Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 19 септември 2014 година

Към събраните пари децата от пети клас на видинската на ПМГ "Екзарх Антим I" прибавиха и песента на Джани Родари "Продавач на надежда"
Снимка: Росен Ракаджиев
Общо 634 лева събраха децата и учителите от Природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" Видин в рамките на дарителската кампания "Вместо цвете подари надежда". За финал на кампанията петокласниците на Математическата, с класен ръководител Роза Георгиева, изпълниха песничката по детската книжка на Джани Родари "Продавач на надежда", с което трогнаха сърцата на целия учителски колектив. "В дарителската кутия комисия преброи 634 лева. Тези пари ще отидат по предназначение, към конкретно семейство, ще го издирим, за да можем да изпратим сумата и за да сме сигурни, че тя ще отиде където трябва"- каза за Радио ВИДИН директорът Румяна Петрова. От математическата гимназия ще издирят адреса на семейството, което ще получи сумата, за да го запознаят с дейността, целите и предлаганото образование във видинското училище.

Осем подвижни избирателни секции ще бъдат разкрити в област Видин за предстоящите парламентарни избори, съобщи за Радио ВИДИН Бисерка Борисова- председател на Районната избирателна комисия. Две от секциите ще са в община Видин. Секциите, които са базирани в училища "Иван Вазов" и "Св. Св. Кирил и Методий", ще обслужват хора, които не могат да достигнат до местата за гласуване. Представители на секциионните комисии с подвижна кутия за гласуване ще посетят хората, които предварително са заявили, че ще упражнят правото си на вот по този начин. Заявления за гласуване в подвижна избирателна секция могат да се подават не по-късно от 5 дни преди изборния ден. Освен във Видин, подвижни избирателни секции ще има в общините Кула, Белоградчик, Димово, Ново село и Брегово, допълни Бисерка Борисова.

Набират кандидати за обществените трапезарии във Враца. Услугата ще се предлага от 01.10.2014 до 31.12.2014 година. Целта е да се осигури помощ и подкрепа за най-уязвимите групи от населението в нашата община. От услугата ще могат да се възползват 98 деца и лица от следните целеви групи: лица и семейства на месечно подпомагане, с доход по-нисък от диференцирания минимален доход; лица, с доказана липса на доходи и близки, които да се грижат за тях; самотно живеещи лица и семейства с минимални пенсии за осигурителен стаж и възраст; за инвалидност; наследствени пенсии; скитащи и бездомни лица и деца. Обществената трапезария ще работи в стола на ул. "Стоян Заимов" №2 и стола на ул. "Екзарх Йосиф" №75 във Враца. Кандидатите ще бъдат подбрани от комисия. Документи се подават от 23 до 30 септември 2014 година от 8:00 до 12:00 аса и от 13:00 до 17:00 часа на ул. "Зорница" №4, входът  към Езиковата гимназия, ет. 1. Одобрените лица ще бъдат информирани чрез списъци, поставени на таблата на Информационния център и двата стола, в които ще се реализира услугата. Телефони за повече информация: 092/62 45 81/82/83, вътрешен номер 378- Мария Йорданова; 092/62 05 79- Райна Лещарска; 0882749694- Калин Диков.

Нова реорганизация на обществения транспорт във Враца се задава през почивните дни, съобщиха от пресцентъра на общинската управа. Поради извършване на строително-монтажни работи по цялостното асфалтиране на улици в града, се преустановява движението на тролейбусните линии. В събота и неделя- 20 и 21 септември спира изпълнението на маршрутна линия №17 (която се движи от бл. 26 в ж.к. "Дъбника", до торовия завод "Химко"). В понеделник, на 22 септември, се променя организацията на движение на тролейбусните линии, като движението на мотрисите ще се извършва само до площад "Св. Софроний Врачански". В първия работен ден от следващата седмица- 23 септември, тролейбусите по всички маршрутни линии ще се движат нормално, по график, уточняват от местната управа.

