Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чумата да върви по "же-пе-то" в гори тилилейски!

Ритуално почистване на домовете правят по Атанасов ден ромите от видинския квартал "Нов път".
Домакините твърдат, че "Гоненето на Чумата" е уникален обичай, който се прави само тук, във Видинско. На празника маскирани младежи отрано обикалят къщите и "напъждат" всички болести и лошотии, а най-вече Чумата. В шествието задължително има "поп", "булка" и "жених", а другите маски са плод на фантазията на участниците и на пазарните им възможности.
 
Около обяд на площада се събират всички- на гости идват и изнеслите се от Видинското Факултето земляци- това е задължителен празник! Който не участва, е обречен да бъде преследван от болести цяла година! Оказва се, че сред младите има и такива, които нищо не знаят за традицията:

"Нещо не зная. Сега се върнахме от Германия и ми е любопитно. Там няма такива ромски празници. Казаха ми, че има кукери. Чакаме ги"- обяснява ми 14-годишно момче, което с приятели очаква маскираната дружина да пристигне на площада.

 
"Това е много важно да се направи. За здравето на всички е. Най-вече за децата. Ето- нося си свещичка в джоба. Готвила съм пиле, млечница, сърми. Месила съм питка. Като идем там- на релсите- раздаваме и ядеме. Нищо не се връща в къщи. Така трябва- да няма болести"- разказва възрастна жена.
 
Традицията повелява старите елхи, суровачките и снопчетата с т.н. "шиленца" да се натоварят на каруца с конски впряг. Въпросните шиленца всъщност са пръчици, които се съхраняват под печката във всеки дом от Игнажден до Чуминден. Всяка пръчка символизира пожеланията и надеждите на членовете на семейството.

"За късмет и берекет. Събираме ги от от Игнажден до днеска. Товариме ги и тях при суровачките и елхите и ги гориме. Така знам аз от моя дядо, а той от неговия дядо и прадядо"- допълва разказа възрастен мъж.

През последните 20 години при обикалянето по къщите маскираната дружина задължително е в компанията на оркестър "Братя Ангелови". Домакините "поръчват" какво да им свирят и после даруват с дребни монети танцуващите кукери. Когато младежите се уморят от танци, а децата от тичане край маскираните млади мъже, шествието се отправя към опасващата квартала железопътна линия.
 
Там ромите палят свещи, прекаждат донесените ястия, хапват, пийват, раздават си взаимно за здраве и сила. Ястията са от бяло брашно, ориз и птица. После разбиват в железопътните релси всяка съдина, в която са донесли храната. В къщи нищо не се връша- така Чумата и всички други болести, както и всяка лошотия, ще отидат "по же-пе-то" в гори тилилейски и никога няма да се върнат!
 
Фоторепортер: Пламен Генчев
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шофьор пострада при катастрофа с електрическа триколка

Възрастен шофьор беше приет в болница след катастрофа с електрическа триколка, съобщиха от ОД на МВР във Враца . Сблъсъкът е станал в събота към 11 часа на пътя между козлодуйските села Бутан и Гложене . Докато униформени отбивали движението в едната пътна лента, от спряната колона с автомобили изникнал внезапно 78-годишен мъж с електрическа..

публикувано на 03.11.24 в 13:20

Членовете на секционни избирателни комисии във Враца ще получат възнагражденията си

От 11 до 15 ноември членовете на секционни избирателни комисии , участвали в парламентарните избори на 27 октомври, ще си получат възнагражденията. Това става ясно от график, изготвен от общинската управа на Враца. На 11 ноември /понеделник/ хонорарите си ще получат участвалите във вота от СИК-ове с номера от 1 до 23. На следващия ден, 12 ноември,..

публикувано на 03.11.24 в 08:52

Върнато е решение на ОС на Вълчедръм за отказ от референдум за изграждане на ветрогенераторен парк

Областният управител на Монтана върна решение на общински съвет във Вълчедръм, отказал провеждане на референдум за изграждане на ветрогенераторен парк в Златията. Близо 900 жители на Вълчедръм поискаха чрез референдум да се реши дали ще има ветропарк в местността Златията.  На последното си заседание общинските съветници отхвърлиха искането на..

публикувано на 02.11.24 в 15:07

Връчиха наградите за култура на името на д-р Хернани Цибрански

В Лом бяха връчени годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански.  Наградата за журналистика и литература беше присъдена на Митко Митков, автор на книгата „С крилата на противника”. Творбата проследява историята на 20 пленени вражески самолета, използвани повторно от нашата авиация по време на Първата световна война...

публикувано на 02.11.24 в 13:20

В Лом почетоха подвизите на Втори конен полк

Венци и цветя на паметника на легендарния Втори конен полк поднесоха Община Лом, Военно окръжие – Монтана,  Военният клуб, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва и граждани.  Денят на будителите, 1 ноември, е и празник на легендарния ломски полк, а на днешната Архангелова задушница се отдава почит към загиналите български воини...

публикувано на 02.11.24 в 07:56

Почитат будителите в Моравица днес

Днес  жителите на   мездренското село Моравица ще се съберат, за да почетат богатата история на България и наследството на великите будители , борили се да съхранят традициите, културата и идентичността ни. От сутринта до вечерта организаторите от кметството и местното читалище предлагат ден, изпълнен с дейности за всеки - доброволчески..

обновено на 02.11.24 в 07:50

Архангелова Задушница е днес

Днес е Архангелова Задушница.   Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите.  Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  На Задушница утринните богослужения в храмовете са заупокойни. Врачанският митрополит Григорий. "Да се помолим за душите на..

публикувано на 02.11.24 в 07:39