© Снимка: Анжела Каменова
Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав представиха във Видин учени от Българската академия на науките. По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък Калафат-Видин-Турну Мъгуреле-Никопол" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите. Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Проектът се изпълнява по програмата за трансгранично сътрудничество между България и Румъния.
"Целта е да се създаде една база данни и да се оценят тежестите- кои са процесите и какви са тежестите и как те оказват влияние върху околната следа и съответно да се вземат мерки за тяхното намаляване. Специално за видинския регион мога да кажа основните опасност, към които би трябвало да се насочи вниманието. Това е например ерозията в определени участъци, наводненията, които могат да се случат и в някои участъци в по-южните райони има свлачища. Напоследък възниква и един друг проблем, който е свързан с вибрациите от тежки машини, които създават проблеми на някои от жителите на селата"- коментира доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.
Бреговата ивица между Видин и село Сланотрън е застрашена от ерозия, а при селата Ботево и Цар Симеоново има опасност от свлачища. Почти по цялата крайбрежна ивица от Видин до Никопол има регистрирани свлачища, с изключение на района около Козлодуй. На румънска територия няма свлачища, но там основните проблеми са наводненията. Риск от наводнения в българския участък има в южната част на Видин при река Тополовец, но това зависи от мерките, които са взети срещу наводнения , отбеляза доцент Добрев. Опасност съществува и край град Дунавци, заради непочистени корита на реки. Екстремните температури и валежи по поречието на Дунав също оказват влияние. Зависимостите са анализирани от специалисти от Националния институт по геофизика, геодезия и география.
"При нас, като предтавители на физическата география, акцентът е върху климатичния и геоложкия риск в региона, като фокусът се поставя върху екстремно високите и екстремно ниските температури. Това е проблем характерен за видинския край. Лятно време температурните максимуми са съизмерими със зоната със средиземноморско влияние. Това води до засушаване и проблеми по отношение на вегитацията и добивите от определени селскостопански култури. Освен екстремните температури, има и опасност от екстремни валежи. В община Димово например ни насочиха към проблем със снегонявявания, характерни повече за Североизточна България"- обясни доцент Георги Железов от Националния институт по геофизика, геодезия и география. Чрез реализираните дейности по проекта е направена оценка на природните и технологични опасности в района, която ще послужи за опазването на околната среда и устойчивото развитие на изследваната територия и подпомагане на ефективното управление на риска в трансграничната зона.
Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват. България е подала искане за извънреден конвергентен доклад на база на..
Белоградчик отбеляза 147 години от своето освобождение от османска власт с първа копка на паметник на освободителите на града. В словото си Боян Минков – кмет на община Белоградчик призова присъстващите към родолюбие: „Днес, поглеждайки назад във времето, не можем да не изпитаме гордост и възхищение към подвизите на нашите предци, които..
Работилница за мартеници и урок за Трети март се състояха в ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото село Рабиша , съобщиха от училището. „С работилничка за мартенички и урок за Трети март съчетахме два празника, традиции, приятни срещи и забавление. Деца, учители, заедно с доброволците от сдружение "Северозапазване"..
На 27 февруари 2025 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в Младежкия дом ще се проведе редовното заседание на Общински съвет – Монтана, съобщават от местния парламент. Сесията ще започне с годишния отчет на Община Монтана за 2024-та. Кметът Златко Живков ще представи резултатите в отделните направления в съответствие с основните приоритети в работата на..
Тържествено честване на 147 години от края на Руско-турската война 1877-1878 г. и Освобождението на България ще се проведе в Лом . Празничната програма включва изпълнения на читалищни танцови фолклорни състави, вокални групи и хоротека. Събитието ще се състои на 3 март, понеделник, от 10:30 часа пред паметника на Дядо Цеко Петков-Войводата...
Над 100 нарушения на скоростните режими от шофьори на товарни автомобили са засечени в област Видин при едноседмична операция по линия на Европейската мрежа на службите на "Пътна полиция", съобщиха от Областната дирекция на МВР. Екипите са проверили 250 товарни автомобила и са установили седем случая на превишение на часовете за шофиране,..
Мъж, изпаднал в беда в планината край Враца, е бил спасен от екип на Планинската спасителна служба (ПСС). Инцидентът се е разиграл в понеделник, а сигнал за помощ е подаден на тел. 112. Сформираният спасителен екип открил млад мъж в района на скалния масив Вратцата . Нуждаещият се от чужда помощ не могъл да слезе сам. Свален е през отвесна скала...