Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След протестите и оставката- сега накъде?

А сега накъде- за политическата ситуация в страната. Това е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Политическата ситуация през изминалите дни беше особено динамична и наситена със събития, които изостриха общественото мнение. Според Асен Агов, народен представител от Синята коалиция за Врачанско е било любопитно да се наблюдава пленарната зала в деня, когато Бойко Борисов подаде оставка. Лиляна Рашкова разговаря с депутата:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Оставката беше логично да се случи, като резултат на протестите. Бойко Борисов превърна социалната криза в политическа. Той изпълни това, което поискаха БСП и ДПС. Те му поискаха оставката и предсрочни избори и той се подчини. Лошото в тази ситуация е, че решенията, които трябваше да се вземат, за да се удовлетворят исканията на хората, сега се отлагат с месеци."

Непосилните сметки на тока са причината хората съвсем основателно да протестират, защото просто нямат пари да си платят електроенергията. Това е мнението на Рашо Първанов, лидер на ГЕРБ в Козлодуй. Друг е въпросът как могат да се свалят цените на тока в тази ситуация, в която е изпаднала енергетиката. С Рашо Първанов разговаря отново Лиляна Рашкова:

© Снимка: kozloduy-bg.info

"Напълно разбирам г-н Борисов, че подаде оставка, като се има предвид на какъв натиск беше подложен- нямаше друг вариант. Единият начин за намаляване на цените на тока е АЕЦ "Козлодуй" да бъде лишен от свободния пазар и да продава електроенергия изключитално и само на НЕК. Електроцентралата продава и сега на националната компания под себестойността на тока, който произвежда. Най-вероятно на АЕЦ-а ще й бъде намалена квотата за свободния пазар, но това няма да се отрази съществено на цената. Единственият начин това да се случи е рестартиране на блоковете 3 и 4 на електроцентралата, които са в прекрасно състояние."

След оставката на правителството на Бойко Борисов, потърсихме от народния представител от ГЕРБ за видинския регион Владимир Тошев коментар, и най-вече- отговор на въпроса- какво се случва оттук нататък и ще има ли изненади.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Сега какво желаят хората- да остане този парламент, в който всички политически лидери декларираха, че в този формат повече не могат да работят? Това, което искат гражданите- обединение на 2/3 от парламента не може да се случи. Дори и обикновено мнозинство от 50 процента сега не може да се постигне сред депутатите. Не мисля, че при тези условия- на тежко икономическо и политическо състояние в света и най-вече в страната ни, сега е моментът да си променяме Конституцията. ... Всеки от улицата може да влезе в парламента, като това не е задължително да става през определена партия. Но въпреки това трябва да мине през процедура, защото иначе ще настъпи анархия. ... Хората не са единни в мненията си."

Протестите започнаха с икономически искания, които сега се превръщат в политически, каза в "Посоките на делника" Емил Лилов, областен координатор на "Атака" във Видин и бивш депутат в 39-ото Народно събрание:
 

© Снимка: bnr.bg

"Това измества същината на въпроса защо излязоха хората на улицата. А причината за всичко е тежкото икономическо състояние на страната и бедността на населението. ... Затова решаването на икономическите въпроси ще доведе до решаването на политическите проблеми. ... Правителството, което ще се създаде сега, според мен трябва да се доминира от квалифицирани икономисти."

Ние от социалистическата партия категорично смятаме, че парламентът е изчерпан, заяви заместник председателят на "Коалиция за България" и депутат от видинския регион Михаил Миков:

© Снимка: БГНЕС

"Затова нов парламент трябва да поеме отговорността за решаването на всички въпроси. Дневният ред на парламента е внасяне на законопроект за енергийната ефективност и узаконяване на таксите, въведени за фотоволтаичните централи. Таксите бяха въведени от ДКЕВР, без комисията да има законово правомощие за това. ... Хората трябва да кажат това, което искат чрез гласуването на изборите. Трябва да отидат да чуят всеки от кандидатите и разумно да преценяват какво им се обещава. ... Задължение на лявото сега е да успокои обстановката и да даде разумни алтернативи за изход. ... Трябва да бъде възстановен парламентаризмът, да бъде проведена сериозна политическа дискусия, да се възстанови мястото на институциите ..."

В сряда президентът ще връчи мандат за съставяне на правителство на БСП, ако те го върнат- в петък ще връчи на ДПС. В четвъртък ще направи обръщение към нацията в Народното събрание. Ако и ДПС не съставят кабинет, ще се върви към служебно правителство, като хората за него може да бъдат ясни между сряда и петък, следващата седмица.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00