- каза Павел Петков.

99 053 са избирателите за националния референдум в област Видин. Създадени са 245 избирателни секции и 23 за хора с увреждания. В областния град 9 избирателни секции са пригодени за хора с увреждания на опорно-двигателния апарат- секциите в СОУ "Св.Св. Кирил и Методий", СОУ "Климент Охридски", ЦДГ №8 "Здравец", ЦДГ №16 "Русалка", ОДК СОУ "Цар Симеон Велики", сградата на математическата гимназия, СОУ "П.Р.Славейков" и ЦДГ №17 "Синчец".

"Хората с увреждания могат да гласуват във всяка една СИК, след като попълнят декларация, че няма да гласуват на друго място"- каза за председателят на РИК Мария Манджукова. Във общините Брегово и Ново село са назначени подвижни избирателни комисии, тъй като в някои села няма достатъчно избиратели, за да се разкрие Секционна избирателна комисия:

От пресслужбата на Община Видин съобщиха, че ще дежурят общински служители, които ще дават информация при възникнали проблеми в изборния ден на телефони: 094 609 416 и 0879 949129. Общината е подсигурила транспорт до избирателните секции за хората в неравностойно положение. Заявка за необходимостта от такъв транспорт може да се направи на телефони: 094 609 423 и 0879 987744. В изборния ден жителите на общината могат да правят справки в избирателните списъци на телефони: 094 609 401, 609 439, 0879987743.

Предаването на изборните материали от СИК на общината ще става чрез получаване на номер от общински служител. За членовете на комисиите ще има подходящо помещение, в което да изчакват предаването на материалите. Ще бъдат осигурени и топли напитки.

73 985 души от Враца и селата в общината имат право на глас в референдума за бъдещето на ядрената енергетика днес. Данните са от избирателните списъци, съобщиха от местната управа. В община Враца са разкрити 110 секции, като 5 от тях са допълнителни и ще събират гласовете на хората в многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев", затвора, Комплексния онкологичен център, Тубдиспансера и дома за стари хора. Право на глас в националния референдум имат 174 465 жители на област Враца. Общо разкритите секции са 302 в населените места в областта. Единствената подвижна секционна избирателна комисия във Врачанско ще работи в Козлодуй, като в нея ще имат възможност да гласуват предварително заявилите желание хора с трайни увреждания, които не могат да отидат до изборните места.

Над 137 хиляди са гласоподавателите в област Монтана за националния референдум. Гласуването става по постоянен адрес. Хората с увреждания ще могат да пуснат своя глас в Младежкия дом. Те имат право и на придружител в тъмната стаичка, като за целта трябва да носят удостоверение за ТЕЛК и НЕЛК.

"Ако няма медицинско свидетелство, и при видими зрителни затруднения и трудна подвижност, лицето се допуска да гласува по преценка на комисията"- каза Петко Петков- зам.председател на РИК Монтана. Сигнали за нередности в изборния ден в област Монтана може да се подават на телефон 096 300 568.

ГД "ГРАО" е осигурила достъп до избирателните списъци за всички български граждани, които могат да направят проверка на данните в избирателните списъци и информирмация за избирателната секция и място на гласуване по следните начини:
•През Интернет на адрес http://www.grao.bg/elections/
•Чрез SMS -Изпраща се SMS на номер 18429. Номерът 18429 е единен и за трите мобилни оператора (МТел, Глобул и Виваком). Цената на SMS e 25 стотинки без ДДС. В текста на SMS се изписват единствено десетте цифри на ЕГН. Системата връща SMS с номера и адреса на избирателната секция за въведения ЕГН.
•Чрез стационарен или мобилен телефон - Избира се 0800 1 4726 ("0800 1 GRAO"). Тел. 0800 1 4726 е безплатен за цялата страна.

Избирателните списъци са публикувани и на интернет страниците на общините и всеки избирател може да прави справки в тях.

Изборният ден ще приключи в 19 часа, след което се очакват и първите прогнозни резултати. Ако пред секциите все още има желаещи да гласуват, изборният ден ще бъде удължен с 1 час.
По публикацията работи: Екип НОВИНИ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 26 февруари 2025 година

Инициатива "Ден на розовата фланелка" се проведе днес във видинското Основно училище "Иван Вазов". Тя е част от Международния ден за борба с тормоза в училище, който започва да се отбелязва в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари. Министър-председателят Росен Желязков разпореди да бъде изградена връзка между системите на..

публикувано на 26.02.25 в 18:00

Видински ученици казаха "не" на тормоза в училище

Ученици и учители от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се включиха в инициатива "Ден на розовата фланелка" .  Кампанията се провежда вече повече от 10 години, каза директорът на училището  Мариета Георгиева : "В сяка година, символично обявявайки деня за борба с агресията в училище като Ден на розовата фланелка,..

публикувано на 26.02.25 в 16:09

Ученици "плъстиха" мартеници във Видин

Творческа работилница на тема "С хубост срещу зло" организира Регионален исторически музей - Видин . Тя бе посветена на изработването на традиционни мартенички. Събитието се проведе в музей "Кръстата казарма“ и бе насочено към деца до 13 години. Целта на работилницата е да вдъхнови малките участници да творят и да се запознаят с българските..

публикувано на 26.02.25 в 16:05

Лом обновява Дунавския парк с проект за над 220 000 лева

Ограничават достъпа на тирове в Дунавския парк в Лом с поставянето на метални антипаркинг елементи пред паркинга на митницата. Паркът, край река Дунав, който е любимо място за разходка и отдих на ломчани, ще бъде обновен с над 220 000 лева Община Лом спечели безвъзмездно финансиране на стойност над 220 000 лева за обновяване на Дунавски парк в..

публикувано на 26.02.25 в 15:07

Работилница за мартеници се проведе в село Бориловец

Потребители на  Центъра  за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства  в  с ело  Бориловец , о бщина Бойница, изработиха п ъстри мартеници .  Инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала" е на сдружение "Северозапазване" и на кмета на общината Анета Генчева. "Нашите потребители обичат да творят и да..

публикувано на 26.02.25 в 15:02

Опит за нелегален превоз на цигари е осуетен при проверка на Дунав мост 2

Митническите служители установиха 7 хиляди кутии цигари в палети с портмонета при проверка на товарен автомобил в района на Дунав мост Видин-Калафат .  В Митническо бюро Видин е извършена рентгенова проверка на транспортното средство и товара. В изображението се очертават подозрителни зони в предната част на ремаркето, където се превозват три..

публикувано на 26.02.25 в 14:47

Съветниците в Мездра ще обсъдят 7 точки на предстоящото заседание

Общинският съвет в Мездра ще проведе своето редовно заседание на 27 февруари, четвъртък, от 16:00 часа при скромен проект за дневен ред, включващ само 7 точки. Най-напред общинските съветници ще приемат промяна в Наблюдателната си комисия съгласно Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража и Отчет на Местната комисия за борба с..

публикувано на 26.02.25 в 14:39