Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да подарим празнично настроение

5
Снимка: Нора Йоцова
Днес си говорим за празничните благопожелания, които отправяме към близки, познати и роднини. Как правим това? Дали с картички, писма и колети или чрез интернет и съвременните технологии? Отговорите на тези въпроси ще потърсим чрез ефира на Радио Видин в един от коледните празнични дни 26 декември.


Със сръчната видинчанка Диана Димитрова, която изработва ръчно картички с различни техники, си говорим за тенденциите и търсенето на красивите парченца украсена хартия. За да се заредите с празнично настроение, пък ще ви заведа на хорото, организирано от учениците и учителите от СОУ "Цар Симеон Велики" във Видин. За идеята ни разказа директорът на училището Венци Станев, а бъбривите петокласнички ни обясняват какви хорà знаят и къде ги учат и играят.

Корените на обичая за изпращане на поздравителни картички могат да бъдат проследени до древен Китай, където започва размяната на поздравления по случай Нова година, както и до древен Египет, където тези съобщения са под формата на папирусни свитъци. Най-ранните ръчно направени хартиени поздравителни картички са били разменени в Европа през 1400 г. Известно е, че още преди 14 век в Германия били изпращани поздравления по случай Нова година, изрязани върху дърво. А първите хартиени картички по случай свети Валентин са били разменени в различни части на Европа в началото на 14 век.

В България коледните картички се превръщат в мода почти едновременно с останалата част от Европа- в края на 19 и началото на 20 век. Но те са известни и по времето на Османската империя. Главно в крайдунавските градове Русчук, Видин и Лом, където пристигат с пощата от Виена. Фердинанд полага началото и на фамилната колекция от поздравителни картички, допълвана след абдикацията му от цар Борис ІІІ, а сетне и от Симеон ІІ. Дело на три поколения, тази колекция е една от най-богатите в света, печелила е редица международни награди и продължава да се поддържа от вече бившия премиер Симеон Сакскобургготски. Заради това той е избран за почетен председател на Съюза на българските филателисти.
Снимка
В началото на коледните картички присъствали рисунки на цветя, растения, геометрични фигури и деца. В страните, където бил разпространен католицизмът, заложили на библейски символи и образи- сцената с Рождеството на Христос, изображения на трите влъхви или на Мадоната с Младенеца, а текстът бил собственоръчно съставян и изписван като знак на внимание и уважение към адресата. Протестантските страни въвели картичките с накиченото празнично дръвче, с елените на Дядо Коледа, с ярките звезди и апликациите. Заради пищната си украса текст често липсвал. През 1910 - 1920 г. на мода били домашно изработените коледни картички- от картон, цветни моливи, станиол.

Днес освен на традиционните коледни картички на хартиен носител, хората се радват и на изобилието, което се предлага в интернет. Електронните честитки пестят време и пари и гарантират на подателите, че поздравлението им ще пристигне на време до адресата, а модели- колкото искаш. Съществуват варианти, имитиращи старинни коледни картички, които "лекуват" носталгията по традиционните честитки. Други пък предлагат опцията да ги разгръщаш с едно кликване на мишката и така да откриваш скрити празнични послания. Трети предоставят възможността сам да си направиш електронна картичка, като избереш шаблон и елементи, с които да я запълниш, дали да включиш музика или твоя снимка.

Независимо електронна или хартиена, коледната картичка е важна заради самия жест и заради посланието, което изпраща на хората. Затова не забравяйте и вие да изпратите вашите коледни пожелания на своите близки!
Снимка
През месец декември, когато има много празници, магазините са отрупани с картички. Много популярни са и ръчно изработените, които носят индивидуалния почерк на човека, който ги е направил. Срещам ви именно с една такава жена от Видин- Диана Димитрова:

"Занимавам се с бродерия и декупаж, може би от 15 години. Започна като хоби и благодарение на интернет пространството научих доста от техниките, от материалите, които се ползват. Изработвам картички предимно с бродерия, с декупаж, и още една техника, която е малко непозната, но е много интересна, нарича се "изонит". Това е техника на последователно бродиране върху картон или хартия, или някаква по-твърда основа. Предварително се отбелязват, по определена схема, местата през които ще преминават иглата и конеца."  


Подробности от предаването "Заедно" можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 3 октомври 2024 година

Над 20 са задържаните в цялата страна при операции на МВР срещу купуването на гласове. Това съобщават от вътрешното ведомство. Полицейска операция срещу купуването на гласове провеждаха днес и служителите на Областната дирекция на МВР-Видин . Полицейските действия бяха насочени към профилактиране на активния криминален контингент, противодействие на..

публикувано на 03.10.24 в 18:05

Почина Лука Велчов - пазител на българската памет в Букурещ

Починал е Лука Велчов - доайенът на българите в Румъния. Новината съобщи дъщеря му. От публикация в социалните мрежи става ясно, че на 5 октомври в 10:00 ч. ще има религиозна церемония в римокатолическата църква "Св. Йеремия" в Китила, на адрес “Банатско шосе” 17, а в 12:00 часа ще има погребение в гробището "Свети Пантелеймон" в Пантелеймон. По-късно..

публикувано на 03.10.24 в 15:35

Враца почита художника Иван Стоилов - Бункера

Изложбен кът   е подреден о т днес, 3 октомври, във фоайето на Регионален исторически музей (РИМ) - Враца  по повод 90 години от рождението на Иван Стоилов - Бункера . У редникът в Художествената галерия "Иван Фунев" към РИМ  Христо Божков съобщи подробности за експозицията: "Във фоайето на Регионален исторически музей - Враца..

публикувано на 03.10.24 в 15:29

56 са тежко ранените при катастрофи за 3 месеца в област Видин

Завишение на пътнотранспортния травматизъм през третото тримесечие на 2024 година в сравнение със същия период на миналата година, но без загинали, отчетоха от сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР-Видин . Данните бяха изнесени по време на заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата. Броят на тежко..

публикувано на 03.10.24 в 14:51

Започна новият творчески сезон на читалището в Мездра

Започнаха изявите от Календара на дейностите и участията на колективите от Народно читалище ”Просвета 1925 - Мездра” за месец октомври. Програмата включва: 05.10. - Градски събор “Край Мездра Искъра шуми”; 05.10.-06.10. - Участие на ГСГП “Мездрея” в Национален фестивал за стари градски и шлагерни песни „В прегръдката на Танголита“,..

публикувано на 03.10.24 в 14:13
Снимката е илюстративна

Половин тон гориво е откраднат от тир на път Е-79 край Монтана

Отново се активизираха крадците на гориво от спрели за почивка тирове на международен път Е-79 край Монтана. 500 литра нафта са източени от тежкотоварен автомобил с турска регистрация.  Шофьорът на турския тир спрял за почивка около 21.00 часа на 1 октомври на отбивка в района на село Белотинци, община Монтана. В 4.00 часа сутринта на следващия..

публикувано на 03.10.24 в 14:06

15 младежи започнаха работа по програма за заетост в Мездренско

Община Мездра назначи на работа 15 безработни младежи по Проект „Младежка заетост+“, който се реализира от Агенцията по заетостта със средства по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд+, съобщават от общинската администрация. Наетите на работа младежи са на възраст..

публикувано на 03.10.24 в 14:02