Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Контейнери с опасни вещества и сметище тормозят хората в Жеглица

Старото училище в село Жеглица
Снимка: РАДИО ВИДИН

Село Жеглица се намира на няколко километра от Видин. В далечните години тук е имало училище, а хората си спомнят за миналото, когато е имало детска глъч, забравена с времето. Сега ги измъчва старостта и самотата, а малцината в работоспособна възраст се борят за препитанието си. 150-те местни жители се притесняват от складираните наблизо контейнери с опасни химични вещества. И казват, че на тях не им трябва много- само работа да има, за едната заплата, и всичко ще е наред.

"Как се живее в село ли? Вижте, опустяха селата, но Жеглица все още се държи. Трябва ни само работа да има, някоя ферма да се направи, хората да взимат заплата. Чакаме пенсията, иначе няма къде да се работи"- оплакват се местните хора.

ББ кубовете до село ЖеглицаПритеснителна според тях е близостта със складираните наблизо контейнери, т. нар. ББ кубове, с опасни химични вещества. А и лятото миризмата от сметището, където се изхвърля боклука на целия регион, е ужасна:

"Това ни притеснява, но сме вдигнали ръце- та ние сме кротки хора... Лошото е миризмата, но се надяваме от Европа да ги натиснат управниците, да модернизират сметището. Но това не е най-големият ни проблем. Докараха ни от онези контейнери, с черепите. И са се напукали, ако пропуснат ще ни заразят подпочвената вода, какво ще оставим на децата си- бунище!"- недоумяват жителите на Жеглица.  

Кметският наместник на село ЖеглицаКметският наместник Георги Георгиев бърза да ги успокои:

"Нашето регионално депо ще стане модерно. Притеснително е положението му сега- всички минаващи по пътя за Арчар виждат в какво състояние е. Лятно време като духа вятър, в селото ни обгазява. А за ББ кубовете- за сега няма проблеми, веднъж в месеца ги проверявам.


Сметището на ВидинМиналата година за последно идваха от РИОСВ-Монтана, не са констатирали нередности, ако забележим нещо, подаваме сигнал до фирмата, която поддържа контейнерите, те идват, прави се протокол."

В центъра на селото, непосредствено до кметството е била някогашната кръчма, сега магазин. Предишният собственик е оставил за любителите на шишенцето вградена бутилка в стената. А до нея- стената с некролозите, за които кметският наместник казва, че са се увеличили с 60 за последните 7 години. Прирастът на местното население е от няколко деца от малцинствата. За това затворили и детската градина. Но пък си възстановили дейността на местното читалище, имат си и библиотекар, строят и храм, каза още кметският наместник:

"Парите за храма са от дарители, успяхме да излезем на кота нула, от пролетта продължаваме. Все още има хора, които дават пари за такива неща"- каза Георги Георгиев.

Във витрина в кабинета му стои стара книжка с надпис от корицата: "Да превърнем общината в самоуправляваща се общност на населението". Попитахме го успяват ли в селото да решават сами проблемите си и какво си пожелават:

"Дали успяваме сами... ами поне се опитваме. Преди време стопирахме кражбите, като си направихме местен патрул. Пожелаваме си да сме сплотени и единни както тогава, за да може да довършим храма"- допълва Георги Георгиев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09