Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мимът Герасим Дишлиев: "Спектакълът разказва за пътя на емигранта- в него представям точно тези места, през които съм минал"

"Монолог с куфар" от Париж до Видин

Вижте го тази вечер- 26 септември, от 18:30 часа, в залата на Симфониета Видин, вход свободен

Снимка: Герасим Дишлиев, личен архив

Мимът Герасим Дишлиев идва от Париж във Видин, за да представи пред видинчани "Монолог с куфар". Спектакълът е част от европейското му турне. Видинчани ще могат да го гледат тази вечер- 26 септември, от 18:30 часа, в залата на Симфониета Видин, вход свободен.

За себе си Актьорът казва: "Аз съм едно момче от Свиленград, което тръгва за Франция през 1993 година с мечтата да стане мим. Заминах, за да се обучавам в школата на великия Марсел Марсо. Щастлив съм, че завърших школата му, а след това станах и негов асистент."

В школата на Марсел Марсо Герасим се запознава с режисьора Константин Аремонди, който също е емигрант, роден в Неапол. Двамата са създатели на спектакъла "Монолог с куфар", който определят като "една автобиографична измислица, която разказва за живота на артиста- емигрант".

Европейското турне на Герасим Дишлиев започва на 1 септември от Париж. Видин е първият български град, в който Мимът ще ни покаже своето майсторство.

"Всеки, с когото съм се срещал по време на турнето, оставя късче от себе си в куфара", обяснява Мимът, който през целия път се придвижва на колело, заедно със своя куфар, пълен със спомени. А защо е избрал точно този маршрут?

"Изборът не е случаен… През 1993 година, когато заминавах с един автобус за Париж, минах по този път, и сега го извървявам обратно. Свиленград - Видин, тогава нямаше мост, минахме с ферибот през река Дунав. След Румъния прекосих Унгария, после Словакия и Чехия, които току-що се бяха разделили, след това минах през Германия и накрая слязох във Франция!”


Сега, когато се връща назад, Герасим избягва магистралите, избира малките улички, по- малките градове. Това, което го е тласкало да продължи и да не спира, е желанието да се срещне с нови хора по местата, през които е минал преди години:

"Спектакълът, който разказва за пътя на емигранта, се представя точно на тези места, през които съм минал! Затова нарекох този мой път "Мимолетни следи", споделя още Герасим Дишлиев.  Турнето е организирано и със съдействието на кмета на община Свиленград Георги Манолов.

"Благодаря на община Свиленград за колата, която ми е осигурила като резервен вариант, но засега аз не я ползвам" , уточнява Герасим.

По време на това сценично "европейско пътешествие" спектакълът ще "говори" на седем различни езика- френски, немски, чешки, словашки, унгарски, румънски и български:

"Българите и румънците знаят най-много езици. Мисля, че няма да има езикова бариера",
казва още мимът.

Целта на Герасим е да събере и запознае хора на изкуството от различни култури и градове, а той самият да се върне към корените си. Голямото предизвикателство на тази обиколка е да обедини екологията, спорта и изкуството. Турнето ще приключи на 4 октомври в Свиленград, когато е празникът на града.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40