Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Флорентин ще имат декодери, но не и телевизия

Покритието с цифров телевизионен сигнал в село Флорентин, община Ново село, е 0%.

"Какво ще правим, когато спре излъчването на аналоговия сигнал, а покритие на цифров телевизионен сигнал в нашия регион няма?"- Това биха искали да попитат жителите на Флорентин рекламното лице, което все още виждат по телевизията, но като нямат достъп до него, насочват въпроса си към ...кметския наместник. А въпросът стана остро актуален след 1 август, когато започна раздаването на безплатни декодери за прием на цифров телевизионен сигнал на социално слабите лица и семейства.

Въпросът е колкото нов, толкова и стар... Местните хора помнят една подобна история отпреди 30 години, когато във времето на аналоговото излъчване там нямаше покритие на Българската национална телевизия. Село Флорентин се намира на брега на река Дунав, в една падинка. Голяма част от населението свободно говори местния влашки диалект. В онези години футболните запалянковци редовно се събираха в единствената къща на баира, в която телевизорът хващаше, макар и не със супер качество, родния телевизионен сигнал, за да гледат поредния мач. А децата смятаха, че министър председател на Народна Република България е Николае Чаушеску, защото само него виждаха на малкия екран... След много молби, сигнали, срещи на всякакви равнища, тогава бе изграден ретранслатор и всички го приеха като огромна придобивка.

А сега? С въвеждането на цифровата телевизия селото е на път отново да загуби възможността ефирно да следи родните медии и пак да се върне при перфектно покриващия територията на селото румънски оператор... Защо? Защото никой не се наема да подмени остарялата техника и да даде възможност на хората да получат равен достъп до нашенски ефирен телевизионен сигнал.

Последните данни от националното преброяване показват, че населението във Флорентин запазва постоянен брой. За съжаление и процентът на социално слабите не намалява. 39 лица и семейства имат право на безплатни декодери. По-заможните могат да ползват услугите и на други оператори. Но минималната им годишна такса е равна на един кубик дърва за отопление или на хляба за един месец на едно лице. А за основната част от населението на Флорентин нещата се измерват по този начин. Затова младата кметска наместничка Мая Иванова се е заела с решаването на този проблем. Тя се е свързала с националния доставчик на услуги- Национално управление "Радио и телевизионни станции", с молба да осигурят достъп на нейните съселяни до цифров национален ефир.

"Отговорът, че е осигурено 95% покритие в страната, не ни удовлетворява, защото в село Флорентин това покритие е 0%"- категорична е Мая Иванова, която отсича:

"Хората, които пазят своята история и показват бита и фолклора си в България и чужбина, хората, които работят на територията на селото и раждат тук децата си, имат право по възможно най-добрия начин да знаят какво става в тяхната страна, каква е прогнозата за времето в техния край, да гледат сериалите, които следят техните връстници у нас."

Въпросът за цифровия сигнал във Флорентин е отнесен в Община Ново село и кметът Георги Стоенелов е поел ангажимент до края на седмицата да го отнесе до най-високо място... А във Флорентин се надяват да получат отговор от синия екран.
По публикацията работи: Светла Бондова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Професионална гимназия по каменообработване Кунино с нови придобивки

Две специални машини закупи  Професионална гимназия по каменообработване Кунино, казва Валери Ганчев, заместник-директор и преподавател по икономика и предприемачество: " Това са две машини, българско производство, едната е полирна машина, те са за изработка на камък. Едната машина изработва профили , а другата е за гравиране на камък...

публикувано на 25.05.25 в 10:50

Националният фолклорен събор "Де е българското" започва днес

Националният фолклорен събор "Де е българското" ще се проведе днес в Туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа" край село Очиндол.   Организатор на събитието е община Мездра. Съборът започва  в 10 часа. Над 260 са участниците тази година, казва Светла Дамяновска, главен експерт Културно наследство и религиозни дейности в община Мездра:..

публикувано на 25.05.25 в 09:50

Във Враца бе открит производствен комплекс за захарни изделия

Във Враца откриха официално нов производствен комплекс за захарни изделия. Инвестицията е в размер на над 20 милиона лева, а базата на новото производство е разположена на площ от 5 000 кв. м. В завода към момента работят 15 души, като поетапно техният брой ще се увеличи до над 60 работници. Съсобственикът на фирмата  Тони Христов благодари на..

публикувано на 25.05.25 в 09:40

Белоградчик отбеляза 24 май

В Белоградчик честването на 24 май започна с празнично шествие. Водено от Духовия оркестър към Народно читалище „Развитие - 1893 г." ученици, преподаватели и граждани преминаха по централната улица „Княз Борис I" в посока от Художествена галерия „Вълчо Вълчев" към централен площад „Възраждане". В празнична програма участваха децата от мажоретен..

публикувано на 24.05.25 в 17:20

В Лом отпразнуваха 24 май

С изпълнение на химна “Върви, народе възродени“, в Лом започна тържественият концерт по повод  Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "24 май е не просто дата от календара, а един необикновен ден, най-българският празник! Празник на словото и просветата, защото "голи..

публикувано на 24.05.25 в 16:33

Десетокласник от математическата гимназия в Монтана е ученик на 2025 годината

На тържествена церемония по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност  в  Монтана връчиха награди. Носители на отличието „Неофит Рилски" на  просветното министерство тази година са Деница  Шупова, учител по български език и литература в 4 ОУ „Иван Вазов" Монтана и..

публикувано на 24.05.25 в 16:28

Врачани отбелязаха 24 май

Лошото време и непрекъснатият дъжд не попречиха на врачани да отбележат тържествено 24 май. Честването започна с Парад на буквите, в който участие взеха отличени ученици, педагози, културни дейци и състезатели от спортни клубове. Трите знамена, представящи глаголицата, кирилицата и съвременната българска азбука, преминаха през централната..

публикувано на 24.05.25 в 15:27