Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анка Стефанова: "В Италия българите са предимно за "черната" работа"

| обновено на 12.06.14 в 11:34
Снимка: Радио ВИДИН

Европейският парламент прие нови правила, които улесняват гражданите на Европейския съюз, работили в друга страна-членка, да запазят своите пенсионни права. Те ще помогнат да се премахнат настоящите пречки, като изискването за много дълъг период на заетост, за да се запазят правата както и риска правата да бъдат изгубени при прехвърляне от една пенсионна схема към друга. Работещите вече ще получават пенсия от друга страна в ЕС след три години работа, вместо както бе досега от пет до десет години. Страните-членки на ЕС имат четири години да синхронизират националните си закони с новите пенсионни правила.

Българи в чужбина коментират, че това ще им се отрази добре, защото работата в повечето европейски страни вече не е така сигурна, както е било преди. В "Другата истина" днес ви срещаме с Анка Стефанова от Видин. В продължение на 10 години тя е работила в Италия и не е безразлична, когато става дума за правата й при пенсионирането. Още повече, че кризата вече налага и някои свои правила, особено що се отнася до сключването на трудов договор.

Снимка"Ние вършим черната работа на италианците. Това е най-тежката работа. Аз например съм работила 10 години фису. Това означава да си 24 часа в денонощието на разположение на работодателя. Гледах болна възрастна жена, като първите 4-5 години дори нямах редовни документи за работа. Получих трудов договор след като влязохме в ЕС. При мен хубавото бе, че работех само по 8 часа- като италианците. Просто попаднах на свестни хора, които спазваха законите и ми начисляваха осигуровките за пенсия и здраве. Сега обаче ситуацията в Италия е променена- трудно се намира работа и още по-трудно е да ти плащат осигуровките. Много от познаните ми работят на час и получават по 7-8 евро, само в Рим заработката стига до 10 евро на час. В зоната обаче, където съм аз, плащат по 6 евро- това не е никак много, защото като работиш, както се казва- излиза ти душата. Много е напрегнато, а и работиш с препарати, които са вредни. Заработеното се плаща в края на седмицата. Заплатите на българите се движат средно между 600 и 700 евро, много трудно 800, като таванът е 1 000 евро на месец. Въпреки това, много българи предпочитат тази работа, защото са свободни, а не вечно "на разположение"... Що се отнася до стандарта на Снимкаживот, в този район той е висок, защото тук живеят много от богатите италианци. И въпреки това, цените на основните им хранителни стоки в магазините са по-евтини, отколкото същите стоки у нас...", разказва Анка Стефанова за живота на българите, които живеят в три градчета в околностите на Рим, на брега на Тиренско море:

"В Анцио, Ливиньо и Нетуно има доста хора от нашия край. Там всеки втори-трети е от Видин. Дори колите по улиците са предимно от Видин, Монтана, Враца...Това е зоната, където най-много се срещат хора от Северозапада".

СнимкаС "Другата истина" днес се пренасяме и в Сърбия, за да видим как пазят своята идентичност българските преселници в селата Велики извор и Дубле край Зайчар. За тях разказва и документален филм "Как говорът покори езика" на Радио-телевизия Зайчар. С неговото представяне Държавен архив- Видин отбеляза на 9-ти юни Международния ден на архивите. Авторите Раде Стойчич и Саша Стойчич, баща и син, търсят корените на жителите на селата Велики извор и Дубле в Република Сърбия, голяма част от които са преселници от село Голям извор, Тетевенско. Във филма са сравнени съхранения говор, бита, народните песни, обичаите и духовността на преселниците с тези на голямоизворяните. Гости на проявата бяха освен създателите на филма, така също делегация от СнимкаИсторическия архив "Тимочка крайна" в Зайчар, представители на Клуба на Голямоизворяните в София, представителите на видински държавни и общински институции, много граждани. 

"Създаването на филма не бе никак лесно. Когато снимахме в България, много хора ни питаха- вие сега какво точно искате да докажете с този филм... Трябваше дълго да обясняваме, че не искаме да променяме историята, а само търсим корените си. После в Сърбия пък, когато правехме проучванията си, ни питаха- сега какво търсите, България в Сърбия ли... Аман! И сега, когато някой ме пита какъв съм- българин или сърбин, аз казвам- изворчанин...", разказва единият от създаделите на филма, Саша Стойчич.  

Подробности по темите в предаването и целите интервюта- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00