Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се оказва първа помощ на предозирал учиха доброволци от Видин

Снимка: МСНВ


Днес в предаването "Заедно- ръка за ръка" ще ви заведем на разходка до Крайдунавския парк. Ще посетим и Спешния център на видинската болница. Ще ви разкажем за две инициативи, в които се включиха доброволците от Младежкия съвет по наркотични вещества във Видин.

Наркотиците въздействат върху мозъка на човек. Тъй като мозъкът контролира други части и функции на тялото - белите дробове, бъбреците, черния дроб, сърцето, употребата на наркотици може да повлияе и върху тяхната жизненоважна дейност. Обикновено човешкото тяло привиква към тези промени, но ако се вземат значително по-големи количества или по-добро качество от определен наркотик, те могат да надвият над способността му да привиква и да причинят сериозни странични ефекти. Ако за кратко време твърде много или твърде чист наркотик постъпи в мозъка или другите органи, могат да настъпят опасни странични ефекти- изпадане в безсъзнание, спиране на дишането, сърдечна недостатъчност, припадък или прегряване, всеки един от които може да се окаже смъртоносен. Това се нарича свръхдоза (предозиране). Лекарите съветват, ако попаднете на човек, приел свръхдоза, първо да проверите дишането му.

Как се оказва първа помощ на предозирал- това отидоха да научат от лекарите в Центъра за спешна медицинска помощ във Видин доброволците от Младежкия съвет по наркотични вещества. На многобройните им въпроси отговаряха началникът на Филиала на Центъра за спешна медицинска помощ Видин д-р Любомир Виденов и д-р Иво Георгиев.
 Снимка
"Обученията, които провеждаме с децата, целят да има ефект нагледно, тъй като ние участваме в този обществен съвет за борба с наркоманиите. Участваме с информация, която изнасяме- колко са били зависимите, които са имали нужда от спешна помощ, колко от тях са починали, взимаме информация от "Патология" доказано ли е какво вещество е причинило смърт и т.н. С децата това обучение е на доброволни начала, просто да им обясним, че не трябва да взимат наркотици. Доколкото знам, доброволците имат и такава програма- самите те да обучават други деца и по този начин да се разпространява това обучение. Мисля, че е полезно", посочи началникът на Филиала на ЦСМП Видин д-р Любомир Виденов.

На 18 май доброволците от съвета по наркотични вещества се включиха в Националната АНТИСПИН кампания по повод Международния ден за съпричастност с болните от ХИВ/СПИН и техните семейства. Те засадиха в Крайдунавският парк на Видин цветна леха във формата на панделка- символът за съпричастност.
Снимка
"Това е третият, заключителен етап на Националната АНТИСПИН кампания. По принцип тя протича в три етапа - 1 декември, 14 февруари и третата неделя от месец май. Заедно с доброволците от Младежкия съвет по наркотичните вещества и от клуб "Феникс" от Свободния младежки център засадихме тази цветна леха във формата на панделка. Панделката е символът за съпричастност с болните от СПИН. Община Видин предоставя всяка година цветята, всъщност те са и основният организатор на тази кампания. Правим го за девета поредна година. Благодарение на доброволците провеждаме тази кампания", обобщи Красимира Елисеева, председателят на Общинския съвет по наркотични вещества във Видин.

Младежи от различни видински училища също се включиха в инициативата по засаждането на цветна панделка:  

"Това е трета година, в която се включвам. Инициативата всъщност е да почетем паметта на хората, засегнати от СПИН. Събрали сме се доброволци, задружно запретнахме ръкави и засадихме едни красиви червени цветя във формата на панделка. Това е много опасна болест, за която все още не е открито лечение, но ако бъде открита навреме, все пак могат де се предприемат някакви мерки", каза Анна-Мария от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин.

"Правим го, за да знаят, че не са сами, че ако им трябва помощ, те могат да се обърнат към нас. Ние можем да ги насочим, да ги упътим. За първи път участвам в акция за борба със СПИН и много ми харесва, съжалявам, че не съм била и предишните години"- каза и Ивет Стоянова от ПМГ "Екзарх Антим I".
Снимка
Редовен участник в АНТИСПИН кампаниите е и Антон Ангелов от XI клас на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров":

"Аз участвах във втората Националната АНТИСПИН кампания, тя е на 14 февруари. Участвах в конкурса "Песен за Свети Валентин". Беше много интересно и приятно. Раздавахме и валентинки с най-различни пожелания."

