Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в памет на митрополит Кирил бе открита във Видин

25
Снимка: Йорданка Петрова

Експозицията, която е подредена в сградата на Държавен архив-Видин, е част от програмата по отбелязване на 100-годишнината от успението на Видинския митрополит Кирил.

"Нашият принос, заедно с Видинска митрополия беше да подготвим тази възпоменателна изложба. За Държавен архив-Видин е чест, че участваме във възпоменателните чествания по повод 100-годишнина от кончината на Видинския митрополит Кирил", каза при откриването директорът на Държавен архив-Видин Светлана Кръстева.

Митрополит Кирил присъства в църковния, обществения и културен живот на Видин в продължение на почти 30 години. "В няколко витрини са експонирани документалните следи от неговата връзка с Видин и Видинска епархия, оказала се изключително здрава", каза Мария Новакова, главен експерт в Държавен архив-Видин.

Изложбата откри Видинският митрополит Дометиан:

"На нас се падна тази чест да отбележим достойната 100-годишнина от кончината на един достоен български екзарх митрополит Кирил. Искам да изкажа благодарност на Държавен архив Видин за това книжовно сътрудничество, защото и двете институции сме призвани да показваме от старите страници имената на достойни люде, които да възкресяваме в нашата памет."

В изложбата са показани записи от ръкополагането на митрополит Кирил в епископски сан, документи, представящи обществената и административната му дейност.

"Запазени са няколко записа от ръкополагането на архимандрит Кирил в епископски сан и поставянето му начело на епархията, за което Антим І се допитва до видинските първенци. Показано е и писмо от копирната книга на общината с подписа на епископ Кирил до наемател на църковен имот в село Арчар, на когото се напомня да си плати кирията. Епископ Кирил остава за Видин до 1874 година, след което се отправя за Скопие, където е екзархийски митрополит. В два материала от възрожденската преса са отразени грижите на епископ Кирил за образованието и тържественото отбелязване на годишнината на българската екзархия, което митрополит Кирил организира на 1 март 1874 година. През 1889 година Светият синод повторно го изпраща да управлява след смъртта на Антим Видинската епархия, а скоро след това е избран за Видински митрополит, какъвто остава до смъртта си.", обясни още Мария Новакова.

Експонирани са и документи, представящи обществената и административната му дейност. Периодът на митрополитсктото му служение е характерен и с разгръщането на храмовото строителство. Показани са проектът на катедралния храм "Свети Дмитър", проект на камбанарията на църквата в Ново село от 1904 година. Списък на всички църкви в епархията, построени в този период. Посетителите на изложбата могат да видят и рядка фотография от полагането на основния камък на църквата "Свети Никола" в Лом от митрополит Кирил на 28 август 1905 година, както и икони, принадлежали на старата църква "Свети Димитрий" във Видин и служили за единствена украса при откриването или т.нар "малко освещаване" през 1900 година, когато все още не е изографисана.

Митрополит Кирил е основният дарител на духовната семинария в София, на която е дарил 50 000 златни лева. Завещаните от него 30 000 лева поставят основите на дарителския фонд на името на митрополит Кирил, който изплаща стипендии на нуждаещи се семинаристи от видинска епархия. Съхранен е и протокол на читалище "Цвят", от който се вижда, че веднага след решението за изграждане на читалищна сграда митрополит Кирил дарява 3 000 лева. В изложбата са показани и съболезнователни писма, изпратени след смъртта на митрополит Кирил, която настъпва на 21 май 1914 година. Последната витрина в изложбата е събрала завещанието на митрополита от 23 август 1913 година и едно допълнение към него два дни преди смъртта му. Той завещава цялото си имущество на църквата, на образователни и културни институции. Личните си вещи завещава на църквата "Свети великомъченик Димитрий", а библиотеката си -  на Видинската митрополия. Експонираните документи са от фондовете на Държавен архив Видин, на храма "Свети Димитър" и на читалище "Цвят".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 25 юли 2025 година

Инициативата "Концерти на гарата" гостува във Видин. Кратките музикални изпълнения на популярните и обичани групи Уикеда и X-Ray започнаха в следобедните часове. Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана.  Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в..

публикувано на 25.07.25 в 18:00

В Каленик продължава обновяването на църквата

Продължава инициативата за обновяване на църквата в село Каленик. Освен ремонтни работи, предстои благоустрояване на района около храма. Това обясни Габриела Георгиева, секретар на местното читалище, което е сред инициаторите на обновяването.  "Остават още няколко неща главно по външната част на църквата. За сега средства има подмяната на..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

В Белоградчик ще представят първата книга за арт наив изкуство

Излезе от печат първата книга за арт наив изкуство у нас. В нея са събрани съвременни български наивисти. Автор е Даниела Осиковска, която заедно със своя съпруг - арх. Георги Георгиев, поставя началото на Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик.  "Всичко започна 2019 г., когато се откри първата музейна експозиция за..

публикувано на 25.07.25 в 16:49

В Криводол се готвят за панаир

Общинската управа на Криводол се подготвя за провеждането на традиционните "Панаирни дни". От 31 юли до 3 август в града, край който тече река Ботуня, ще има емоции, концерти и време за срещи между приятели.  Организаторите на панаирните дни – от местната управа и Народно читалище "Никола Й. Вапцаров 1924", канят не само на организираните концерти, но..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Чудотворни мощи на петима светци пристигат в Монтана

На 26 юли (събота) Монтана ще стане домакин на изключително духовно събитие. В храм „Свети Дух“ ще бъдат донесени частици от чудотворните мощи на петима почитани светци: свети великомъченик Пантелеймон, света Петка Търновска, света Марина, свети Нестор и св. Георги Софийски. Светините ще бъдат тържествено посрещнати в 17:00 ч. от Видинския..

публикувано на 25.07.25 в 14:30

Във Видин възстановяват "синята зона“ в района на пазара

От 4 август се възстановява "синята зона“ в района на пазара във Видин, информираха от общинското предприятие "Зони за платено паркиране". Касае се за участъците от централната градска част, където "синята зона" временно беше преустановена поради извършване на строително-монтажни дейности по проекта за "Основна реконструкция на централна пешеходна..

публикувано на 25.07.25 в 14:24

15 кандидати за директори на училища в Монтанско

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир. 15 са кандидатите за директори на 8 училища в област Монтана. Няма недопуснати, уточняват от Регионалното управление на образованието в Монтана...

публикувано на 25.07.25 в 14:14