Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До пет месеца ще бъде изграден пътят към бъдещия ГКПП Салаш- Ново корито

3
Снимка: Красимир Каменов


Край белоградчишкото село Салаш започна изграждането на пътя към бъдещия граничен пункт със Сърбия на прохода "Кадъ боаз". През прохода e минавал пътят към Ниш и Белград, а строителството на новото трасе ще приключи до пет месеца. На символичната първа копка присъстваха председателят на Народното събрание Михаил Миков, министърът на регионалното  развитие Десислава Терзиева и министърът на енергетиката и икономиката на Сърбия Александър Антич.

Началото на строителството на четири километра нова отсечка и рехабилитация на километър от пътя през село Салаш беше обявено на провеждащия се край прохода международен събор. Когато изграждането на пътя приключи, ще бъде открит и новият Граничен контролно пропускателен пункт, каза председателят на Народното събрание Михаил Миков:

"Път ще има. За ГКПП-то също се работи. Работи се също за гранична полиция, за да се увеличи съставът, за да покрие изграждането на ГКПП-то."

Няма пречки за строителството, каза министърът на Регионалното развитие Десислава Терзиева:

"Рискове няма. Проектът е осигурен финансово.  3 милиона лева сме осигурили по Публичната инвестиционна програма. Проектът трябва да завърши до 4-5 месеца, не повече."

Споразумението за нов граничен пункт между белоградчишкото село Салаш и Ново корито в Сърбия е от 2007 година. Преди да бъде открит, границата се отваря за свободно преминаване веднъж годишно. Хората от двете страни се познават, казва Румяна Алексиева- кметски наместник на село Салаш:

"Имаме много приятели отсреща. Имаме роднини отсреща и за да отидем в Ново корито, което от тук, от границата, е на три километра, ние минаваме 110 километра."

Край прохода "Кадъ боаз" българи и сърби играха хора и пазаруваха свободно от двете страни на границата.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Задържани са трима души с наркотици при акция на полицията във Враца

Трима души бяха задържани от полицията във Враца при специализирана операция срещу притежанието и разпространението на наркотични вещества. При проверка на двама пасажери в спрял таксиметров автомобил на ул. „Йолковица“ са открити пликове с 680 грама канабис и електронна везна . В непосредствена близост до автомобила е установено и трето лице,..

публикувано на 06.08.25 в 10:06

Зелените площи в няколко квартала на Враца вече са почистени

Екипите на Общинско предприятие „БКС" продължават дейностите по почистване на зелени площи в различни части на града, съобщиха от общинската управа на Враца. От там разпространиха снимки от почистените райони край блокове 9,10 и 11 в ж.к. „Младост", както и блокове 46 и 48 в ж.к. „Дъбника". На посочените райони е била премахната обрасла растителност..

публикувано на 06.08.25 в 09:51

Над 1000 са заявленията за енергийни помощи в общините Кула, Бойница и Грамада

Общо 1077 заявления за отпускане на целева помощ за отопление са приети за зимен сезон 2025/2026 година от 1 юли до 31 юли в Дирекция "Социално подпомагане" Кула за общините Кула, Бойница и Грамада. Това е с 80 по-малко в сравнение с миналата година. Отпуснати са средства на 892 лица и семейства. В община Кула са подадени 614 заявления, от които са..

публикувано на 06.08.25 в 08:45

На 6 август честваме Преображение Господне

На 6 август Българската православна църква отбелязва Преображение Господне - ден, посветен на едно от ключовите събития в живота на Исус Христос. Според евангелските разкази, на този ден Христос се преобразява пред тримата си ученици - Петър, Яков и Йоан - и им разкрива своето божествено естество. " На Христос, нашия Господ, наближавали..

публикувано на 06.08.25 в 07:51

Снимката на 5 август 2025 година

Образователна среща с екип от пожарникари  се проведе  в Центъра за обществена подкрепа – Мездра . Те запознаха децата с професията си, демонстрираха пожарната кола и оборудване, както и основни техники за реакция при пожар.  Децата имаха възможност да участват активно, като използваха пожарен маркуч. Впоследствие се включиха в творческа..

публикувано на 05.08.25 в 18:00

До 36 литра на кв. метър валежи в област Монтана

Във Вършец и берковското село Замфирово са паднали най-много валежи тази нощ в област Монтана. В равнинната част на региона са отчетени по-малко. От 15 до 36 литра на квадратен метър са падналите валежи в област Монтана през тази нощ. В планинската част е валяло повече. Най-обилни са били във Вършец и берковското село Замфирово, където са отчетени..

публикувано на 05.08.25 в 17:50

Водоснабдяването ще бъде нарушено в пет видински села заради авария

Поради отстраняване на авария на главния водопровод за град Видин, на 6 август (сряда) от 00:00 до 10:00 ч. ще бъде спряно водоподаването в селата Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово, съобщават от ВиК.  В периода от 10:00 до 22:00 ч. същия ден в тези населени места ще има понижено налягане на водата.

публикувано на 05.08.25 в 16:40