И още една промяна в организацията на движението във Враца. За времето от 23 до 26 септември ще бъде затворена за движение ул. "Иванка Ботева" в града. Причината е започващият там текущ ремонт на пътното платно. Движението на автомобилите ще бъде отклонено по ул. "Г. С. Раковски", която за четирите дни ще стане двупосочна.

В Ново село започна раздаването на рента от най-голямата селскостопанска фирма- арендатор. Рентата може да се получи в пари или в натура, която отговаря на договорената сума. За всеки декар, отдаден под наем, собствениците получават 30 лв. или 2 литра олио и 74 кг. зърно- жито, царевица или ечемик. Засега арендаторите раздават само жито и олио, тъй като не е завършило прибирането на царевицата. Още едно удобство за собствениците на земя са предвидили арендаторите. Вместо зърно може да се получат брашно или купони за хляб. Сключени са договори с хлебопроизводители от Видин, които продават хляб срещу купони както в Ново село, така и в града. Някои от собствениците на земя са предпочели да ползват част от нивите си за лично ползване, като не получават рента за тях, а зърно на среден добив. Раздаването на личното ползване ще стане след 30 септември. Тогава ще приключи селскостопанската година, ще се изчислят приходите, разходите и средните добиви на всички култури.

229 килограма от декар е средният добив от жътвата на слънчогледа, съобщиха от областта дирекция “Земеделие” Монтана. В С тази култура в областта са засети 354 хиляди декара. До момента стопаните са прибрали 67 хиляди декар, което е около 20 на сто. Комбайните са влезли в нивите в общините Вълчедръм, Бойчиновци, Брусарци, Якимово, Медковец и Монтана. Средният добив е 229 килограма от декар. Заради падналите валежи жътвата не е стартирала с пълна сила. През миналата година средният добив от слънчогледа бе 219 кг от декар при засети 300 хиляди декара.

Днес започна гроздоберът във видинското село Винарово. Стопаните се оплакват от лоши добиви, състоянието на лозята не е добро. "В цялата община състоянието на гроздето не е добро. От днес берем бялото грозде, сорт "мускат" и тепърва ще проверяваме какво му е качеството, колко ще излезе количеството. Същите тези лозя миналата година дадоха рекордно количество грозде. Някои стопани, които са имали по-големи възможности, са го третирали с по-добри препарати и по-често, ще имат и малко по-добро качество от другите, но по принцип е лошо състоянието и качеството не е добро"- това каза за Радио ВИДИН кметът на селото Евдоким Ванков. Лозовите масиви в село Винарово са около 800 декара. Три пъти по-малко ще бъде набраното грозде от декар, захарността също ще е ниска, прогнозира кметът.

Започнаха същинските археологически разкопки в района на антична Рациария в землището на видинското село Арчар. 80 хиляди лева отпусна за разкопките Министерството на културата. Археолози работят на обекта втора поредна година под ръководството на доцент д-р Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей към БАН. "След 25 години безхаберие българската държава най- накрая пое сериозен ангажимент, с едно стабилно финансиране от 80 хиляди лева, осигурени от Министерство на културата. То  позволява два месеца ние да работим с 40, дори 50 души работници, ако смятаме и нашия екип, и в Рациария отново  да има нормални редовни археологически разкопки, както е било и по време на българо- италианската експедиция през 80-те години и това, което е останало да бъде разкрито, да бъде консервирано. След това да се превърне в едни от основните акценти на културния туризъм във видинска област"- коментира доцент д-р Здравко Димитров. Според археолозите, трябва да се работи за консервацията и реставрацията на крепостните стени и на откритата в Рациария резиденция на управител на  провинция.

През изминалата творческа 2014-2014 година ПТА "Мездра" завоюва най-големите отличия в своята история. След като спечелиха Голямата награда на Интерконтинентален фестивал в Турция преди по-малко от два месеца, младите танцьори от Ансамбъла спечелиха и престижен международен фестивал в Румъния.

