"Във Видинския край няма изградено депо за отпадъци. Имаме сметище. Боклукът не може да се преработва и нищо не може да се направи, за да се спрат процесите на гниене. А има и отпадъци, които не се разграждат с години. Това е една тема, която ще започне да се дебатира съвсем скоро"- коментира председателят на областната организация на "Екогласност" Иво Георгиев.
Екогласност стартира няколко иницативи от Видин. Една от тях е национален референдум за обявяване на цялото ни Черноморие за Национален парк. Предстои въпросът на референдума да бъде обсъден с юристи, но вероятно ще е: "Съгласни ли са гражданите да има Национален Природен парк, с цел да не се допуска повече застрояване по Чреноморието". Подписката ще тръгне в края на февруари.
"Само това е спасението да се спре това безумие по Черноморието. В този Национален парк ще влязат всички природни паркове, които са там, дюните, които скандализираха обществеността, всички влажни зони, движението на птиците и въобще всички природни дадености. На 16 юли 2009 година трябваше да се затворят всички нерегламентирани сметища в цялата страна. В момента има общо 124 такива в цялата страна. Срещу България беше стартирана процедура на Европейската комисия за това, че не се изпълнява европейското законодателство и беше въведена наказателна санкция от 15 000 евро на ден. Тази процедура беше спряна, но разходите по делото бяха поети от България. Заради депата в Ямбол, Стара Загора и Смолян, България влезе във втората фаза като наказателна процедура и нищо чудно, ако до края на годината сметищата не бъдат закрити да се въведе санкция по 15 000 евро на ден"- обясни председателят на "Екогласност" Емил Георгиев.
Третата тема е за това как в Природозащитен център "Натура" във Враца бе отбелязан Световния ден на влажните зони. Ученици от Еко клуб "Детелини" към СОУ "Христо Ботев" и от ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" направиха презентации за значението на влажните зони и представиха най-популярните от тях.
"Всеки участник сподели свое любимо произведение, снимка, рисунка или песен, които са свързани с влажните зони в България. Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" организира томбола с много награди и изненади за учениците", каза за РАДИО ВИДИН Оля Генова, експерт "Връзки с обществеността и образователни програми" към дирекция на Природен парк "Врачански Балкан".
© Снимка: ПП "Врачански Балкан"
По време на инициативата експерти от Природен парк "Врачански Балкан" разказаха за влажните зони във Врачанската планина, чието значение често бива пренебрегвано или малко известно. Въпреки карстовия състав на скалите Природен парк "Врачанки Балкан", е известен с красивите си и атрактивни водопади (Скакля, Боров камък, Женската вода) и карстови извори, покрай които минават еко и туристически маршрути.
"Малко известни на врачани са така наречените "Локви"- естествени еутрофни езера, които се намират над хижа "Пършевица". Поради своята ограниченост влажните зони са изключително важни за водопой на дивите животни, както и като местообитания на много растения и животни", обясни Даниела Борисова, експерт "Биоразнообразие" към Дирекцията на парка.
Вече 42 години на втория ден от февруари се отбелязва Световният ден на влажните зони. Това е повод в цял свят граждани, организации и институции да обърнат внимание на значението на влажните зони за живота на населението на Земята. Тази дата не е избрана случайно. На 2 февруари 1971 г. е подписана Конвенцията за влажните зони, известна повече като Рамсарска конвенция. Документът носи името на град Рамсар, в Иран, където е подписан. Тази година фокусът е насочен към влажните зони и управлението на водите.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..