Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чипровски килими на повече от 200 години показват в изложба

Снимка: Ваня Минева

Петдесет старинни чипровски килима от колекцията на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, тъкани преди повече от двеста години, ще бъдат показани в изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност", която се открива утре в Националния етнографски музей в София. В експозицията са включени и килими от миналото столетие от Историческия музей в град Чипровци. Ще бъдат показани близо четиридесет килима от фонда на общинския музей, които пресъздават старите модели, каза директорът на институцията Анюта Каменова - Борин.

"Например "Анадолско коло", "Рескаво коло", "Пиротски килими" и съответно от най-благодатния период, за който казват специалистите, "Дървото с клонки", "Пилета", "Есенна лоза". Ние сме подбрали големи по размери килими, за да бъдат представени достойно в залите на Етнографския музей, и в същото време участваме с предмети и уреди, с които се изработва чипорвският килим - чекръци, мотовилки, дараци и т.н."

В изложбата ще бъде представена и известната чипровска тъкачка Стефка Барбинска. Тя тъче чипровски килими още от 60-те години на миналия век и същевременно работи с известни български художници за запазване на традиционния чипровски килим.  

"Сега тя представя заедно с нас пана, които са по проекти на известни наши художници - "Орхидеи", "Пиле", "Пролетни лози", които са част от традиционния чипровски килим."


Чипровското килимарство е с многовековна традиция. Килимите се изработват чрез старинната техника на тъкане на вертикален стан. Преждата се оцветява с естествени багрила. Мотивите са предимно геометрични и силно схематизирани изображения на растения, птици, животни и хора.

Изложбата "Чипровски килими. Традиции и съвременност" е посветена на обявяването на чипровското килимарство като част от световното нематериалното културно наследство на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура- ЮНЕСКО, каза Анюта Каменова- Борин.

"През 2012 година чипровският килим беше включен в списъка на Министерството на културата като едно от представените знания и умения, свързани с нематериалното културно наследство. През 2013 години този въпрос отново беше задвижен. Международният комитет на ЮНЕСКО на деветата си сесия през ноември 2014 година вписа в представителната листа чипровския килим като част от световното нематериално културно наследство."

Изложбата, представяща чипровския килим, е подредена в осем зали на Националния етнографски музей. Тя ще остане отворена за посещения до 5 октомври.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 25 февруари 2025 година

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев"  във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват. България е подала искане за извънреден конвергентен доклад на база на..

публикувано на 25.02.25 в 18:00
Кметът на общината Боян Минков направи първа копка на паметник.

Белоградчик почете освободителите си

Белоградчик отбеляза 147 години от своето освобождение от османска власт с първа копка на паметник на освободителите на града.  В словото си Боян Минков – кмет на община Белоградчик призова присъстващите към родолюбие: „Днес, поглеждайки назад във времето, не можем да не изпитаме гордост и възхищение към подвизите на нашите предци, които..

публикувано на 25.02.25 в 16:44

Работилница за мартеници и урок по родолюбие се състояха в Рабиша

Работилница за мартеници и урок за Трети март се състояха в  ОУ "Васил Евстатиев Априлов" в белоградчишкото  село Рабиша , съобщиха от училището.  „С работилничка за мартенички и урок за Трети март съчетахме два празника, традиции, приятни срещи и забавление. Деца, учители, заедно  с доброволците от сдружение "Северозапазване"..

публикувано на 25.02.25 в 16:07
Младежки дом - Монтана

Общинският съвет в Монтана ще обсъди младежки политики и управлението на общинска собственост

На 27 февруари 2025 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в Младежкия дом ще се проведе редовното заседание на Общински съвет – Монтана, съобщават от местния парламент. Сесията ще започне с годишния отчет на Община Монтана за 2024-та. Кметът Златко Живков ще представи резултатите в отделните направления в съответствие с основните приоритети в работата на..

публикувано на 25.02.25 в 15:57

Лом отбелязва 3 март с фолклорна програма и изложба

Тържествено честване на 147 години от края на Руско-турската война 1877-1878 г. и Освобождението на България ще се проведе в Лом . Празничната програма включва изпълнения на читалищни танцови фолклорни състави, вокални групи и хоротека. Събитието ще се състои на 3 март, понеделник, от 10:30 часа пред паметника на Дядо Цеко Петков-Войводата...

публикувано на 25.02.25 в 15:16

Акция засече над 100 нарушения на скоростта от товарни автомобили във Видинско

Над 100 нарушения на скоростните режими от шофьори на товарни автомобили са засечени в област Видин при едноседмична операция по линия на Европейската мрежа на службите на "Пътна полиция", съобщиха от Областната дирекция на МВР. Екипите са проверили 250 товарни автомобила и са установили седем случая на превишение на часовете за шофиране,..

публикувано на 25.02.25 в 15:09

Планински спасители помогнаха на мъж в беда край Враца

Мъж, изпаднал в беда в планината край Враца, е бил спасен от екип на Планинската спасителна служба (ПСС). Инцидентът се е разиграл в понеделник, а сигнал за помощ е подаден на тел. 112. Сформираният спасителен екип открил млад мъж в района на скалния масив Вратцата . Нуждаещият се от чужда помощ не могъл да слезе сам. Свален е през отвесна скала...

публикувано на 25.02.25 в 14:48