Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завод и комари тормозят Сланотрън

12
Снимка: Светослав Цветанов
В "Добро утро, кмете!" гостуваме на видинското село Сланотрън. Екипът ни разговаря с хората, които се оплакват от несполука, безпаричие и самота. Признават, че животът на село е труден, а проблемите в битието са много. Но от кмета си са доволни. Това, за което съжаляват е, че младостта им е отминала. В историята е останал и изворът с лековитата сланотрънска минерална вода, където са идвали за лечение от цяла България.

"Мъчи ни тази немотия. Останали сме по-старите, децата заминаха в чужбина. Всичко имаме, но сме сами. Произвеждаме зеленчуци и плодове в градините си, но лошо стана с този цех за гумите. Не знаем дали ще ни вреди... На 83 години съм, сама живея, децата са в Италия, изобщо не си идват. За старите е много мъчно... Иначе сме доволни от живота тук, уважава ни кметът"
- разказаха за ежедневието си хората.

Кметът Венелин Павлов ни разказа, че хората се оплакват предимно от боклука и комарите, които ги тормозят цяло лято. По тяхно предложение ще бъде проучен въпросът колко ще струва да се извърши индивидуална обработка на терените около Сланотрън срещу комари, като сумата ще бъде събрана от жителите или от спонсор, ако се намери такъв.

"Комарите са проблем лятото. Ще видим да съберем пари и да попитаме в ХЕИ-то какво ще искат и ако трябва да си платим, но да не се подлагаме на тая мъка. Тази година се очертава по-голяма напаст от миналата година, с тези високи води на Дунав. Преди две години имаше график, пристигаха от ХЕИ, аз с тях в автомобила да им показвам как да обхванат оптимално селото за обработка. А последните години какво правят- никой не знае..."- разказа кметът на Сланотрън.  

СнимкаВ селото си имат собствен герб, изобразяващ с какво са се препитавали хората- минералната вода, лозята, риболова и земеделието. От тези четири символа, само производството на грозде се е запазило, но в умалени мащаби, както и няколкото лодки, с които местни рибари излизат да ловят риба в Дунав. Хората се гордеят с добрите си постижения в отглеждането на дини и пъпеши, с което се занимават 15 домакинства.
 
Кметът Венелин Павлов разказа и за притесненията на хората от близостта на завода за преработка на гуми:

Заводът за преработка на автомобилни гуми край Сланотрън, Снимка: Радио ВИДИН Архив"Плашим се от това голямо количество гуми, което ще горят тук на около километър от нас. Имахме едно посещение в завода, разговаряхме, но сега сме прекъснали контактите. Получава се едно разминаване- първо го обявиха като предприятие за безотпадъчна преработка на гуми, после се оказа отпадъчна, защото ни представиха разрешително за съхраняване и преработка на отпадъци. И сега се притесняваме какво ще стане. При първоначалните проби миризмите бяха много силни- кихат, кашлят хора, които си орат земите в близост. После започнаха някакво пречистване на елементите, но повече не знаем."


Още за живота в село Сланотрън може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45