Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметове на кулски села: "Емиграцията тук е демографско самоубийство"

В "ДРУГАТА ИСТИНА" говорим за емигрантските вълни, съпътствали живота на хората в малките населени места през годините назад. Успоредно с това търсим

основните причини за обезлюдяването на селата в община Кула, довело до демографски проблем, който все повече се изостря. На "фокус" са населените места в близост до границата със Сърбия.

Започваме нашето пътуване от Големаново и Старопатица. В миналото тези села са известни с добре развито стопанство и със собствен духовен живот.

 

Днес ситуацията е коренно различна, разказва кметският наместник на Големаново, Георги Найденов, който ни посреща в дома си. Като всеки ловец, е наредил на масата местни специалитети и специално приготвено месо от дива свиня.

"Районът е изключително красив, богат е и на всякакъв дивеч. Ако някой се беше заинтересувал, тук можеха да се  създадат идеални условия за развитието на селски и ловен туризъм. Лошото е обаче, че вече всичко свърши. В селото са останали само възрастни хора. Другата половина са роми. Защо стана така ли? Всички знаят, че Големаново е дало най-много емигранти от целия район. Тук не е имало нито отявлени комунисти, нито партизани. След колективизацията много от хората решават да избягат. Помага им и фактът, че границата е близо. И

аз имам роднини във Франция, в Австралия, в Германия, в Америка... Защо са отишли на други континенти? Защото в Европа винаги си оставаш чужденец. Америка е единствената страна, където никой не те пита кой си, откъде идваш и защо, а гледат в ръцете ти какво можеш да направиш или какво може да ти роди главата. Така е било, така е и сега. Аз не познавам нито един емигрант, който да е пропаднал. Всички те са намерили своя нов живот. Станали са лекари, строителни предприемачи, собственици на фирми. Имам роднина в Камбера- столицата на Австралия. Тя беше дошла в Големаново преди около 10 години и тогава ми обясни, че за разлика от България, в Австралия се работи. Разказа, че там по кафенетата не се виждат млади хора- всички са на работа. Допреди да се пенсионира, имали огромна къща с огромна вила. След това продали всичко и си купили едно бунгало на брега на езеро и малко апартаментче. Начинът на живот в Австралия е коренно различен от нашия и там всичко си има цена", разказва Георги Найденов. 

"Първата емигрантска вълна при нас е около 1920 година. Първите ни изселници са тръгвали основно за Америка. Второто изселване от тук е било в периода 1944- 1956 година. Тогава по политически причини бягат 42-ма жители на селото. След тях, по един или друг начин тръгват и повечето от близките им. Сега са разпръснати из целия свят. Имаме емигранти в Австралия, в САЩ, в Белгия, в Италия, в Канада... Много от тези хора след 1990 година се върнаха и днес са с двойно гражданство. Не искат да прекъсват връзката си с България, въпреки, че голяма част от тях са успели хора в другата страна. Само за около 10 % от емигрантите ни засега нямаме информация какво се е случило с тях. Имаме и бивш жител на селото, който напуска страната още 17-годишен и днес живее в Манхатън в Ню Йорк. Идва си често, защото има земи в землището на селото.

Синовете му идват по-рядко, но те не знаят български, което е по-лошото. Дори когато бяха тук говореха за проблемите с мексиканците- за тях българските проблеми са непознати. От по-новата ни история, емигранти имаме най-вече в Испания, Гърция и Италия. В селото са останали само 40 души, които са в трудоспособна възраст, но и те разчитат само на програми за трудова заетост. Другите са извън страната. За себе си те сигурно са направили правилния  избор, но това не е добрият избор за държавата. По този начин изселваме децата си. Оставаме държава на пенсионерите, без трудоспособно население"- разказва историята на обезлюдяването на Старопатица кметският наместник, Николай Любенов.

И още теми в "Другата истина" днес:

* Над 150 000 души са подписали петицията, инициирана от британския вестник "Дейли експрес", която призовава премиера Дейвид Камерън да запази трудовите ограничения за румънци и българи и след 1 януари 2014 г.

* Българският посланик във Великобритания Константин Димитров критикува антибългарската пропаганда в британските медии.

* Четирима българи са осъдени във Франция за източване на банкови карти.

* От Берковица през Френския легион, Индокитай и НАСА- или каква е историята на емигранта Петър Петров 

Подробностите по темата и целите интервюта - в звуковия файл

По публикацията работи: Катя Борисова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00