Катедралният храм във Видин организира поклонническо пътуване до манастира Раваница в Сърбия, където е гробът на свети Ромил Видински, един от най-почитаните светци у нас. Посещението беше на 29 януари, когато по стар стил, както се служи в Сърбия, се почита паметта на светеца. Манастирът е в подножието на Кучанските планини, край Чуприя. За да стигнат до там, поклонниците пътуваха повече от 130 километра. В Сърбия свети Ромил е познат като Раванишки, заради пребиваването му в манастира, но фактът, че произхожда от Видин е безспорен. Роден е в заможно семейство, с кръщелно име Руско. Майка му е била българка, а баща му- грък. Последовател е на свети Григорий Синаит, който проповядвал исихазма и той също дал обет за мълчание.
"Свети Ромил Видински е от Видин, той е от град Бдин. Всички знаят това. Всички го свидетелстват и това трябва да бъде за Видин една голяма гордост. Разбира се от Видин не е произлязъл само свети Ромил. Има много други светци, но като че ли това, че тук в Раваница се пази неговият гроб, тук е неговото тяло, а то е недалеч от Видин, може би някак си неговото благословение е много по-голямо и по-действено"- каза при посещението в Раваница архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. Димитър".
Манастирът Раваница е построен в края на 80-те години на 14 век и според легендата е основан от княз Лазар, който загива при битката с турците край Косово поле. Сега манастирът в Раваница е женски, а монахините се грижат за деца с увреждания, които живеят в метоха близо до него. В манастирската църквата е тялото на обявения за светец княз Лазар и то е нетленно. До него е гробът на свети Ромил Видински, където архимандрит Поликарп отслужи молебен за здраве и благословение на българския народ, на Видин, и на неговите жители.
"Далече от Видин са костите на Ромил Видински. Малко се вълнувам, защото наистина да усетиш това влияние, което тук навяват тези старини от 14 век е вълнуващо и всеки човек се вълнува, особено пък ние видинчани"- каза Недка Николова, която се помоли за закрила пред гроба на светеца.
"Това, което ме впечатли, е че той е бил един много добър човек. Наричан е Добрият Ромил. Това, което бихме могли да вземем като пример, е да се грижим за другите, да даваме, без да искаме нещо в замяна"- каза Десислава Иванова, директор на видинската регионална библиотека, която също участва в поклонението.
"В този манастир съм за втори път. Впечатлен съм от него и най-много съм впечатлен от факта, че там стоят костите на един велик българин, светия. Това е Ромил Видински"- коментира фотографът и еколог Богомил Петров. Заедно с него беше и внучката му Беатрис, ученичка в 10-ти клас, която беше най-младият участник в поклонническото пътуване.
Пожеланието на архимандрит Поликарп е посещението в Раванишки манастир в деня, когато се почита паметта на светеца, да се превърне в традиция.
"Тъй като днес е празникът на свети Ромил, много скромно, по монашески е отбелязан този празник, без стечение на много народ, както би се отбелязал този празник във Видин, ако беше там неговият гроб, ако бяха там неговите мощи… Дай Боже от тук нататък да се създаде една традиция на този ден видинчани да бъдат тук и може би да дадат един пример как да се почита паметта на свети Ромил Видински по-тържествено, по-пищно, за да се отбележи наистина неговият подвиг"- каза архимандрит Поликарп.
Нивото на язовир „Среченска бара“, от който се снабдяват с питейна вода Монтана, Враца и още двайсетина по-малки населени места, продължава бавно да спада и в момента има 10 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона. Това съобщи БТА, като цитира управителя на ВиК-Монтана Валери Иванов. Дъждовете от миналата седмица не са повлияли..
Младежката неправителствена организация "БУМ – Будни, Устремени Мездренчани" организира Ден на настолните игри на 1 декември 2024 г. Събитието ще се проведе в кафе „Роял“ в Мездра от 10:00 до 22:00 часа и е подходящо за всички на възраст над 12 години. Програмата предвижда игра на табла или шах, както и други инициативи, изпълнени със стратегии,..
Регионална библиотека "Христо Ботев" във Враца спечели проект за създаване на дигитална платформа "Враца-книжен град" . Дейностите се финансират от Национален фонд "Култура" по програма "Разпространение". Подробности за проекта даде Милена Николова - експерт "Връзки с обществеността" в библиотеката: "Водени от идеята да предоставим възможност..
Предупредителен червен код заради опасно време е обявен за днес в областите Враца и Монтана. Пориви на вятъра до 17/20 метра в секунда се очакват след 17:00 часа днес в Монтана, съобщиха от хидрометеорологичната обсерватория в града. По-рано днес на прохода Петрохан голям клон от дърво падна върху капака на автомобил и за кратко движението беше..
В Бойница започна изграждането на закрито стрелбище. Проектът е разработен от Общината, а финансирането в размер на 658 000 е от държавния бюджет. Въпреки че строителството напредва, средствата все още не са преведени, обясни кметът Анета Генчева. ""През 2024 година предвиждах само 120 000 лева аванс. Все още не съм получила покана да подпишем..
Именити български музиканти ще бъдат солисти в концерта на Симфониета-Враца тази вечер. Публиката ще може да се наслади на майсторството на кларинетиста Росен Идеалов, и на виолиста, който успешно преподава и твори в Белгия - Симеон Кирков. Диригент е маестро Томас Раулт, който пристига от Люксембург, специално за събитието. Първа публиката във Враца..
В Кула отбелязаха Деня на християнското семейство и православната българска младеж. Народно читалище "Просвета 1882" в града и тази година не подмина най-семейния празник в календара. Децата от Детска студия за куклен театър, с ръководител монахиня Максима от Раковишката света обител представиха пиесата - "Книга на пророк Йона"...