Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Койнов: "Амазония е един жив организъм, който не подлежи на опитомяване"

Бразилска Амазония e докоснато от Бога място, в което времето е спряло

5
Румен Койнов пред една от черно-белите си фотографии
Снимка: Spisanie8.bg
От седмица Светът е футбол. Вниманието е насочено към Световното първенство, което се провежда в Бразилия. Ето защо в днешното издание на "Другата истина" се отправяме на пътешествие до най-голямата латиноамериканска страна, където, в сърцето на Амазония, живее българинът Румен Койнов.

МанаусРумен Койнов е роден през 1964 година. Завършва Техническия университет в София. Още тогава се увлича по фотографията, благодарение на което участва в многобройни изложби и успява да си изгради репутация на един от най-интересните млади фотографи. Въпреки това, подобно на повечето си колеги, трудно си изкарва прехраната в Родината и през 2000-та година, заедно със съпругата си, музикантката Елена Койнова, решават да емигрират в Бразилия. Там живее и до момента в град Манаус, столицата на щата Амазонка, с над два милиона жители. Манаус е най-важното и най-голямо пристанище по поречието на река Амазонка. Градът е изходна точка за обиколка на амазонската джунгла, Манаускоято започва буквално от покрайнините на града. За Манаус се смята, че е един от най-големите изолирани и недостъпни градове в света, защото в диаметър от 800 км наоколо няма други големи градове.

"Вече 15 години не ми омръзва да снимам Амазония... По поречието няма цивилизация, съществува само първичната стихия и човекът като част от нея. Амазония е един жив организъм, който не подлежи на опитомяване. Една необятност, която не престава да ме учудва и вдъхновява", разказва Румен Койнов, който има в България вече две фотографски изложби от този различен свят. Това са "Амазония- земя на водите и пейзажи от Бразилска Амазония" и "Моята земя е океана".

МанаусМанаус е и един от градовете-домакини на Световното първенство по футбол  в Бразилия, но най-забележителната му атракция далеч не е това, а самото му разположение. Тук се вливат реките Рио Негро и Солимоес (с това име е известна река Амазонка в тази част на Бразилия). Тъмните води на едната и мътните води на другата текат рамо до рамо в продължение на над 18 км, без да се смесват.

"В Амазония казват "Реката е живот". Там не могат да си представят едно ежедневие без да живеят на брега на реката...", разказва фотографът пред Георги Нитов от БНР, по време на посещението му в Родината.

"Бразилия е страна от емигранти, така че там има невероятни комбинации от раси. Местните хора в Амазонка са много спокойни, не съм чул някой да се оплаква от съдбата си. Те са доволни от начина им на живот, колкото и първобитен да е в сравнение с останалата част от Бразилия. За мен това остава една тайна, тъй като нашата психика- българска и европейска- като цяло не е такава.   

В Бразилия има много закони, които подпомагат инициативата. Има един основен закон, приет преди години, който е за подпомагане на всичко, свързано с изкуството. Ако един проект е одобрен като проект с културна стойност от Министерството на културата, към него могат да бъдат пренасочвани финансови средства от фирми, на които им се опрощава определен процент от данъците, дължими към държавата. И откакто е Teatro Amazonasприето това нещо, имо страхотен подем във финансиране на издателска дейност, във финансиране на кино и фотографски проекти... Много банки също финансират такива проекти", разказва българският фотограф, чиито изяви в различните щати на Бразилия също са подпомогнати от една от големите банки в  страната.  

"В Бразилия дойдох случайно- тръгнахме навремето с жена ми, която е цигуларка. Тя спечели един конкурс на щатската филхармония, която се намира в Манаус и оттогава сме там. Първоначално културният сблъсък бе много сериозен, тъй като става въпрос за съвсем различна ценностна система, съвсем различен начин на живот. На мен ми трябваше повече от година, за да мога да свикна с някои техни типични ежедневни неща, като например- да се ядосват по-малко, отколкото ние сме свикнали, да бъдат неточни, да закъсняват за срещи, ако може работата да се остави за утре, те да я оставят за другиден... Това е едно типично бразилско ежедневие", разказва за втората си Родина Румен Койнов.

Какво още трябва да знае човек за живота в Бразилия и как един емигрант от България се вписва в него, коя е формулата за щастлив живот там и как приемат българите в Амазонка, има ли прилика между нашата и бразилската кухня, както и други интересни факти за Бразилска Амазония, допълнени с музика за и от Бразилия- в звуковия файл!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50