Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За военната реформа и последиците от нея в Северозапада

Министърът на отбраната Ангел Найденов заяви преди дни в свое интервю по БНР, че една от трите основни мисии на Българската армия е помощ за населението в мирно време при природни бедствия и това много ясно се вижда сега при участието на военнослужещи и специализирана техника при гасенето на пожари. Заради това закриването на формирования без ясни разчети какви територии от страната ще бъдат оставени без защита, са недалновидни, посочи министърът на отбраната като даде пример със закриването на батальона във Враца.

"Днес все по-често сравняват нашата армия с тази, която сме имали след подписването на Ньойския мирен договор през 1919 година. Но сега всички ограничения са доброволно приети от нас."

Това каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН о.з. генерал Цветан Тотомиров- бивш началник на Генералния щаб на Българската армия, известен като "железния войн".

"Необходимо е народните избраници в парламента при вземането на важни решения в тази област да се опират на компетентните становища на професионалистите от действащата българска армия и от запаса, защото те могат да кажат това, което народните представители или не виждат или не знаят."

Военното поделение във Враца бе поредното закрито в страната. Хората в града под Околчица приеха болезнено тази промяна. Коментар по темата направи сътрудникът ни Жоро Александров:

© Снимка: БГНЕС

"Закриването на бившето военно поделение във Враца беше прието на нож от местните и най-вече от кадровите военнослужещи. Въпреки протестите и подписките на граждански организации, Враца остана без поделение. Това пък превърна Северозападна България в територия без защита от евентуално нападение на чужди войски. Колкото и хипотетична тази възможност изглежда и реална, особено на фона на последните сътресения в Сирия.

Иначе на предишните управляващи от ГЕРБ дължим закриването на военното поделение във Враца. Какво се случи след 1 юли 2012 г., когато заповедта на бившия военен министър Аню Ангелов влезе в сила и военното поделение беше разформировано?

Около 400 човека напуснаха града под Околчица, за да си търсят препитание в други подразделения на българската армия. Кварталните магазинчета край поделението затвориха врати, защото собствениците им фалираха. Малцина пък са онези бивши военни, които съумяха да си намерят друга работа, благодарение на преквалификациите, предложени от институциите. Т .е. реформата, погледната от врачанския опит, звучи така: "Закриха поделението, за да увеличат безработицата в най-бедната част на ЕС".

Тогава въпросът е кой имаше нужда от подобно действие? И дали на Враца и врачани ще им стигнат следващите 10 години, за да възстановят щетите от "Торнадото ГЕРБ", което им донесе не само белята със закритата казарма. Защото догодина ще стане готов обходният път, който само край Враца ще е от 2 ленти, докато край Монтана ще е с 4. Не след дълго време и трасето от Ботевград през Мездра, което трябва да отведе трафика от и за "Дунав мост 2" също ще е с четири ленти.

А какво да кажем за безумието, наречено високоскоростна жп-линия, пресичаща Враца на две с 4-метрови бетонни стени? Ами за 30-годишното безгрижие на държавата към пътната мрежа, която преминава през града и която прилича на отсечка от Сараево след НАТО-вските бомбардировки…

Дълъг е списъкът с безумията, осъществени от предишните управляващи или реализирани с тяхното съдействие. Въпросът е дали тези, които сега ни управляват, искат да поправят голямата несправедливост към врачани. Защото хората са се наслушали на празни обещания, те чакат някой да свърши нещо реално."

Последните новини са, че военният съвет към Министерството на отбраната е взел решение да възстанови и обнови във Враца бившето танково поделение № 24 310, а не както се говореше- закритото на 1 юли 2012 година поделение № 52 380 в града. Оставаме в очакване това да се случи.

Още по темата можете да чуете в аудио файла.

По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00