Стотици врачани провериха познанията си по владеене на родния език, благодарение на инициативата "Бъди грамотен!", която се реализира днес пред читалище "Развитие" в града под Околчица. "Националната кампания "Бъди грамотен!", организирана от 2009 г., гостува във Враца за първи път. "Идваме с любезното съдействие на община Враца и правим тестове за правилното владеене на българския език. Тестовете ни са съставени на базата на най-често срещаните грешки. Така всеки може да провери доколко владее книжовните норми"- обобщи целите на кампанията управителят на образователния портал "Академика БГ" Евелина Гечева. "Стимулираме правилното писане - всеки решил без грешка теста, получава награда. Децата се радват много на тениските и шапките, а възрастните - на книгите. Затова всеки е много мотивиран да реши теста без грешка"- сподели и една от сътрудничките Виктория Василева. Преди да дойдат във Враца, хората от "Академика БГ" са проверили познанията по книжовен език в Троян, Чирпан, Асеновград и Разград. Градът под Околчица е последната им спирка в есенната обиколка.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 5 май 2025 година

Ученици, учители и деца от Детска градина "Славейче", хванати за ръце, обградиха сградата на  Средно училище "Св. св. Кирил и Методий" във Видин .  Прегръдката, заснета с дрон, е сред събитията, с които  се отбелязват 140 години от създаването на училището, каза директорът Бисерка Каменова. Програмата днес включваше  щафетна обиколка  на училището, в..

публикувано на 05.05.25 в 18:00

Текущ ремонт налага промени в трафика между Дунавци и Ружинци

От 12 ч. на 7 май /сряда/ до 17 ч. на 9 май /петък/ за текущ ремонт ще се ограничи движението в посока Монтана по път I-1 в участъка между Дунавци и Ружинци . Движението от Видин за Монтана ще се пренасочва при Дунавци по обходен маршрут: по път II-11 Дунавци - Добри дол –по път III-112 Добри дол - Тополовец - по път III-114 Тополовец - Дреновец -..

публикувано на 05.05.25 в 16:59

Кула ще отбележи Гергьовден с литургия и почит към героите

Община Кула ще отбележи тържествено Гергьовден, съобщават от общинската администрация. На 6 май в храма "Св. апостоли Петър и Павел" в града отец Илия , архиерейски наместник на Кулска духовна околия ще отслужи света Литургия: "В 9:00 часа ще отслужа празничната литургия по случай Гергьовден."  От 10.30 часа на Войнишкия паметник в..

публикувано на 05.05.25 в 16:46

Започва процедура за основен ремонт на пътя Добри дол – Лом – Горни Цибър

Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) обяви  обществена поръчка  за избор на изпълнител на основния ремонт на близо 53 км от път II-11 Добри дол – Лом – Горни Цибър в област Монтана, съобщават от АПИ. Тръжната процедура е разделена в две обособени позиции. Първата e за ремонта на около 23 км от второкласния път на територията на община Лом. Втората..

публикувано на 05.05.25 в 16:13

Поредно протестно автошествие се проведе във Видин

За втора поредна седмица във Видин излязоха на протестно автошествие срещу продължаващия ремонт на булевард "Панония" . Организаторът Иларион Дочев обясни: "Основните ни искания са кметът на Видин да вземе необходимите мерки за инфраструктурата в нашия град. Трета година не може да оправи булеварда, който е ключов във Видин и пречи със..

публикувано на 05.05.25 в 16:03

Гергьовден поставя началото на традиционните Празници на културата „Мездра-май“

За 51-ви път в разгара на пролетта ще се проведат традиционните Празници на културата „Мездра-май“ , съобщават от Общината. Програмата на ежегодния форум, който се организира от Община Мездра от 1974 г. насам (с изключение на 2020 г. поради пандемията от Covid-19), включва 35 културни, обществени и спортни прояви: концерти, фестивали, спектакли и..

публикувано на 05.05.25 в 15:27

Ученици от Видин "прегърнаха" любимото училище

Ученици, учители и деца от Детска градина "Славейче", хванати за ръце, обградиха сградата на Средно училище "Св. св. Кирил и Методий" във Видин.  Прегръдката, заснета с дрон, е сред събитията, с които  се отбелязват 140 години от създаването на училището, каза директорът Бисерка Каменова . "Предложението е на нашия колега по физическо..

публикувано на 05.05.25 в 15:08