Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До края на месеца ще проучват "Улпия Траяна Рациария"

Областният съвет по туризъм във Видин проведе заседание. Една от точките в дневния ред бе започналите проучвания на античния град "Улпия Траяна Рациария" край село Арчар и бъдещето на античния обект. Заседанието откри областният управител Кръстьо Спасов, който запозна с историческата документация около обекта:

"Античен град Рациария е обявен за археологически паметник на културата от национално значение през 1965 година. През 1994 година са определени границите на територията й, охранителната зона и зоната под наблюдение, както и режимите на ползване на тези територии. През 2001 година с протокол от директора на Националния институт за недвижимо културно наследство е добавен и некрополът в местността "Бабуя".

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН информира за започналите археологически разкопки на Рациария. Заради дъждовните дни проучванията са започнали вчера. Те ще продължат до 25 октомври, а средствата са осигурени от Министерството на културата в размер на 15 000 лв.

"Вчера геодезистите, които поканихме, успяха да възстановят старите координати на обекта и вече знаем къде да ситуираме нашите проучвания. Решихме да започнем от там, където са спрели проучванията през 1989 година- това е резиденцията на провинциалния управител на провинция Вътрешна Дакия. Сравнително добре е запазено положението на зидовете, като те са пострадали по-скоро от времето, отколкото от други намеси. Тук има нужда от проекти за бъдеща реставрация и консервация. Друга основна цел на тези разкопки е разчистването и установяването на същността и функциите на една представителна сграда, която е била разкрита от иманярските намеси през последните години. Тя е неизвестна на науката и се намира до тази късно атнична резиденция"- обясни ръководителят на археологическия екип.

На терена са установени сериозни иманярски намеси и затова е нужна ограда и денонощна охрана, за да може обектът напълно да бъде консервиран, и да се премине към следващата стъпка Рациария да се обяви от Министерството на културата за археологически резерват. Но тази процедура е дълга и тромава, обясни директорът на Регионалния исторически музей Фионера Филипова:

"Освен че първо трябва да се определят зоните на резервата, нужна е съвместна работа с Община Димово, на чиято територия Рациария се намира, за изменения в Подробния устройствен план и кадастъра."

По думите на д-р Здравко Димитров, тези проучвания са първият реален държавен ангажимент към обекта и бъдещето му. В дългосрочен план, поне 10-15 години ще продължи изучаването му. Предвижда се Рациария да стане център на културно-историческия туризъм на областта.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Деца от Белоградчик почетоха Левски

Група "Бонбон" към Детска градина "Иглика" в Белоградчик почете паметта на Васил Левски с тържество, съобщиха от Общината. Малчуганите се преклониха пред подвига на Апостола и показаха, че носят в сърцата си Васил Левски, познават живота и делото му. От детското заведение призоваха да се съхраняват и за идните поколения идеалите, които Левски е..

публикувано на 27.02.25 в 11:01

Полицията във Враца задържа двама мъже с наркотици

Специализирана полицейска операция във Враца установи двама мъже с наркотици . Голямо количество наркотични вещества са иззети от жилището на единия от тях. Полицаите са открили при друга проверка вейпове с наркотици. Двамата мъже са задържани. Служителите на реда са спрели за проверка на улица в града  35-годишен от село Телиш, област Плевен...

публикувано на 27.02.25 в 10:34

Назначен е временно изпълняващ длъжността кмет на Бойчиновци

Таня Петрова ще изпълнява временно длъжността кмет на община Бойчиновци , съобщи областният управител на Монтана Калин Хайтов.  Това е решил Общинският съвет на днешното си заседание. Петрова е заместник-кмет на общината. До тази ситуация се стигна, след като Светлин Сретениев бе отстранен от длъжност кмет, докато се води разследване срещу..

публикувано на 27.02.25 в 09:49

Във Враца организират патриотичен концерт

Общинската управа на Враца ще подари на жителите и гостите на града патриотичен концерт. Събитието е планирано в дните преди националния празник - 3 март . В концерта ще вземат участие танцьорите на Северняшки ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев" - Плевен. Спектакълът, озаглавен "На север от Балкана" , ще се проведе днес от 18:00 часа..

публикувано на 27.02.25 в 08:16

Снимката на 26 февруари 2025 година

Инициатива "Ден на розовата фланелка" се проведе днес във видинското Основно училище "Иван Вазов". Тя е част от Международния ден за борба с тормоза в училище, който започва да се отбелязва в Канада и се провежда всяка последна сряда от месец февруари. Министър-председателят Росен Желязков разпореди да бъде изградена връзка между системите на..

публикувано на 26.02.25 в 18:00

Видински ученици казаха "не" на тормоза в училище

Ученици и учители от Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин се включиха в инициатива "Ден на розовата фланелка" .  Кампанията се провежда вече повече от 10 години, каза директорът на училището  Мариета Георгиева : "В сяка година, символично обявявайки деня за борба с агресията в училище като Ден на розовата фланелка,..

публикувано на 26.02.25 в 16:09

Ученици "плъстиха" мартеници във Видин

Творческа работилница на тема "С хубост срещу зло" организира Регионален исторически музей - Видин . Тя бе посветена на изработването на традиционни мартенички. Събитието се проведе в музей "Кръстата казарма“ и бе насочено към деца до 13 години. Целта на работилницата е да вдъхнови малките участници да творят и да се запознаят с българските..

публикувано на 26.02.25 в 16:05