Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ползват ли се пълноценно възможностите на Програмата за Трансгранично сътрудничество

Снимка: Радио ВИДИН
Програмите за трансгранично сътрудничество са "България - Сърбия", "България - Турция" и "България - Македония", за които Министерството на регионалното развитие(МРР) е Управляващ орган. Средствата за тях се отпускат от Европейския съюз чрез Инструмента за предприсъединителна помощ и са съфинансирани от националните бюджети на страните партньори. Общият бюджет, с който Програмата ще финансира двустранни проекти от пограничните райони за нови програмен период ще бъде над 34 млн. евро. Над 28 млн. евро е безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз. Програмата финансира проекти в областта на устойчив туризъм, опазването на околната среда и инвестициите в младежта. Пограничната зона, допустима за финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия, обхваща общо 13 области от двете страни на границата. От българска това са областите Видин, Монтана, София, Перник и Кюстендил, като в този програмен период ще може да бъде финансирана и област Враца. Проверихме в някои от областите как се работи в тази посока.

Берковица до сега не е използвала напълно възможностите па програмата за трансгранично сътрудничество, макар че има няколко реализирани проекта. Първо от програмата се е възползвало Читалище "Иван Вазов 1872", като е реализирало идеята си за "Изграждане на алея на приятелството", съвместно със сръбския град Зайчар през 2011 година. През 2012 г. отново читалището  е партньор на сръбската неправителствена организация "Протекта" от град Ниш за  "СЪЗДАВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННО-КОНСУЛТАТИВНИ ЦЕНТРОВЕ /ИКК/ - БЪРЗ СТАРТ В ГРАДОВЕТЕ БЕРКОВИЦА И НИШ". Проектът бе на стойност 159 хиляди лева. Основните дейности бяха насочени към бизнеса. За целта бе проведено обучение по програмата "Бърз старт" на десет представители от различни браншове от Ниш и Берковица,  бе създадена триезичена уеб базирана информационна система и сайт в помощ на бизнеса, бяха обучени работещите в десет предприятия по програмата "Бърз старт", чиято цел е изучаването на слабите страни и усъвършенстването на процесите така, че да се повиши ефективността и качеството на извършваната дейност .
СнимкаПоследният спечелен проект по програмата за трансгранично сътрудничество е със Сърбия, а договорът бе подписан в МРР в края на юли тази година.

"От страна на Берковица ще бъде ремонтиран  стадион „Мрамор” в града, за което се отпускат средства на  стойност 1 258 985 лв. Ще се изгради комбинирано игрище за волейбол и баскетбол, рехабилитация на съблекалните, изграждане на тенискорт и футбол на малки врати, както и ремонт на двата стадиона. Срокът на договора е една година."- каза пред сътрудника на Радио ВИДИН Петя Генова Радослав Найденов, заместник- кмет на Община Берковица.

СнимкаНеотдавна се проведе финална среща на Съвместната група за разработване на Програмата за трансгранично сътрудничество по Иструмента за предприсъединителна помощ между Република България и Република Сърбия за програмен период 2014-2020 г. На срещата бе  представен, обсъден и одобрен окончателния вариант на Програмата за ТГС по ИПП България - Сърбия за втория програмен период. Дни по-късно се състоя последваща среща с представители на ръководствата на общини от област Видин - Белоградчик, Чупрене, Димово, Макреш, Грамада и Брегово и окръг Зайчар - Княжевац, Бор, Кладово, Неготин и Сокобаня с вече установени партньорски взаимоотношения. Домакин на събитието бе Агенцията за регионално развитие Източна Сърбия /РАРИС/ - Зайчар. На срещата присъства и Борис Николов, кмет на Община Белоградчик. С него разговаря Иванка Петрова.

"Тези проекти са една прекрасна възможност за страните членки на ЕС. Скоро се проведе ползотворна среща от междурегионално ниво. За нашата община имаме подадени три проекта. По единия от тях сме партньор със сръбската община Княжевац, а той е свързан с противопожарната безопасност. Имаме и подаден проект за изграждането на воден атракцион в Белоградчик, в близост до спортната ни зала." - каза за "Актуално" Борис Николов.


По проектите за трансгранично сътрудничество се работи усилено и в Община Лом. Владимир Недев разговаря с Наталия Стефанова, старши експерт отдел "Хуманитарни дейности и международни отношения" към Община Лом.

"Община Лом работи много успешно по програмата за трансгранично сътрудничество по програмите "България- Сърбия" и "България- Румъния". Чрез тези програми имаме възможност да подобрим инфраструктурата на града ни." - каза Наталия Стефанова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00