В отбелязването на Международния ден за съпричастност с болните от ХИВ/СПИН и техните семейства се включиха и доброволци от клуб "Феникс" към Свободния младежки център във Видин.

"Мисля, че това е красив начин да изразим съпричастие към болните от СПИН. Аз съм за втора година тук. Надявам се да продължи инициативата... Знам, че вирусът е смъртоносен. Той причинява една болест на имунната система, която я разрушава и можеш да се разболееш сериозно от всяка една болест", разказаха Николай и Любослав от СОУ "Цар Симеон Велики", доброволци в клуб "Феникс".

Още по двете теми от предаването чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Католическата църква „Св. Йосиф” в с. Бърдарски геран

Бърдарски геран скърби за папата

Във врачанското село Бърдарски геран, което е с богата католическа традиция, скърбят за кончината на папа Франциск. Загубата на един такъв духовен водач се усеща дълбоко и лично, каза кметът Татяна Софранова: "За жителите на Бърдарски геран е ден на тъга и поклон. С мъка научихме за смъртта на Негово Светейшество папа Франциск, който беше..

публикувано на 22.04.25 в 13:54

Предлагат общински стипендии за студенти по медицина

Осигуряването на стипендии от Общината за студенти по медицина, които след завършване на образованието си да работят във Видин, ще помогне за справянето с проблема с недостига на лекари и специалисти по здравни грижи, коментира директорът на многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка"  д-р Ивета Найденова . Предложение за  гласуване на..

публикувано на 22.04.25 в 12:59

Дрогирана шофьорка в Монтанско е в ареста

37- годишна жена е задържана за управление на нерегистриран автомобил, след употребата на наркотици в Монтанско, съобщават от Областна дирекция на МВР.  Вчера, около 15:30 часа в село Бели Мел, общ. Чипровци, служители на полиция извършили проверка на лек автомобил Ауди А6, който бил без поставена регистрационна табела.  П роба с дръг тест на..

публикувано на 22.04.25 в 12:45

Затварят Петрохан за почистване от паднали дървета

На 23 и 24 април от 10:00 до 16:00 часа движението на всички автомобили през прохода "Петрохан“, ще бъде ограничено поради премахване на дървета в границите на пътя. В близост до обхвата на пътя ще се извършва санитарна сеч на паднали дървета след обледеняването им през декември 2024 година. Дейностите ще се изпълнят съвместно от служители на..

публикувано на 22.04.25 в 11:36

Движението в отсечка между Видин-Монтана ще се осъществява в една лента

Движението по първокласния път Видин - Монтана в отсечката от 20-и до 34-и км, на територията на област Видин, ще се осъществява поетапно в едната лента поради частични ремонтни дейности. Трафикът ще се регулира с пътни знаци и сигналисти. Ограничението влиза в сила д нес от 12:00 до 17:00 часа и утре -  23 април от 8:00 до 17:00 часа, съобщават от..

публикувано на 22.04.25 в 11:30

Задържаха поляк за шофиране в нетрезво състояние във Видин

55- годишен полски гражданин – водач на товарен автомобил "Даф" с прикачено полуремарке е задържан от видински пътни полицаи, съобщават от полицията в областния град. Шофьорът е спрян на 19 април, около 15:00 часа, тестван е с дрегер, а п робата му отчела наличие на алкохол 2.31 промила.  Мъжът е задържан за срок до 24 часа в..

публикувано на 22.04.25 в 11:10

Осуетиха износа на контрабандни цигари през Дунав мост 2

Митнически инспектори са открили 26 000 къса контрабандни цигари, укрити в дървени стълби в товарен микробус. Случаят е от 16 април, съобщават от Агенция "Митници".  Около 23:00 часа в района на Дунав мост 2 - Видин е спрян за проверка излизащ от страната товарен микробус с чешки регистрационни номера, управляван от турски гражданин.  Водачът..

публикувано на 22.04.25 в 10:20