Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рекорден брой изпълнители участваха в IX Торлашки фолклорен събор в Чупрене

4
Снимка: Красимир Каменов

Над 2 хиляди участници събра IX Торлашки фолклорен събор в село Чупрене. Съборът се провежда всяка година в средата на юни, първоначално за два дни. Организатори са Община Чупрене и читалище "Христо Ботев". Заради многото участници, събитието  тази година продължи три дни, а на сцената на площада в село Чупрене в петък, събота и неделя излязоха 89 състава. Съборът  се провежда от 2006-та година, наречен е "Када кум прасе и ти вречу". Според организатора в читалището в село Чупрене Венеция Рангеловска, това е девизът на торлаците, а в превод означава, че когато кумът дава прасе, трябва да  имаш готовност да го вземеш, т.е когато ти се обещава, да си готов да приемеш.

"Съборът тази година е в рамките на три дни. Има изложба на традиционни торлашки ястия, на предмети от бита на торлака. Има ги месните занаятчии, местни производители, които участват в изложбата- базар. Гости от Сърбия, които приготвят прасета на чеверме"- каза за събитието Венеция Рангеловска, организатор в читалището в село Чупрене.   

Сред най-активните участници в събора бяха жените от пенсионерския клуб в Чупрене. За тях разказва председателят на клуба Руска Доцинска:

"Изложили сме старинни предмети да покажем миналото. Участваме в кулинарната изложба. Приготвили сме бел муж, качамак, пържено, баница със сирене, баница с ориз, ориз със сини сливи, ошав, киселица, полибрада- това е супа  от лапад, по нашенски му казваме ливадско зеле."

Сред съставите на събора беше ансамбълът за изворен фолклор "Гъмза" от село Гъмзово. Съставът е от 35 души, сред които седем са деца. Гордост за ансамбъла е Марин Фърнев, от когото танцьорите са научили характерните за Гъмзово хора, разказа Звезда Бондова, секретар на читалището в селото, която също е сред участниците в състава:

"Ние сме ансамбъл за изворен фолклор "Гъмза", село Гъмзово, състоящ се от 35 участници, седем от които деца. Представяме 15 местни хора. Имаме и певческа група. Изпяхме една торлашка песен, една влашка песен и една песен от нашия край, която е изпълняване от народния певец Кайчо Каменов. Сега сме особено развълнувани, радостни, че успяхме да се представим достойно."

Три от съставите на събора в Чупрене бяха от съседна Сърбия, а докато чакаше участието на сцена, акордеонистът от Княжевац Жика Лазаревич се надсвирваше с български музиканти:

"За първи път съм при вас. Мястото е малко, хората са много. Въодушевени сме. Мисля, че и догодина ще дойдем. Да изсвиря нещо?"

Много от традициите са еднакви от двете страни  на границата, казва Звонко Павкович, член на пенсионерския клуб в Княжевац, който записва автентичен фолклор:

"Ние сме под името торлаци от двете страни на границата. Често се срещаме. Говорим сходен език. Аз съм записал някои песни на български, превел съм ги на сръбски, сега ще ги интерпретирам."  

Торлашкият не е пречка изпълнителите да се разбират, въпреки, че не всички участници говорят този диалект. На сцената всеки от съставите трябваше да произнесе на торлашки името на събора "Када кум прасе и ти вречу". За много участниците нямаше нужда от превод.

"Вече трета година идваме. Пеем местни песни, автентичен фолклор на наш диалект. Нашият диалект е подобен на сръбския- торлашки. Тук, каквото се пее, всичко разбираме"- казва Цветана Василева, ръководител на състава от читалището в монтанското село Железна, където също говорят торлашки.

С желание да дойдат отново на събора са и самодейците от село Гаврил Геново.

"Не идваме за първи път. Много е хубаво. Да продължават така да го правят"- казаха в хор от певческата група към читалището в Гаврил  Геново.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 9 януари 2025 година

ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото село Рабиша въведе  физически упражнения  за учениците сутрин. От няколко дни децата от училището се строяват в двора и започват деня си с раздвижване.  Сутрешната гимнастика е точно в 7:00 ч. Тя продължава един час, като участието в нея не е задължително, а е по желание.  Видински училища..

публикувано на 09.01.25 в 18:00

Катастрофа затвори път Е-79 край Монтана

Челен удар между два тира затвори международен път Е-79 край Монтана . Инцидентът е станал между селата Винище и Смоляновци. За Видин пътуващите от Монтана да използват пътя през село Студено буче. Сигналът за катастрофата е подаден към 15:25 часа днес. Челно са се ударили два тира с български водачи. Шофьорите са откарани в болницата в Монтана,..

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Зъболекарски кабинет отвори врати в училището в Димово

Стоматологичен кабинет бе открит в Средно училище "Св. св. Кирил и Методи" в град Димово . В него ще работи и ще се грижи за денталното здраве на учениците д-р Олга Папушева . По думите ѝ от днес училището става първото в Западна България с действащ зъболекарски кабинет.  "Кабинетът е съвременен, в него могат да се осъществяват всички необходими..

публикувано на 09.01.25 в 16:15

Представители на посолството на Германия се срещнаха с ученици от Монтана

Среща на представители на посолството на Федерална република Германия и ученици от Профилирана гимназия с преподаване на чужди езици „Петър Богдан“ в Монтана се проведе днес. Повече за нея разказа директорът на училището Мария Бончева :  "Тези, които вече се явиха и издържаха изпита тази година за немска езикова диплома, с тези които се явиха..

публикувано на 09.01.25 в 15:50

Млади математици от Мездра получиха награди от състезание

Днес в СУ „Иван Вазов“ – Мездра се проведе церемонията по награждаването на участниците в „Коледно математическо състезание“ , организирано от Съюза на математиците в България, секция Враца. Състезанието се състоя на 14 декември 2024 г. На церемония в училището днес бяха наградени със з латни медали Рая Илианова Попова от 5.б клас, Кристина..

публикувано на 09.01.25 в 14:30
Снимката е илюстративна

Находки от Видинско ще участват в Националната археологическа изложба

Артефакти, открити при археологическите проучвания в  област Видин  през миналата година, ще бъдат изложени в 18-ата  Национална археологическа изложба „Българска археология“ . Тя ще бъде открита на 14 февруари в Националния археологически институт с музей, съобщи ръководителят на отдел "Археология" към Регионалния исторически музей във Видин  Ваня..

публикувано на 09.01.25 в 14:21

Пътната полиция в Монтана отчита над 500 случая на висока скорост за седмица

Общо 521 водачи, карали с превишена скорост са заснети за седмица по пътищата в област Монтана . Няма установен с алкохол и наркотици, отчитат от „Пътна полиция“. Шофьорите продължават да карат с превишена скорост по пътищата в област Монтана. По време на новогодишните празници и в първите дни на 2025 година, с камерите катаджиите са заснели 521..

публикувано на 09.01.25 в 12:08