В община Ново село са получени камион за сметосъбиране, преса за хартиени и пластмасови отпадъци и огромен брой контейнери за боклук. Тези дейности вече ще преминат към новосъздаденото общинско БКС. В понеделник ще има официална презентация пред медии на трансграничния проект със Сърбия за сметосъбиране и сметоизвозване в общината.
Започна 22-то издание на Международния детски фестивал на изкуствата "Лачени обувки". Берковица посрещна разнородните таланти на България и даде старт на детския форум с изпълненията на театралните състави. Първи на сцената излязоха домакините от детско театрално студио при Обединената школа по изкуствата при читалище "Иван Вазов 1872" с постановката "Моята улица"- с автор и художествен ръководител Мария Илиевски. Свои представления в този ден играят още театрални състави от София, Своге, Вършец, Банкя, с. Бутан. В 12:00 часа художникът Милчо Спасов откри изложбата от раздел "Детска рисунка". Близо 100 творби на деца от страната участват в изложбата. Тази година темата на конкурса е "Моя България". Тричленно жури с председател Милчо Спасов определи и трите най-добри рисунки: първа награда за Петя Спасова на 13 години; втора награда за Ивалина Йорданова на 8 години; трета награда за Тони Костадинов на 10 години; поощрителна награда за Мария Тодорова на 15 години. Утре фестивалът продължава с раздел "Музика".
Днес е Спасовден. Празникът се отбелязва винаги в четвъртък, четиридесет дни след Великден. Според християнските вярвания след възкресението си Исус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с учениците си, като се движел между тях като богочовек. На 40-ия ден в подножието на Елеонската планина до Ерусалим се въздигнал в небесата. С Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение и затова денят се нарича Спасовден.
На Възнесение Господне или Спасовден професионален празник имат хлебари и сладкари, както и шофьори, строители, хотелиери и цветари. Не са малко проблемите, пред които са изправени родните хлебопроизводители на празника си. Постоянно вариращите цени на брашното и цената на крайния продукт, която диктува пазара, оказват влияние върху сектора, в много случаи негативно. "По отношение формирането на цената на хляба трябва да отбележим, че най-сериозно върху нея се отразява цената на брашното и на второ място е трудът, който се полага при производството му. Като цяло процентът на труда върху цената на хляба през годините расте. Друг фактор е цената на електроенергията, без която е невъзможно да калкулира крайната цена на насъщния" - обясни Костадин Георгиев, хлебопроизводител от Монтана и бивш председател на Регионалния съюз на хлебопроизводителите.
Църквата "Св. Възнесение" в село Баница днес има храмов празник. Навършват се и 130 години от откриването на храма. Двойният празник събра много миряни в двора на църквата. Сред официалните гости бяха кметът на община Враца инж. Николай Иванов и зам.-кметът Красимир Богданов. За тържеството бяха дошли гости от селата Чирен, Мало Пещене и Оходен и кметове от съседни села. За здравето на всички тържествен водосвет отслужи свещеник Николай Костадинов. Гостите и жителите на селото бяха почерпени с курбан. Всички дарители, помогнали да се осъществи днешният празник, получиха грамоти.
С панахида в памет на загиналите по време на най - голямото въстание срещу османските поробители в Северозападна България, отслужена в храма "Свети великомъченик Георги Победоносец" започна тържественото честване на 164-та годишнина. От храма с литийно шествие гостите и жителите на града се отправиха към крепостта "Калето", където е паметникът на обезгавените ръководители на въстанието. Гости на празника бяха Негово високопреподобие архимандрит Антим, протосингел на Видинска духовна епархия, Николина Ванчева, заместник областен управител на обл. Видин, Владан Радованович, Председател на комиията за трансгранично сътрудничество в общ. Княжевац, представители на институции, бизнеса и администрации. В оръщението си към присъстващите кметът на общ. Белоградчик Борис Николов подчерта значението на въстанието не само за нашия регион, но и за цяла България. Николина Ванчева припомни събитията и героите от 1850 лето и завърши приветствието си с думите: "И толкова години по - късно ние сме тук, за да почетем паметта на героите, да се преклоним пред теххния голям подвиг. Днес ние с гордост казваме "Гордеем се с вас! Вие бяхте герои!". В духа на християнското смирение и поучение архимандрит Антим напомни: "Те се бориха за свободата и дадоха своя живот. Но не можаха да я живеят. А ние нищо не сме сторили за свободата и в пълнота я притежаваме. Затова възпоменанието днес има своето послание - да обръщаме поучителен поглед назад в историята, защото, който не го прави, го грози сериозната опасност отново да я преживее, отново да изпадне в робство, отново да го връхлети враг." Тържеството продължи с тържествена заря - проверка, поднасяне на цветя и венци и химна Република България.
Литературно четене и представяне на новия брой на алманах "Околчица" бе направено в голямата зала на Регионалния исторически музей във Враца. Различното тази година бяха чуждестранните поети, които се включиха в четенето. За празника пристигнаха Татяна Житкова от Латвия, Алекси Врубел от Полша и Татяна Винник от Украйна. Тримата са участници в международния литературен фестивал "Славянска прегръдка" - Варна. Освен собствени творби, тримата прочетоха и техни преводи на родния им език на стихове на Христо Ботев. Пред почитателите на мерената реч прозвучаха стихове на Петър Анастасов, Надя Попова, Валери Станков, Иван Есенски, Илияна Илиева, Яна Кременска, Елка Нягулова, Иван Пенев, Людмил Рашев и други. Сред гостите на литературното четене бяха кметът инж. Николай Иванов и зам.-кметът Красимир Богданов.
