"Да, язовирите преливаха от дъжда, но няма разрушена стена. Аз казвам това, което направиха специалистите, които обходиха язовирите и ми донесоха доклад. Докладът ми е на бюрото от сряда", каза в "Преди всички" на "Хоризонт" областният управител на Враца.
"Вълната, която заля населените места по поречията на реките Лева, Скът, Искър и Огоста се дължи изцяло и единствено на обилните дъждове, които паднаха в района, не е поради скъсани стени на язовири. Относно язовир "Стубеля", който се намира на територията на община Борован, е с размер 15 декара и не е причина за наводнението в град Мизия. Язовирът се стопанисва от Ловно-рибарската дружина в Борован." Това разпространиха в прессъобщение от областната управа във Враца, като допълват:
"Освен Мизия, бяха залети и други населени места в Област Враца, които се намират преди тези язовири, които се споменават от общинските експерти- Голямо Пещене, Горно Пещене, Нивянин, Малорад, Баница, както и ж.п. линията между Бели извор и Власатица. Основната причина е в обилните дъждове, за съжаление трудно се приема от хората, но е факт. За съжаление община Мизия се намира в ниската част на Област Враца. Цялата вода, която се оттича към река Дунав, минава през село Крушовица и град Мизия."
Кметът на община Борован Десислава Тодорова отрече категорично твърденията за язовири с нарушени предпазни стени на територията на общината, която също пострада тежко от потопа. Кметът на Мизия Виолин Крушовенски, обаче заяви, че има доказателства за твърденията си:
"Гражданите разбраха, че тази вода, която заля с огромна сила и преля в квартали, в които никога не би се случило, не може да е само от дъжда, колкото и силен да е бил той... Аз назначих проверка с комисия от общинското ръководство, която вече два дни обследва язовирите и днес също предстои обследване на едни от язовирите, които не са видени с нашите очи и заснети. Целият снимков материал ми е предоставен и аз ще го предоставя на вътрешния министър и на компетентните органи."
В Мизия продължава изпомпването на водата от наводнените райони. БЧК очаква доброволци за разчистването на отводнените къщи. Общинска комисия ще оценява днес дали постройките са обитаеми.
Областният съвет на БЧК във Враца отправи апел за подпомагане на пострадалите при наводнението в Мизия граждани с храни и консерви. Председателят на неправителствената организация в града под Околчица Гергана Михалчева заяви, че всеки, който може да помогне, трябва да донесе продуктите в БЧК. По изчисленията на червенокръстците, всеки трети в бедстващия град не може да си приготвя храна и няма откъде да си я набави:
"Към днешна дата се появи острата необходимост от пакетирани храни, готови за консумация. Натрупаните до момента готови храни привършиха..."
Червенокръстците хранят всеки ден част от бедстващото население на Мизия, допълва още Гергана Михалчева:
"До момента хората, които не могат да си приготвят сами храна, бяха 600, а от сряда ще станат 850. Но хората не ядат само по веднъж на ден, а сутрин и вечер получават консервирана храна. Хлябът е дарение от голям производител на хляб, който е доставил брашно в голяма пекарна и така всеки ден имаме ангажимент само да си получаваме хляба...Но се обръщам към всички граждани и фирми, които имат възможност, да даряват консервирани храни, защото такива ще бъдат от полза!"
Врачанската структура на БЧК разполага с консерви, които ще стигнат до вторник вечерта, но за след това хранителни продукти, готови за консумация, няма. От организацията твърдят, че хората, които няма как да си приготвят храна в Мизия са 1 196, което е една трета от населението на бедстващия град.
Помощите могат да бъдат изпратени директно в Мизия, на адреса на общинската администрация или в Областния съвет на БЧК във Враца. Всички получени дарения ще бъдат транспортирани до критичната точка в Мизия, съобщи още Гергана Михалчева.
Във Враца бяха засадени още 500 дървета и храсти, съобщиха от общинската управа. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха засадени нови 500 дървета и храсти в жилищните квартали: централна градска част, "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата". В акцията се включиха кметът Калин Каменов,..
Газова бутилка се взриви във Врачанско, а трима души са били тежко ранени при инцидента, съобщиха от полицията. Сигнал за инцидента е бил получен в събота следобед, към 14.30 часа. На тел. 112 постъпил сигнал за пожар, предизвикан от взрив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира в община Мизия. На мястото веднага били изпратени пожарни и..
Доброволци помагат за издирването на баща и син от видинското село Покрайна, които са в неизвестност от 11 дни. Действията са съгласувани с полицията, каза инициаторът Ромео Любомиров. "Видяхме във фейсбук от майката на единия изчезнал, съпруга на другия, която обяви във фейсбук, че се издирват. Изчезнали са на определена дата и все..
Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, те са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30..
Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..
В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтиран е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения салон беше с концерт, последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..
Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..