Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интегрираните териториални инвестиции- възможност за излизане от кризата

Снимка: Архив

Основните аспекти по прилагане на интегрираните териториални инвестиции(ИТИ) бяха представени на общините и администрацията от област Видин, както и на бизнеса и неправителствените организации. Тези инвестиции са нов подход за интегрирано финансиране на междусекторни проекти. ИТИ позволяват на държавите- членки на Евросъюза да използват финансиране от няколко приоритетни оси на Оперативните програми. Това е една възможност за Северозападния регион на България, определен като най-бедния и най-изолирания в целия ЕС. Районът години наред е бил лишаван от целеви инвестиции в базова инфраструктура и това постепенно е довело де сегашните необратими процеси на изостаналост и бедност на населението. Целта е в периода 2014-2020 г. да се преодолее изоставането и да се генерира постепенен растеж.

Приоритетните оси и ключовите територии на ИТИ представи на среща- дискусия във Видин експертът по стратегическо планиране доц. д-р Стелиян Димитров от СУ "Св. Климент Охридски". Той е също ключов експерт в предварителната оценка на договора за партньорство между България и ЕС.

© Снимка: ОИЦ Видин

"Направили сме Дунав мост 2, тук се намира второто по големина пристанище на Дунав след Русе. Трябва да видим какво може да се направи, за да ги развием като бизнес. В програмата приоритет е и развитие на земеделието в региона, и развитието на туризма. Наличието на уникални природни и антропогенни туристически ресурси благоприятства процеса. Големите проблеми, които пречат всичко това да се случи са хроничен недостиг на регионална политика."

Уникалното наличие на богатото културно- историческо наследство благоприятства развитието на една печеливна туристическа индустрия, и в ИТИ ще има специална ос, която ще финансира проекти за развитие на туристическия продукт, категоричен бе експертът.

По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 4 август 2025 година

Петима души спечелиха награди от томболата "Изрядни данъкоплатци" на Община Видин за 2025 година. Инициативата е по идея на директора на Дирекция "Местни данъци и такси" в местната управа Лидия Капитанова. Това е първото издание на проявата. Регистрацията на електрическите тротинетки ще започне най-рано след Нова година, съобщи депутатът Андрей..

публикувано на 04.08.25 в 18:00

Деца от Мездра почетоха Марк Твен и Антоан дьо Сент-Екзюпери

Днес в библиотеката на град Мездра малките читатели се запознаха отблизо с живота и творчеството на двама от най-обичаните световни писатели – Марк Твен и Антоан дьо Сент-Екзюпери. Повод за събитието бяха 195 години от рождението на автора на „Приключенията на Том Сойер“ и „Приключенията на Хъкълбери Фин“, както и на „Принцът и просякът“, както и 125..

публикувано на 04.08.25 в 16:47

Мъж отива на съд заради смъртта на моторист край Видин

Районната прокуратура във Видин повдигна обвинение срещу мъж, причинил смъртта на мотоциклетист при инцидент с каруца край Видин. Произшествието се случва на 13 октомври 2024 г., когато обвиняемият се прибирал от събиране на дърва с приятел. Двамата се придвижвали с конски каруци по неасфалтиран път в покрайнините на Видин. При опит да пресекат..

публикувано на 04.08.25 в 15:36

Общинският съвет в Кула гласува маломерни паралелки

Общинският съвет в Кула гласува запазването на седем маломерни паралелки в СУ "Васил Левски" в общинския център. Предложението идва след искане от директора на учебното заведение поради недостиг на деца.  Записаните за първи клас деца за новата учебна 2025/2026 към момента са 14. „В училището се обучават 25 ученици от други населени места, в..

публикувано на 04.08.25 в 13:30

Пожари унищожиха три коли и земеделски площи в област Монтана

Три леки коли изгоряха при пожар на летището в монтанското село Ерден. Спасена е цистерна с пропан-бутан от 1 тон и сгради. В ломското село Станево огънят изпепели лозов масив от 30 декара. Екипи на пожарната в Монтана и на сектор СОД излизат вчера след обяд на сигнал за пожар на суха трева на летището в село Ерден. Огънят е унищожил три леки..

публикувано на 04.08.25 в 12:30

Изрядни данъкоплатци във Видин получиха награди

Петима души спечелиха награди от томболата „Изрядни данъкоплатци“  на Община Видин  за 2025 година . Инициативата е по идея на директора на Дирекция "Местни данъци и такси" в местната управа  Лидия Капитанова. Това е  първото издание на проявата. "Пуснахме томболата на интернет страницата на Община Видин, през социалните мрежи също беше..

публикувано на 04.08.25 в 12:00
Снимката е илюстративна

Отпадна ограничението за движение по пътя Ботево – Арчар

Възстановено е движението между видинските села Ботево и Арчар , съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". По-рано днес трафикът в участъка се осъществяваше двупосочно в една лента поради самокатастрофирал тежкотоварен автомобил. Движението в района беше регулирано от екип на "Пътна полиция".

публикувано на 04.08.25 в 11:54