Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на пъдари принуждава арендатори от Северозапада да наемат охрана

Успяват ли в населените места да опазят селскостопанската продукция е основната тема днес в "Посоките на делника". Кражбите в селата от община Враца и възможностите за опазване на селскостопанската продукция от набезите на крадците бяха обсъдени на традиционната проява "Ден на кмета", която се провежда в края на всеки месец и чийто домакин е врачанският градоначалник Николай Иванов.

В края на юли селските кметове и наместници на 20-те малки населени места край Враца обобщиха, че посегателствата над вещи и имущество от необитаеми къщи в техните населени места са се превърнали в истински бич за населението. Най-много кражби върху домове без стопани има в село Върбица, отбеляза неговият управник Красимир Цеков. Според него, апашите са станали толкова нагли, че вече задигат не само посуда и вещи, а направо си тръгват с прозорците и вратите от необитаемите имоти. Цеков допълни, че въпреки усилията на полицията, напоследък се опустошават големите зеленчукови градини. Поради липсата на полски пазачи в община Враца, а и в цялата област, грижата за опазването на плодове, зеленчуци и други земеделски продукти, е поверена на полицията.

На проведената среща беше обсъдена и превенцията на горски и селскостопански пожари. Главен инспектор Красимир Илиев от районната служба "Противопожарна безопасност и защита на населението" прикани кметовете на населените места да запознаят жителите с всички действия по противопоставянето на пожарни дейности вследствие на човешка небрежност. На територията на община Враца засега няма възникнали пожари в землищата на селата й, информира сътрудникът ни Жоро Александров.

В тези трудни за българските общини години всяка от тях търси начини за реализиране на допълнителни приходи. Един от начините, от които се възползва и община Мездра е отдаването на общински мери и пасища под наем на арендатори и животновъди. Близо 50 са вече договорите за наем, сключени през 2013 година. Грижата за опазването на земеделската продукция е на самите наематели, които освен общинска ползват и частна земя под аренда. Тези от тях, които обработват по няколко хиляди декара земя, наемат частни охранителни фирми, които се грижат за опазването на продукцията. Други, които са с по-малко наета земя се грижат за опазването й сами, тъй като от няколко години вече в програмите за заетост няма бройки за полски пазачи и община Мездра не може да ги подсигури, съобщава сътрудникът ни Петко Котларски.

Няма постъпили жалби от земеделски стопани за кражби и посегателства над селскостопанските блокове в Община Козлодуй. Това каза пред сътрудника ни Лора Инджова кметът на община Козлодуй Румен Маноев.

"Нямаме сериозни оплаквания от вида на тези, които имаше в предходните години по отношение на охраната и сигурността на блоковете с растения. Така че, срещите, които провеждахме в началото на жътвените кампании в предходните години, тази година не се състояха. Това, което имаме като информация е, че вече са се установили определени отношения между собствениците и лица, които имат право да извършват такава дейност по охрана", допълни още кметът.

Добри добиви и високо качество на зърното отчитат от Областната дирекция "Земеделие" във Враца. По техни данни добивът на зърно в региона възлиза на 256 хиляди тона и е най-добрият за последните осем години. Директорът на общинската служба "Земеделие" Гълъбина Христова поясни, че за общините Козлодуй и Хайредин средният добив от декар на зърнено- житните култури е 450- 500 кг, което в сравнение с миналата година е по-малко.

Във видинската община Макреш няма полски пазачи, но пък успяват да опазят произведеното.

"Нямаме полски пазачи, защото и тук законодателят е казал, че кметът с неговите правомощия събира от ползвателите и собствениците в даден масив пари и наема пазач. Като се стигне обаче до това нещо, не се получава. Законодателят трябва да извърви своя път и това е пропуснато време. Помня времето, когато тази собственост я имаше, имаше си и пъдари. В община Макреш имаме доста земи под аренда от едноличен търговец, който си е наел фирма за охрана. Но и ние нямаме големи кражби на земеделска продукция на територията на общината", разказва кметът на община Макреш Иван Каменов. И във видинското село Подгоре повечето от земята е под аренда.

"Собственикът си е наел охрана, преди време имахме възможност, по програма, да назначим хора- двама души бяха в селото, които следяха да няма и пожари", каза кметът на Подгоре Илия Каменов.

Още за опазването на селскостопанската продукция може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27