Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За военната реформа и последиците от нея в Северозапада

Министърът на отбраната Ангел Найденов заяви преди дни в свое интервю по БНР, че една от трите основни мисии на Българската армия е помощ за населението в мирно време при природни бедствия и това много ясно се вижда сега при участието на военнослужещи и специализирана техника при гасенето на пожари. Заради това закриването на формирования без ясни разчети какви територии от страната ще бъдат оставени без защита, са недалновидни, посочи министърът на отбраната като даде пример със закриването на батальона във Враца.

"Днес все по-често сравняват нашата армия с тази, която сме имали след подписването на Ньойския мирен договор през 1919 година. Но сега всички ограничения са доброволно приети от нас."

Това каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН о.з. генерал Цветан Тотомиров- бивш началник на Генералния щаб на Българската армия, известен като "железния войн".

"Необходимо е народните избраници в парламента при вземането на важни решения в тази област да се опират на компетентните становища на професионалистите от действащата българска армия и от запаса, защото те могат да кажат това, което народните представители или не виждат или не знаят."

Военното поделение във Враца бе поредното закрито в страната. Хората в града под Околчица приеха болезнено тази промяна. Коментар по темата направи сътрудникът ни Жоро Александров:

© Снимка: БГНЕС

"Закриването на бившето военно поделение във Враца беше прието на нож от местните и най-вече от кадровите военнослужещи. Въпреки протестите и подписките на граждански организации, Враца остана без поделение. Това пък превърна Северозападна България в територия без защита от евентуално нападение на чужди войски. Колкото и хипотетична тази възможност изглежда и реална, особено на фона на последните сътресения в Сирия.

Иначе на предишните управляващи от ГЕРБ дължим закриването на военното поделение във Враца. Какво се случи след 1 юли 2012 г., когато заповедта на бившия военен министър Аню Ангелов влезе в сила и военното поделение беше разформировано?

Около 400 човека напуснаха града под Околчица, за да си търсят препитание в други подразделения на българската армия. Кварталните магазинчета край поделението затвориха врати, защото собствениците им фалираха. Малцина пък са онези бивши военни, които съумяха да си намерят друга работа, благодарение на преквалификациите, предложени от институциите. Т .е. реформата, погледната от врачанския опит, звучи така: "Закриха поделението, за да увеличат безработицата в най-бедната част на ЕС".

Тогава въпросът е кой имаше нужда от подобно действие? И дали на Враца и врачани ще им стигнат следващите 10 години, за да възстановят щетите от "Торнадото ГЕРБ", което им донесе не само белята със закритата казарма. Защото догодина ще стане готов обходният път, който само край Враца ще е от 2 ленти, докато край Монтана ще е с 4. Не след дълго време и трасето от Ботевград през Мездра, което трябва да отведе трафика от и за "Дунав мост 2" също ще е с четири ленти.

А какво да кажем за безумието, наречено високоскоростна жп-линия, пресичаща Враца на две с 4-метрови бетонни стени? Ами за 30-годишното безгрижие на държавата към пътната мрежа, която преминава през града и която прилича на отсечка от Сараево след НАТО-вските бомбардировки…

Дълъг е списъкът с безумията, осъществени от предишните управляващи или реализирани с тяхното съдействие. Въпросът е дали тези, които сега ни управляват, искат да поправят голямата несправедливост към врачани. Защото хората са се наслушали на празни обещания, те чакат някой да свърши нещо реално."

Последните новини са, че военният съвет към Министерството на отбраната е взел решение да възстанови и обнови във Враца бившето танково поделение № 24 310, а не както се говореше- закритото на 1 юли 2012 година поделение № 52 380 в града. Оставаме в очакване това да се случи.

Още по темата можете да чуете в аудио файла.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45