Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова църква ще бъде открита в Лопушанския манастир

Лопушански манастир
Снимка: Биляна Борисова Архив

Новата църква "Свети Пантелеймон" в Лопушанския манастир край монтанското село Георги Дамяново ще бъде открита на 27 юли. Православната църква чества тогава деня на Свети Пантелеймон. Това съобщи за РАДИО ВИДИН епископ Сионий, игумен на Лопушанския манастир. По негова инициатива започна строежът на храма. 

"Новият храм на Лопушанската света обител е посветен на свети Пантелеймон и на света Параскева Римлянка. Това са имената на два близкостоящи до Лопушанския манастир манастири, които са били разрушени от османския поробител и не са възстановявани. Идеята на дядо Дометиан и на нас като сътрудници и съратници, беше да подновим имената на тези свети обители и отново да призовем на молитвена помощ и покровителство светците, които са пазели тези манастири векове наред."


Храмът е построен на два етажа по подобие на Боянската църква и е в стила на Първото българско царство, каза още епископ Сионий. Изграждането на новия храм е с подкрепата на видинския митрополит Дометиан.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 9 октомври 2025 година

Трима лекари  специализанти  ще подпишат тригодишен договор с видинската болница.  Те ще бъдат подкрепени от местната управа с годишна стипендия в размер на 5000 лева, каза заместник кметът Мартин Дончев. Министерството на здравеопазването одобри д-р Кети Ценова-Средкова за нов мандат като изпълнителен директор на врачанската МБАЛ „Христо Ботев"..

публикувано на 09.10.25 в 18:05

Язовир „Среченска бара" се пълни

Заради падналите обилни валежи в последната седмица нивото се покачва. Притокът днес е шест пъти по-голям от разхода. От водоема с питейна вода се захранват населени места в областите Монтана и Враца Близо 12 милиона кубика вода има към днешна дата в язовир „Среченска бара", сочи справка на Министерството на околната среда и водите. Пълният обем на..

публикувано на 09.10.25 в 18:05

Жители на Градец недоволстват от проект за застрояване на обществен терен

Жители на видинското село Градец се обявиха срещу проект за изменение в Подробния устройствен план на селото. Според председателя на читалището Пролет Цолова тази промяна дава възможност на частно лице да закупи обществен терен за жилищно строителство:  "През Общински съвет е успяло да мине едно решение, в което част от прилежащия площад и парка..

публикувано на 09.10.25 в 16:56

Община Видин ще отчита сигналите от граждани по Viber

Община Видин ще дава отчети всяка седмица какво е извършено след подадените сигнали от граждани по Viber . Специалната онлайн линия за подаване на сигнали за нередности стартира преди дни, а утре, 10 октомври, Общината ще отчете какво е направила, каза заместник-кметът Мартин Дончев. "Това, което ни е новата инициатива отпреди няколко дни и върви..

публикувано на 09.10.25 в 16:08

Нови трима специализанти ще подпишат договор с видинската болница

Трима лекари специализанти ще подпишат тригодишен договор с видинската болница. Те ще бъдат подкрепени от местната управа с годишна стипендия в размер на 5000 лева, каза заместник кметът Мартин Дончев. Община Видин сключи договори за подкрепа с двама млади лекари "Стартирахме една инициатива да предоставяме по 5000 лева за всеки..

публикувано на 09.10.25 в 15:04

Негодна за пиене е водата в две монтански села

Негодна за пиене вода тече от чешмите на две села в област Монтана. Отклонения от стандартите хигиенната инспекция е констатирала във Винище и Лесковец. За допуснатите нарушения се налагат глоби. Наличие на колиформи и ешерихия коли са открити във водни проби взети от централното водоснабдяване на две населени места в Монтанско, в периода от 16 до..

публикувано на 09.10.25 в 14:00

Револвер като на Левски показаха в Синаговци

Изложба на оръжия от Руско-турската освободителна война  и периода на хайдушкото движение беше представена във видинското село Синаговци . Инициативата е на Патриотичен клуб "Бдинци" и бе посветена на стогодишнината от основаването на Народно читалище "Наука". Близо 30 автентични оръжия от личната колекция на председателя на организацията Димчо..

публикувано на 09.10.25 в 11:41