Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лазарки и кумички показаха стародавни обичаи във Винарово

7
Снимка: Светла Бондова

Два детски пролетни празника все още се практикуват в някои села на Новоселска община. Единият е "Лазаруване", в който младите момичета се представят в общността и дават заявка, че са приключили с детството и навлизат в моминството. Обичаят, не е типичен за нас, а е внесен през 30-те години на миналия век от учителите в Ново село, но с удоволствие се почита и поддържа от читалището и детската градина.    Другият е "Кумичане"- ритуал, който се прави на Връбница /или Цветница/. Тази стародавна практика е характерна за с. Винарово. Рано сутринта момичетата, придружени от майките си отиват на вадата, която тече в местността "Средна чешма". Всяко дете носи хлебна кукла, откъсва залък от нея и го поставя върху "чучулинка"- изрязано парче от кратунка. Чучулинките се подреждат върху "мальица"- специалната дървена тупалка за чукане на коноп или за пране на черги и с нея се пускат по водата. Залъчето, което отиде най-напред, това момиче ще бъде "кумицата". Опитът се повтаря три пъти.  Кумицата посреща в този ден участничките в ритуала у дома и ги гощава с топла попара без сирене, направена от хлебната кукла. Всяко момиче ще отиде при нея "с поклон" на Великден. Така се нарича кошничката с подаръци- боядисани яйца, козунаци, сладкиши, която се дава на кумичката.
   
Снимка: Светла БондоваПролетните празници на Новоселска община бяха представени и в творческото ателие "Всички сме приятели", включено в квалификационната дейност на Регионалния инспекторат по образованието (РИО) във Видин за учители от предучилищно възпитание. Домакин беше Обединено детско заведение "Акад. Ст. Младенов", филиал с. Винарово. Деца от 3 до 6 години от цялата община участваха в двата обичая. Малчуганите нагледно илюстрираха работата на учителките в смесени групи. Те с лекота пресъздадоха богатата обредност на лазаруването- с много песни, леки хорца, наричания и пожелания към домакините. Детското участие беше по-малко застъпено в кумичането, но ритуалът беше подготвен с внимание към детайлите и символиката, която носят.  Малките любопитковци го проследиха с истински състезателен хъс. Съдбата отреди три да бъдат кумичките- Дая от Ново село, Деница от Неговановци и Люси от Винарово. А към тях бе прибавена и Мирослава от четвъртата детска градина на общината - Флорентин. Този обичай завърши с хоро, водено от кумичките. Гости на детската градина в с. Винарово бяха детски учителки и директорки на детски и учебни заведения от цялата област. Ревю на народни носии от Новоселска община допълни обмяната на опит, а за всеки участник беше подготвен свитък с описание на двата обичая и опита за работа в смесени групи. Таня Иванова - специалист от РИО благодари на домакините за доброто представяне и подчерта, че творческото ателие е нова добра практика с висока посещаемост.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 18 февруари 2025 година

С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в  Монтана  почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. В  Лом  беше официално открит бюст-паметник на Апостола на свободата. Президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев се обяви категорично против изпращането на български войски в Украйна под каквато и да е..

публикувано на 18.02.25 в 18:00

Монтана отдаде почит на Васил Левски

С рецитал и поднасяне на цветя пред паметника на Васил Левски в Монтана почетоха 152 години от обесването на Апостола на свободата. Десетки жители на Монтана, сред които много ученици, почетоха паметта на Левски пред паметника му в центъра на града, където рецитал изнесоха възпитаниците от Финансово-стопанската гимназия, чийто патрон е..

публикувано на 18.02.25 в 15:29

Фестивалът на малките театрални форми във Враца обяви програмата си за 2025 година

Готова е селекцията на XXXV-ото издание на Националния фестивал на малките театрални форми , съобщават от Драматично-кукления театър (ДКТ) във Враца . Най-старият театрален форум в България ще се проведе между 10 и 16 юни в града под Околчица и за поредна година ще събере най-доброто от камерната драматургия у нас и от чужбина, посочват от..

публикувано на 18.02.25 в 15:07

Лом се преклони пред делото на Левски с нов паметник

Днес, когато се навършват 152 години от гибелта на Васил Левски , в Лом беше официално открит бюст-паметник на Апостола на свободата. На централния площад, където се проведе церемонията по освещаването на мемориала, се стекоха много граждани и представители на различни институции. Кметът на Община Лом Цветан Петров заяви, че делото на Васил..

публикувано на 18.02.25 в 14:48

Училището в Кула отбелязва патронния си празник

Средно училище "Васил Левски"  в град  Кула  отбелязва патронния си празник  с редица инициативи. Учениците от 1-ви до 4-ти клас рисуваха на тема "Моето училище". Рисунките са изложени в специално подредена тематична изложба на входа на училището. Възпоменателно честване на 152 години от гибелта на Апостола ще се състои на 19 февруари от 9:00..

публикувано на 18.02.25 в 14:41

Създадена е организация за почистването на снега в Кула

Всички пътища в община Кула са проходими при зимни условия . Няма затворени участъци, нито въведени ограничения, съобщиха за Радио ВИДИН от общинското предприятие "БКС". За почистването на пътищата от сняг има сключени договори със земеделски производители по направленията Цар Петрово - Тополовец - Чичил. Общинската пътна мрежа и улиците в..

публикувано на 18.02.25 в 14:27

Лом започва мащабен проект за ремонт на пътища и градска инфраструктура

Съвместен проект на Община Лом и Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) предвижда да бъде направен основен ремонт на републиканския път Добри дол - Лом - Горни Цибър, включително ул. „Ал. Стамболийски“, ул. „Пристанищна“, надлеза, ул. „Ковачишка“ и на общинския път Ковачица - Станево. Освен това ще бъде извършена  рехабилитация на градски улици,..

публикувано на 18.02.25 в 12:00