Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До края на месеца ще проучват "Улпия Траяна Рациария"

Областният съвет по туризъм във Видин проведе заседание. Една от точките в дневния ред бе започналите проучвания на античния град "Улпия Траяна Рациария" край село Арчар и бъдещето на античния обект. Заседанието откри областният управител Кръстьо Спасов, който запозна с историческата документация около обекта:

"Античен град Рациария е обявен за археологически паметник на културата от национално значение през 1965 година. През 1994 година са определени границите на територията й, охранителната зона и зоната под наблюдение, както и режимите на ползване на тези територии. През 2001 година с протокол от директора на Националния институт за недвижимо културно наследство е добавен и некрополът в местността "Бабуя".

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН информира за започналите археологически разкопки на Рациария. Заради дъждовните дни проучванията са започнали вчера. Те ще продължат до 25 октомври, а средствата са осигурени от Министерството на културата в размер на 15 000 лв.

"Вчера геодезистите, които поканихме, успяха да възстановят старите координати на обекта и вече знаем къде да ситуираме нашите проучвания. Решихме да започнем от там, където са спрели проучванията през 1989 година- това е резиденцията на провинциалния управител на провинция Вътрешна Дакия. Сравнително добре е запазено положението на зидовете, като те са пострадали по-скоро от времето, отколкото от други намеси. Тук има нужда от проекти за бъдеща реставрация и консервация. Друга основна цел на тези разкопки е разчистването и установяването на същността и функциите на една представителна сграда, която е била разкрита от иманярските намеси през последните години. Тя е неизвестна на науката и се намира до тази късно атнична резиденция"- обясни ръководителят на археологическия екип.

На терена са установени сериозни иманярски намеси и затова е нужна ограда и денонощна охрана, за да може обектът напълно да бъде консервиран, и да се премине към следващата стъпка Рациария да се обяви от Министерството на културата за археологически резерват. Но тази процедура е дълга и тромава, обясни директорът на Регионалния исторически музей Фионера Филипова:

"Освен че първо трябва да се определят зоните на резервата, нужна е съвместна работа с Община Димово, на чиято територия Рациария се намира, за изменения в Подробния устройствен план и кадастъра."

По думите на д-р Здравко Димитров, тези проучвания са първият реален държавен ангажимент към обекта и бъдещето му. В дългосрочен план, поне 10-15 години ще продължи изучаването му. Предвижда се Рациария да стане център на културно-историческия туризъм на областта.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лидерът на СДС Румен Христов (в средата) заедно с кмета на Монтана Златко Живков (вдясно)

Румен Христов: Трябва да имаме проевропейско правителство

Новото правителство на България трябва да бъде проевропейски насочено, с четиригодишен мандат на управление, смята лидерът на СДС Румен Христов . „Трябва да понесем отговорността и да състави правителство“, убеден е народният представител от ГЕРБ – СДС от Монтана Румен Христов. Малко е напрегнато времето и до сряда трябва да се направят срещите с..

публикувано на 17.06.24 в 16:06

През прохода „Петрохан“ е забранено движението на тежкотоварни камиони

През прохода "Петрохан" е забранено движението на тежкотоварни камиони . Няма издадена заповед за промяна на временната организация на движение в участъка Мездра - Лютидол, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Движението за всички видове моторни превозни средства по отсечката предстои да бъде ограничено, но едва след като завърши ремонтът на..

публикувано на 17.06.24 в 16:02

Творческа вечер ще се състои в Мездра

Творците от Литературен клуб "Хр. Ботев" при Народно читалище ”Просвета 1925” в Мездра канят на творческа вечер в четвъртък, 20 юни, от 17:30 часа. Поводът е отбелязването на 120 години от рождението на Атанас Далчев и 115 години от рождението на Димитър Димов. На творческата среща ще се припомнят ключови моменти от живота на двамата..

публикувано на 17.06.24 в 15:25

Училища и детски градини в община Видин стават средищни

Осем училища и три детски градини от община Видин бяха включени в списъка на средищните учебни заведения за следващата учебна година. Решението бе взето на заседание на Общинския съвет във Видин и ще е от полза за учениците и техните родители, каза  Светослав Славчев , председател на Общински съвет Видин: "Това е формално изискване на..

публикувано на 17.06.24 в 15:16

10% е договореното увеличение на заплатите в „Ел Би Булгарикум“

Увеличение на заплатите на работещите в държавното млекопреработвателно предприятие „Ел Би Булгарикум“  с 10% е договорено с новото ръководство на компанията. Увеличението ще е със задна дата, още от 1 май, съобщи Иван Спиридонов от КНСБ в предприятието, където преди седмици работници протестираха с искания за 30% увеличение на заплатите и подобрение..

публикувано на 17.06.24 в 15:02

Кои са народните представители от Северозапада в 50-ото Народно събрание

Президентът Румен Радев насрочи с указ първото заседание на 50-ото Народно събрание за сряда. На първото си заседание новоизбраните депутати ще положат клетва и ще трябва да изберат председател на Народното събрание. 14 ще са народните представители от Северозапада .  От област Видин са избрани Вера Александрова от партия "Възраждане", Любен Иванов..

публикувано на 17.06.24 в 14:44

Замфирово се готви за „Гушански сбор по Спасовден“ 

Фолклорният празник „Гушански сбор по Спасовден“  е традиционна проява и ще се състои на 22 юни в парка на с.  Замфирово . Организатори са Народно читалище „Развитие – 1928” и Кметството в берковското село и Община Берковица. Празникът има конкурсен характер и в него могат да участват индивидуални изпълнители и колективи за автентичен и..

публикувано на 17.06.24 в 14:00