Народно Читалище "Просвета 1882"-Кула от години има амбициозната задача да проучва, анализира, събира и представя фолклорното богатство на Кулския край. Служителите и самодейците вярват, че приобщавайки повече хора към българските народни песни и танци ще съхранят по-добре хилядолетните национални традиции. Женската вокална група към читалището в Кула е наследник на дългогодишна традиция в жанра народно пеене, някои от сегашните участнички са още от създаването на първия женски хор в началото на 70-те години на 20 век. Негов ръководител е големият музикант от Кула Генчо Генчев. В групата участват 18 жени, като най-младата е на 14 години, а най-възрастната е над седемдесетгодишна. Скоро групата ще увековечи някои от своите изпълнения на компакт диск. Записът ще бъде направен от професионално звукозаписно студио, което ще гостува в Кула на 20 и 21 юни. В продължение на два дни ще бъдат записани 16 избрани кулски автентични песни. Някои от парчетата са хорови, но ще има и индивидуални изпълнения. Така заедно с издавания бюлетин, видеорхива на читалището и описанията на обичаи и ритуали, се създава подробен културен фонд, който може да се ползва от всеки. Предстои явяване на групата на Националния фестивал за изворен фолклор в село Дорково през август.
"Оперният директор" от Доменико Чимароза е заглавието, което възпитаниците на доц. Иванка Нинова представят днес във Видин заедно със Симфониета-Видин. Диригент е маестро Ивайло Кринчев, а режисьор- Вера Петрова. "Оперният директор" е комична опера, която пресъздава живота в един театър, а комичните ситуации се редят една след друга. Интересното е, че има много говорни диалози, които са преплетени с много хубави арии и ансамбли. Иска ми се да поканя видинската публика, защото обещаваме 2 часа забавление. Нека подкрепим младите таланти - това са хора от моя клас, които вече са завършили и започват своя път в оперната кариера. Операта е писана преди 200 години, но може да я пренесем в днешно време, ситуациите се покриват напълно. Важно е да спомена, че операта е изцяло на български език, което я прави достъпна както за малки деца, така и за техните родители", разказа доц. Иванка Нинова.
Фондация "Реал Мадрид" ще стартира от Видин проекта си "Спортни училища за социална интеграция". Това стана ясно след срещата на нейни представители с президента Росен Плевнелиев. В срещата участва и посланикът на Кралство Испания у нас Хосе Луис Тапиа Висенте. Инициативата на Фондация "Реал Мадрид" има за цел да подпомага деца и младежи в неравностойно положение. В нея ще участват 120 деца от Община Видин на възраст от 7 до 11 г. Първата фаза ще започне в началото на следващата учебна година, съобщиха от пресслужбата на президента.
Гражданин на Турция, обвинен в недекларирано пренасяне на 141 020 евро през Дунав мост Видин – Калафат , остава в ареста. Той е бил задържан на 1 февруари, след като митнически служители открили скритите пари в естествени кухини над волана и в арматурното табло на товарния автомобил, който шофирал. По искане на Районна прокуратура – Видин съдът..
Симфониета Враца е сред номинираните в категория „Ансамбъл на годината“ в националната анкета „Музикант на годината“ , организирана от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ по Българското национално радио. Ежегодната инициатива отличава най-значимите постижения в класическата музика у нас. Диригентът на Симфониета Враца Христо..
Община Мездра провежда кампанията за безвъзмездно предаване на непотребни електроуреди, стари дрехи и текстилни изделия . Повече подробности за кампанията съобщи Георги Гергов , главен експерт "Опазване на околната среда" в Община Мездра: "Идеята на кампанията е да отклоним от депониране тези отпадъци, които подлежат на следващо..
Скулпторът Александър Пройнов - Апер открива изложба с малки пластики под надслов "Българи - аз съм част от вас!" в град Монтана. Експозицията е заключителен етап от 27-годишното ѝ представяне в различни градове на страната, казва творецът: "Искам, макар и моето аристократично или елитарно изкуство да бъде близко до душите на моя народ...
За 36-и път в музея във Враца ще се проведат традиционните Зимни четения. В рамките на програмата е предвидено представяне на археологическите находки от местността Градище в прохода Вратцата. Етнографи ще представят резултатите от свое теренно проучване в Криводол. Народните престилки, българските народни танци от Северозападна България, Огнището са..
С репетиции на новата детска постановка „Малка нощна приказка“ започна подготовката на Врачанския драматично-куклен театър за честването на Международния ден на кукления театър. Спектакълът, вдъхновен от приказките на Ханс Кристиан Андерсен, е авторски вариант на Дарко Ковачовски, който е и режисьор на продукцията. Сценографията и костюмите са..
Във Враца представиха възможностите за финансиране на проекти с европейски пари. Екипът на Областния информационен център беше домакин на форума, на който експерти от програмата „Творческа Европа" презентираха начините за плащане на обмяна на опит с продължителност от 7 до 60 дни за индивидуални проекти и от 7 до 21 дни за групови пътувания...