Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо 20 процента от житото във Врачанско е прибрано

Снимка: БГНЕС

Малко над 19% от посевите с пшеница във Врачанска област вече са ожънати, съобщиха от областната служба по земеделие. Според справката на институцията, прибраното в хамбарите зърно е 56 335 тона, което прави среден добив от 486 кг/дка.

Най-висок е урожаят в община Бяла Слатина, където се падат средно по  629 кг от декар. Там са засети и най-много площи с тази култура- 141 850 дка. Средно по 560 кг/дка са добити в общините Хайредин и Козлодуй, а най-ниски са добивите от пшеница в община Роман- 320 кг/дка.

В прибирането на пшеницата във Врачанско са участвали 70 зърнокомбайна. Единствено в община Криводол все още не е започнало същинското прибиране на реколтата от хлебно зърно.

Ечемикът на територията на областта вече е ожънат на 90%. Средният добив от декар е 427 кг. Най-високи добиви са постигнати в общините Козлодуй и Хайредин– по 500 кг/дка, а най-ниски са в община Роман– по 300 кг средно от декар.

Реколтата от 44 670 дка маслодайна рапица вече е прибрана. Това е близо 55% от посетите общо в областта 82 770 дка рапица. Средният добив е 275 кг/дка, като с най-високи постижения е община Мездра- 360 кг/дка, а с най-ниски е община Мизия- 250 кг/дка.

Според експерти от областната служба по земеделие, жътвата тази година върви с по-бавни темпове, заради непрекъснатите дъждове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 27 ноември 2025 година

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата  термопомпа  в домакинство в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин".  Кабинетът ще оттегли и преработи проектобюджета за 2026 година. Решението е на Съвета на коалицията по искане на председателя на партията..

публикувано на 27.11.25 в 18:00

Малки предприемачи в Зверино впечатлиха със собствени продукти

Ученици от 4. клас в училището в Зверино представиха свои кулинарни продукти в открит урок по предприемачество, част от Седмицата на предприемачеството. Идеите им бяха разработени след анкета за предпочитанията на съученици и учители. Екипите избраха име, създадоха дизайн и подготвиха кратки рекламни презентации. Жури от 11. клас оцени проектите..

публикувано на 27.11.25 в 16:46

Полицията отчита спад на престъпността в общините Козлодуй и Хайредин

Намаляват престъпленията в общините Козлодуй и Хайредин, това личи от анализа на районното управление в атомната столица, което се грижи за реда в двете общини. Резултатите от обобщената справка за 2024-а година бяха приети на последното редовно заседание на общинския съвет в Козлодуй. Данните бяха представени от главен инспектор Бранимир Благоев,..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

STEM център откриха в Седмо училище в Монтана

Нов модерен STEM център откриха днес в VII Средно училище „Йордан Радичков" в Монтана. На третия етаж са ремонтирани и оборудвани три кабинета по „Информационни технологии", „Природни науки", „Математика, физика и химия", съобщи директорката Станка Костова. "STEM центърът предполага обучение с практика." В продължение на повече от две години..

публикувано на 27.11.25 в 15:33

Домове за възрастни хора отварят врати в Плешивец и Ракитница

В пет български общини, сред които Ружинци и Брегово, се разкриват нови Домове за възрастни хора . Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата е осигурила 260 хиляди лева за ремонтни дейности в сградите.  "Започнахме извеждането на хора от така наречените "Домове на ужасите". Отнехме 18 лиценза,..

публикувано на 27.11.25 в 15:13

Поставиха първата термопомпа по проект във Видин

В апартамент в блок в жилищен комплекс "Крум Бъчваров" във Видин беше монтирана първата термопомпа в домакинство, в рамките на изпълнението на инициативата "За по-чист въздух в община Видин". На място присъства и заместник-кметът Десислава Тодорова, която заяви: "Днес поставяме в настоящето домакинство една термопомпа и бих искала да използвам..

публикувано на 27.11.25 в 14:11

Училището в Кула получава допълнително финансиране за отопление

Общинските съветници в Кула единодушно одобриха предоставянето на 14 000 лева от резерва в местни дейности за дофинансиране на СУ „Васил Левски“ . Средствата са предназначени за закупуване на гориво за отопление за месец ноември. „Тези пари няма да ни свършат работа, но ще ни помогнат. Оказа се, че започнахме с отоплението по-рано, октомври..

публикувано на 27.11.25 в 13:00