Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панаирът- носталгия и очаквания

И така- Панаирът във Видин. Какво помнят видинчани от старите издания; каква ще е културната програма на тазгодишното издание; колко ще е културна... според видинчани? Да зопочнем с "усмивки от старите вестникарски страници":

© Снимка: Светослав Цветанов

"Видинският панаир води началото си от 1892 година. Това беше, ако може така да се каже, най-панаирджийския панаир, голям по площ и по участници в него, а привличаше не само граждани на града, но много видинлии, живеещи в други градове, считаха едва ли не за доброволно задължение да посетят града по време на панаира. На смях говореха, когато се срещаха видинлии, и се питаха не на колко години са станали, а на колко панаира, и то с непременното ударение върху първата сричка на думата. Виждал съм и други панаири, но те бяха жалка картина в сравнение с нашия. Бях в един, вероятно по-голям от нашия град, по работа. Сутринта успях да си свърша по-рано работата като чух от хората, че в града има панаир. В този град не бях ходил друг път и попитах един случаен гражданин къде е панаирът им и той ме упъти. Какво видях? На единия тротоар имаше две стрелбища, една барака с вафли и захарен памук, и една или две бараки, в които продаваха свирки и други детски дреболии. Повъртях се малко и попитах друг гражданин къде е панаирът? "Та вие сте на панаира"- отговори ми човекът. Погледнах с чувство на превъзходство това, което те наричаха "панаир" и се отправих към автогарата"-
така разказва в спомените си един видинчанин за някогашния видински панаир...

© Снимка: Светослав Цветанов

Ето че пак сме в края на август и пак предстои откриване на традиционния есенен панаир във Видин. Дали той се е съхранил като "велико събитие за града" в очите на видинчани? Какво си спомнят нашите баби и дядовци от годините на, както те казват "най-панаирджийския панаир"?

"Помня панаира, когато беше до Дунава (сегашния КАТ). Ходеше се с файтони, имаше изложения на селскостопанска продукция, на стоки. Билетите по железниците бяха с намаление. На панаира се подготвяхме за училище- дрехи, обувки, имаше и книжарници- за тетрадки, пособия... Обичах люлките! Да, имаше и бирарии, беше весело! Вечер имаше дискотеки. Хората се готвеха за панаира като за празник. Знаете ли, в петък беше денят за угощения- от дете помня уникалните видински кебапчета..."

© Снимка: Светослав Цветанов

Интересни спомени. Трябва да отбележим, че говорейки си с тези хора в очите им наистина се четеше умилението по онова златно време на това емблематично събитие за нашия град. Чухме старата генерация. За коментар се обърнахме и към новото поколение:

"О, чакаме въртележките! Ще е весело! Може да си купим някоя играчка- за спомен. Чакаме и група "Сигнал"! Странно ни е новото място, но ще видим- като дойде!"

Има ясната граница между панаира преди и сега. Слагат я самите посетители- гражданите на Видин. Това събитие, в подготовка за което нашите баби и дядовци са си ушивали нови костюми и са купували нови обувки, за днешното поколение не е нищо повече от повод за веселба.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Само спомените останаха на видинчани от панaира преди, но то не може и всичко да си е все същото, както е било по време на "най-панаирджийския от всички панаири"- единственият в България! Затова остава днес ние да помним, за да разказваме на децата си след време. А доколко спомените ще бъдат ярки и приятни като тези на баба и дядо- сами ще преценим.
По публикацията работи: Лора Русинова и Петър Антонов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50