Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се прави във Видин по проекта за водния цикъл?

Притесняват ли ремонтите нашите съграждани

Снимка: Радио ВИДИН

Разкопани улици и временно спиране на водата създават неудобства за видинчани. Така ще е до октомври, когато по договор трябва да завърши работата по проекта за водния цикъл на града. За сметка на това, когато неудобствата приключат, ще пием по-чиста вода, а разходът за доставка ще е по-малък. Инвестицията е най-голямата за Община Видин за последните години и е на стойност 75 милиона лева.

Работата по водния цикъл започна през декември миналата година, а от тази седмица се изгражда и пречиствателна станция за отпадъчни води, която е част от проекта. Какво се прави по водния цикъл на Видин обясни кметът Герго Гергов:
 
"Ще бъде извършена рехабилитация на водопровод по 40 улици на град Видин, с обща дължина 13 хиляди 648 метра, както и на сградните водопроводни отклонения, с дължина 5 046 метра. Ще се направи разширяване и реконструкция на канализационната мрежа на града, обхващаща 46 улици, с обща дължина 16 хиляди 501 метра, нов колектор, както и рехабилитация на канални помпени станции 1 и 5. Материалите, от които са изработени отделните елемнти на канализационната мрежа, ще способстват за инфилтрация на подпочвените води. Ще подобрят водопроводимостта, ще намалят отлаганията в тръбите. Канализацията е уникална по своя вид и род, тъй като град Видин е в относителна равнина, с малки наклони, изпълнението на канализацията е изключително важно и тези яйцевидни профили на практика позволяват без да има отлагане и задръстване на канализацията, тя да се използва дълги години."


Потърсихме мнения на видинчани дали приемат създадената организация за движение по време на строителството, както и дали са притеснени от ремонтите и временното спиране на водата. Оказа се, че не толкова ремонтът, колкото въпросът дали сроковете ще бъдат спазени, притеснява хората. Мненията записа Красимир Каменов.

"Доста са разкопани улиците и много трудно се върви"- коментира Пенка Николова.

"И да ме притеснява, просто трябва да се направи. Не може без ремонти"- е мнението на Иван Тодоров.

"Заради ремонтите, някои улици са по-натоварени и трудно се пресича"- каза Паолина Витанова.

"Голям проблем ще бъде, ако не успеят да възстановят това, което са разкопали"- отбеляза Мими Въткова.

Информация за улиците, по които се работи, както и в кои райони спира водоснабдяването, е поместена на сайта на видинското дружество "Водоснабдяване и канализация". Заради неудобствата докато трае строителството, кметът Герго Гергов се извини на съгражданите си.

Снимка"Искам да се извиня на гражданите на Видин, които сега търпят неудобства заради строителните работи"- каза кметът Герго Гергов, като отбеляза, че само след няколко месеца усилията ще дадат резултат.

Причина за неудобствата са кратките срокове за изпълнение, обясни инженерът по проекта Златка Борисова:
 
"Този голям дискомфорт, който изпитват гражданите, идва от краткия срок за изпълнение на проекта. Той ни е наложен от възложителя и от главния финансиращ орган."

Информация за участъците, по които ще се извършват изкопни дейности, ще се обявява предваритално. Няма да има улици, които в началото на работния ден са отворени за движение, а прибирайки се от работа, обитателите да установят, че вече са непроходими.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00