Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-близо ли сме до европейските стандарти за хората с увреждания

Достъпни ли са по европейски общините за хората с увреждания е основната тема в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Оказва се, че нашите общини като правило не отговарят на тези изисквания за достъпност. Това показва пилотно изследване в българска община. Неговите изводи обаче са в сила за повечето наши населени места. Какво е положението в някои общини от Северозапада?

"Администрацията в Монтана е осигурила първите рампи за хора с увреждания още преди десет години, след като спечелила различни проекти за подобряване на достъпа до обществените сгради", разказва пред сътрудника ни Биляна Борисова Татяна Юдина- главен експерт "Устройство и територия" в Община Монтана. При реконструкция на централната градска част са предвидени и поставени тактилни ивици, предназначени специално за хората с увредено зрение. Сградата, където се плащат местните данъци и такси в Монтана, както и Регионалната здравна инспекция и още институции все още не са достъпни за хората с увреждания. По закона обаче за устройство на територията изграждането трябва да се инициира и поеме от собствениците на сградата. В случая това не е община Монтана.

Община Кула е с много добре развита мрежа от социални услуги, насочени към уязвимите социални групи- деца и възрастни с увреждания, стари и самотноживеещи хора, предаде сътрудникът ни Христела Александрова. От 2010 г. досега местната администрация работи по проект, ориентиран към социални услуги в общността за хора с увреждания и възрастни самотни хора- "Личен асистент". По него са назначени 36 лични асистенти на 36 потребители на услугата от град Кула и съставните села. За времето от почти три години бе отчетен положителен ефект от реализирането на проекта- 36 души с тежки заболявания получаваха навременна и адекватна грижа, и също толкова безработни от община Кула имаха възможност да работят и получават заплащане за труда си. Потребителите на социалната услуга многократно изразяваха своята удовлетвореност от осигуряването й, имаше и голям интерес от страна на нови потенциални потребители. Потребители на социалната услуга са хора с трайни увреждания, нуждаещи се от постоянна грижа, с 90 и над 90 % трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, както и деца на възраст до 18 години с 50 и над 50% увреждане.
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

Социалните услуги насочени към хората с увреждания и старите хора са особено необхдими на общината зради демографския й статус- застаряващо население, висок процент заболявания на сърдечно-съдовата и нервната система, и наличие на специализирана институция за деца с умствени и физически увреждания. Осигурена е достъпна архитектурна среда за хора с увреждания в Общината и в държавните институции, както и в учебните заведения на територията на община Кула. Има осигурен екип от ресурсни учители и психолог в СОУ "Васил Левски"- гр. Кула и ресурсен учител в ОДЗ "Звънче"- гр. Кула, които работят с децата със специални образователни потребности и се грижат за тяхната интеграция и социализация. В Кула има Център за социална рехабилитация и интеграция с капацитет 50 души, посещаван от младежи и хора с увреждания от дома за деца с умствена изостаналост в града и от общината. Центърът предлага дневна грижа, рехабилитация и терапия- трудотерапия, арттерапия, консултации, занимания по интереси и др. По национални и оперативни програми се назначават на работа хора с увреждания, като се окуражават работодателите да наемат такива лица. За съжаление, след закриванетео на Кулската болница Община Кула не може да осигури на хората с увреждания адекватна здравна грижа, но това се отнася за гражданите на цялата община.

Община Враца внесе проект "Шанс за деца и младежи от дома" по схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ "Да не изоставяме нито едно дете", финансирана с подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Неговата основна цел е реализиране на устойчив модел за деинституализация на деца и младежи с увреждания, настанени в специализирани институции, чрез развитие на социалнии услуги от резидентен тип- Защитено жилище и три Центъра за настаняване от семеен тип. Предвижда се капацитетът на защитеното жилище да бъде 8 души, а на всеки от трите центрове- 14 души (12 деца от специализирани институции и допълнителни 2 места за настаняване на деца от общността по спешност). Стойността на проектното предложение е над 790 700 лева. Чрез него се продължава политиката на местната власт за постигане на устойчиво развитие и за създаване на съвременни условия за развитие на социалните услуги. Самите три Центъра за настаняване от семеен тип и Защитеното жилище се изграждат и оборудват по проект "ИСКРА- Иновативен социален комплекс от резидентни алтернативи", финансиран чрез Оперативна програма "Регионално развитие", който ще приключи през месец февруари 2014 г.

"Може да се каже, че Враца се доближава до европейските стандарти за хората с увреждания. Има обаче още какво да се направи. Например, частните блокове, които са на 4- 5 етажа с тесни стълбища, в тях няма асансьор", каза в разговор с Ани Цекова председателят на Съюза на инвалидите във Враца Начо Начев.

Над 250 са хората с увреждания в община Белоградчик.

"Направихме информационен център на първия етаж, който е достъпен за всички хора. По новите улици на града сме направили подходи на тротоарите за инвалидните колички, за да могат по-удобно да се придвижват. Във всички обекти оттук нататък, е заложено допълнително изграждане на рампи и съоражения, които да подпомагат възрастните и инвалидите, откъснати от живота на общината", каза пред сътрудника ни Иванка Петрова заместник кметът на общината Антон Трифонов. Отделът "Социални дейности" към Общината работи по проекти и програми, насочени към подобряване условията на живот на хората с увреждания. В момента 67 души ползват социален домашен санитар и асистент социален работник. Същите услуги ползват и 21 самотно живеещи. 37 души ползват услугите на домашния социален патронаж. Хората с увреждания се хранят безплатно в обществена трапезария.

Още за достъпността на общините за хората с увреждания чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57