© Снимка: Анжела Каменова
Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав представиха във Видин учени от Българската академия на науките. По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък Калафат-Видин-Турну Мъгуреле-Никопол" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите. Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Проектът се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния.
"Целта е да се създаде една база данни и да се оценят тежестите- кои са процесите и какви са тежестите и как те оказват влияние върху околната следа и съответно да се вземат мерки за тяхното намаляване. Специално за видинския регион мога да кажа основните опасност, към които би трябвало да се насочи вниманието. Това е например ерозията в определени участъци, наводненията, които могат да се случат и в някои участъци в по-южните райони има свлачища. Напоследък възниква и един друг проблем, който е свързан с вибрациите от тежки машини, които създават проблеми на някои от жителите на селата"- коментира доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.
Бреговата ивица между Видин и село Сланотрън е застрашена от ерозия, а при селата Ботево и Цар Симеоново има опасност от свлачища. Почти по цялата крайбрежна ивица от Видин до Никопол има регистрирани свлачища, с изключение на района около Козлодуй. На румънска територия няма свлачища, но там основните проблеми са наводненията. Риск от наводнения в българския участък има в южната част на Видин при река Тополовец, но това зависи от мерките, които са взети срещу наводнения , отбеляза доцент Добрев. Опасност съществува и край град Дунавци, заради непочистени корита на реки. Екстремните температури и валежи по поречието на Дунав също оказват влияние. Зависимостите са анализирани от специалисти от Националния институт по геофизика, геодезия и география.
"При нас, като предтавители на физическата география, акцентът е върху климатичния и геоложкия риск в региона, като фокусът се поставя върху екстремно високите и екстремно ниските температури. Това е проблем характерен за видинския край. Лятно време температурните максимуми са съизмерими със зоната със средиземноморско влияние. Това води до засушаване и проблеми по отношение на вегитацията и добивите от определени селскостопански култури. Освен екстремните температури, има и опасност от екстремни валежи. В община Димово например ни насочиха към проблем със снегонявявания, характерни повече за Североизточна България"- обясни доцент Георги Железов от Националния институт по геофизика, геодезия и география. Чрез реализираните дейности по проекта е направена оценка на природните и технологични опасности в района, която ще послужи за опазването на околната среда и устойчивото развитие на изследваната територия и подпомагане на ефективното управление на риска в трансграничната зона.
Инициативата "Концерти на гарата" гостува във Видин. Кратките музикални изпълнения на популярните и обичани групи Уикеда и X-Ray започнаха в следобедните часове. Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в..
Продължава инициативата за обновяване на църквата в село Каленик. Освен ремонтни работи, предстои благоустрояване на района около храма. Това обясни Габриела Георгиева, секретар на местното читалище, което е сред инициаторите на обновяването. "Остават още няколко неща главно по външната част на църквата. За сега средства има подмяната на..
Излезе от печат първата книга за арт наив изкуство у нас. В нея са събрани съвременни български наивисти. Автор е Даниела Осиковска, която заедно със своя съпруг - арх. Георги Георгиев, поставя началото на Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик. "Всичко започна 2019 г., когато се откри първата музейна експозиция за..
Общинската управа на Криводол се подготвя за провеждането на традиционните "Панаирни дни". От 31 юли до 3 август в града, край който тече река Ботуня, ще има емоции, концерти и време за срещи между приятели. Организаторите на панаирните дни – от местната управа и Народно читалище "Никола Й. Вапцаров 1924", канят не само на организираните концерти, но..
На 26 юли (събота) Монтана ще стане домакин на изключително духовно събитие. В храм „Свети Дух“ ще бъдат донесени частици от чудотворните мощи на петима почитани светци: свети великомъченик Пантелеймон, света Петка Търновска, света Марина, свети Нестор и св. Георги Софийски. Светините ще бъдат тържествено посрещнати в 17:00 ч. от Видинския..
От 4 август се възстановява "синята зона“ в района на пазара във Видин, информираха от общинското предприятие "Зони за платено паркиране". Касае се за участъците от централната градска част, където "синята зона" временно беше преустановена поради извършване на строително-монтажни дейности по проекта за "Основна реконструкция на централна пешеходна..
Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от Регионалното управление на образованието в Монтана...