Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чипровски килими на повече от 200 години показват в изложба

Снимка: Ваня Минева

Петдесет старинни чипровски килима от колекцията на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, тъкани преди повече от двеста години, ще бъдат показани в изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност", която се открива утре в Националния етнографски музей в София. В експозицията са включени и килими от миналото столетие от Историческия музей в град Чипровци. Ще бъдат показани близо четиридесет килима от фонда на общинския музей, които пресъздават старите модели, каза директорът на институцията Анюта Каменова - Борин.

"Например "Анадолско коло", "Рескаво коло", "Пиротски килими" и съответно от най-благодатния период, за който казват специалистите, "Дървото с клонки", "Пилета", "Есенна лоза". Ние сме подбрали големи по размери килими, за да бъдат представени достойно в залите на Етнографския музей, и в същото време участваме с предмети и уреди, с които се изработва чипорвският килим - чекръци, мотовилки, дараци и т.н."

В изложбата ще бъде представена и известната чипровска тъкачка Стефка Барбинска. Тя тъче чипровски килими още от 60-те години на миналия век и същевременно работи с известни български художници за запазване на традиционния чипровски килим.  

"Сега тя представя заедно с нас пана, които са по проекти на известни наши художници - "Орхидеи", "Пиле", "Пролетни лози", които са част от традиционния чипровски килим."


Чипровското килимарство е с многовековна традиция. Килимите се изработват чрез старинната техника на тъкане на вертикален стан. Преждата се оцветява с естествени багрила. Мотивите са предимно геометрични и силно схематизирани изображения на растения, птици, животни и хора.

Изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност" е посветена на обявяването на чипровското килимарство като част от световното нематериалното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура- ЮНЕСКО, каза Анюта Каменова- Борин.

"През 2012 година чипровският килим беше включен в списъка на Министерството на културата като едно от представените знания и умения, свързани с нематериалното културно наследство. През 2013 години този въпрос отново беше задвижен. Международният комитет на ЮНЕСКО на деветата си сесия през ноември 2014 година вписа в представителната листа чипровския килим като част от световното нематериално културно наследство."

Изложбата, представяща чипровския килим, е подредена в осем зали на Националния етнографски музей. Тя ще остане отворена за посещения до 5 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 8 април 2025 година

В Берковица отбелязаха Седмицата на гората на тържествено честване пред Държавното горско стопанство. Видинският митрополит Пахомий отслужи водосвет.  Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут..

публикувано на 08.04.25 в 18:00

Пътна полиция с 24-часова акция срещу високата скорост на 9 април

24-часов маратон "Скорост" за контрол на скоростните режими ще се проведе в рамките на 9 април в цялата страна, започвайки в 00 часа и завършвайки в 23:59.  На територията на Видин точките за контрол ще бъдат съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост, съобщи главен..

публикувано на 08.04.25 в 17:43

Мездра отбелязва 100 години читалище „Просвета“

Народно читалище “Просвета 1925 - Мездра” организира концерт на Група за стари градски песни “Мездрея” и приятели  “С “Мездрея” под звездите - с чаша вино и любов в очите”. Събитието е посветено на 100-годишнината от създаването на читалището и е първият от поредица концерти, с които колективите му ще отбележат този юбилей. Специален..

публикувано на 08.04.25 в 16:37

Берковица почете Седмицата на гората

В Берковица отбелязаха Седмицата на гората на тържествено честване пред Държавното горско стопанство.   Празникът започна с изпълнения на Младежки духов оркестър при НЧ "Иван Вазов 1872".  Видинският митрополит Пахомий отслужи водосвет и обърна внимание на ползите от гората: "За всичко онова, което има да се случва за в бъдеще отговорни сме ние..

публикувано на 08.04.25 в 16:19

Язовирите и реките в Монтанско покачват нивата си

С над 2 милиона кубика се покачи нивото на питейния язовир "Среченска бара" за последните 10 дни. За същия период над 34 милиона са влезли в язовир „Огоста" край Монтана. Язовирите и реките в област Монтана покачват нивата си. Падналите валежи през последните две седмици допринесоха за положителната тенденция. За дни се изляха сумарно над 50 литра..

публикувано на 08.04.25 в 16:11

Детската градина в Ново село ще отбележи Цветница

Детска градина "Акад. Стефан Младенов" във видинското село Ново село ще отбележи Цветница с  богата програма . Малките възпитаници на детското заведение, заедно със своите учители, ще пресъздадат традиционни обичаи, свързани с празника. Програмата включва още песни, танци и стихотворения, които ще бъдат представени от децата, обясни за Радио..

публикувано на 08.04.25 в 15:58

Видинско училище събира средства за пострадалата при пожар гимназия в Трявна

Дарителска кутия в помощ на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ поставиха днес във видинското ОУ "Иван Вазов ". Пожар унищожи голяма част от покрива на учебното заведение в Трявна преди дни. Директорът на видинското училище Пролетка Цветкова заяви, че дарителството не им е чуждо: "Смятаме, че преди всичко трябва да бъдем..

публикувано на 08.04.25 в 15:57