Със сръчната видинчанка Диана Димитрова, която изработва ръчно картички с различни техники, си говорим за тенденциите и търсенето на красивите парченца украсена хартия. За да се заредите с празнично настроение, пък ще ви заведа на хорото, организирано от учениците и учителите от СОУ "Цар Симеон Велики" във Видин. За идеята ни разказа директорът на училището Венци Станев, а бъбривите петокласнички ни обясняват какви хорà знаят и къде ги учат и играят.
Корените на обичая за изпращане на поздравителни картички могат да бъдат проследени до древен Китай, където започва размяната на поздравления по случай Нова година, както и до древен Египет, където тези съобщения са под формата на папирусни свитъци. Най-ранните ръчно направени хартиени поздравителни картички са били разменени в Европа през 1400 г. Известно е, че още преди 14 век в Германия били изпращани поздравления по случай Нова година, изрязани върху дърво. А първите хартиени картички по случай свети Валентин са били разменени в различни части на Европа в началото на 14 век.
В България коледните картички се превръщат в мода почти едновременно с останалата част от Европа- в края на 19 и началото на 20 век. Но те са известни и по времето на Османската империя. Главно в крайдунавските градове Русчук, Видин и Лом, където пристигат с пощата от Виена. Фердинанд полага началото и на фамилната колекция от поздравителни картички, допълвана след абдикацията му от цар Борис ІІІ, а сетне и от Симеон ІІ. Дело на три поколения, тази колекция е една от най-богатите в света, печелила е редица международни награди и продължава да се поддържа от вече бившия премиер Симеон Сакскобургготски. Заради това той е избран за почетен председател на Съюза на българските филателисти.
В началото на коледните картички присъствали рисунки на цветя, растения, геометрични фигури и деца. В страните, където бил разпространен католицизмът, заложили на библейски символи и образи- сцената с Рождеството на Христос, изображения на трите влъхви или на Мадоната с Младенеца, а текстът бил собственоръчно съставян и изписван като знак на внимание и уважение към адресата. Протестантските страни въвели картичките с накиченото празнично дръвче, с елените на Дядо Коледа, с ярките звезди и апликациите. Заради пищната си украса текст често липсвал. През 1910 - 1920 г. на мода били домашно изработените коледни картички- от картон, цветни моливи, станиол.
Днес освен на традиционните коледни картички на хартиен носител, хората се радват и на изобилието, което се предлага в интернет. Електронните честитки пестят време и пари и гарантират на подателите, че поздравлението им ще пристигне на време до адресата, а модели- колкото искаш. Съществуват варианти, имитиращи старинни коледни картички, които "лекуват" носталгията по традиционните честитки. Други пък предлагат опцията да ги разгръщаш с едно кликване на мишката и така да откриваш скрити празнични послания. Трети предоставят възможността сам да си направиш електронна картичка, като избереш шаблон и елементи, с които да я запълниш, дали да включиш музика или твоя снимка.
Независимо електронна или хартиена, коледната картичка е важна заради самия жест и заради посланието, което изпраща на хората. Затова не забравяйте и вие да изпратите вашите коледни пожелания на своите близки!
През месец декември, когато има много празници, магазините са отрупани с картички. Много популярни са и ръчно изработените, които носят индивидуалния почерк на човека, който ги е направил. Срещам ви именно с една такава жена от Видин- Диана Димитрова:
"Занимавам се с бродерия и декупаж, може би от 15 години. Започна като хоби и благодарение на интернет пространството научих доста от техниките, от материалите, които се ползват. Изработвам картички предимно с бродерия, с декупаж, и още една техника, която е малко непозната, но е много интересна, нарича се "изонит". Това е техника на последователно бродиране върху картон или хартия, или някаква по-твърда основа. Предварително се отбелязват, по определена схема, местата през които ще преминават иглата и конеца."
Подробности от предаването "Заедно" можете да чуете в звуковия файл.
Новоизбраният Видински митрополит Пахомий отслужи първата си архиерейска света литургия след въдворяването си на епархийския престол. Това се случи в катедралния храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в присъствието на Българския патриарх Даниил и митрополити от Синода. Миналата неделя Пахомий беше избран и канонически утвърден за Видински..
Над 4000 участници от 54 маскарадни групи от цялата страна участват в Националния маскараден фестивал "Джамала" 2025 г. в Кюстендил, за да демонстрират своите уникални маскарадни традиции и обичаи. Народно читалище "Просвета 1882" град Кула се представи с н ай-емблематичния обичаи "Къпачи", той е единствен по рода си и е с над 100-годишна..
До края на годината ще бъдат отпуснати 14 млн. лв. за цялостно почистване на коритото на река Скът, която преминава през четири врачански общини, съобщи областният управител на Враца Николай Николов. Преди 11 години придошлите води на реката предизвикаха опустошителни наводнения в населени места по поречието й. В Мизия, където беше най-тежкото..
Възрастна жена загина при пожар край Враца, а съпругът й е в болница с наранявания, съобщиха от полицията във Враца. Инцидентът е станал в събота вечерта във вилната зона край града. В местност, близо до язовир "Дъбника", е пламнала вила, в която живеело семейството. Пожарникарите открили на място трупа на 79-годишната жертва. При трагичния инцидент..
Клубът на дейците на културата във Враца почете с богата програма празника Св. Трифон Зарезан, съобщиха от културната институция. В ритуала по зарязването на лозите вчера се включиха председателят на КДК Красимир Богданов и популярният местен зевзек Цветан Дочев известен като "Дедо Скръц". Всички присъстващи имаха възможността да дегустират..
Катастрофа между пътнически бус и товарен автомобил на Е79 край Видин отне живота на четирима. Пътният инцидент е възникнал снощи около 21:00 ч. в района на град Дунавци, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин. К атастрофата е станала между пътнически бус с пловдивска регистрация, управляван от 48-годишен мъж от гр. Хасково и товарен автомобил..
Новоизбраният Видински митрополит Пахомий беше посрещнат и въдворен на епархийската си катедра във Видин. При пристигането си той беше придружен от своя предшественик патриарх Даниил, който в продължение на седем години оглавяваше Видинската епархия. Към хората, които го очакваха митрополит Пахомий се обърна с думите: "Задължен съм да..