Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Лазаров: "Днешната наука не позволява да се обясни НЛО"

Световен ден на НЛО и уфологията се отбеляза на вчерашният 2 юли. Датата не е избрана случайно. Много хора вярват, че на този ден през 1947 година край американския град Розуел се е разбила летяща чиния. Информация за събитието е отречена от военните тогава. След това обаче на бял свят излизат снимки и видео от аутопсия на извънземно, около автентичността на които все още се спори. Въпреки отсъствието на доказателства за падането в Розуел на НЛО, всяка година в началото на юли в града пристигат до 50 000 души, за да участват в своеобразен фестивал, в рамките на който се провеждат семинари, лекции, специални изложби.

В България, за привържениците на НЛО е изградена Българска уфологична мрежа (БУМ). Неин председател е Иван Лазаров. През 1990 година той създава в Русе първия клуб, който се занимава с НЛО. БУМ създава заедно с 12 души в крайдунавския град през 2000 година. С Иван Лазаров разговаряхме в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН.

"Всъщност тази мрежа е връзка между различните изследователи в България и обмяна на информация, сътрудничество, както и да се правят експедиции, тъй като в страната ни всеки ден НЛО няма."

Заради публикациите в Интернет обаче темата за НЛО е дискредитирана и хората не я взимат насериозно, смята Иван Лазаров. Въпреки това, от много български градове има хора, членуващи в мрежата, като все още няма интерес от видинчани.
"Днешната наука не дава абсолютно никакви обяснения за НЛО. Ние имаме бариери, първата от които е общата теория на Айнщайн, която не разрешава скорост по-голяма от светлинната. За да се пътува в междузвездното пространство, трябват няколко светлинни години, което е невероятно дълго време", допълва още председателят на БУМ.

Имат ли представителите на уфологичната мрежа доказателства за НЛО в България, откога битува понятието "летяща чиния" и как руски астроном обяснява феномен в небето над българска земя, описан от Паисий Хилендарски ще научите от звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00