Видинчани смятат, че въздухът, който дишат не е чист, като някои си спомниха и как навремето градът се е миел редовно.
"Просто е невъзможно да дишаме чист въздух. Сега ги няма фабриките, но въздухът пак е замърсен ... Основният замърсител са печките на твърдо гориво ... Основният проблем е, че Видин вече не се мие. Преди години това се извършваше редовно и въздухът беше по-чист. Абсолютно категорично е мнението ми" - казаха по темата жителите на крайдунавския град.
Коментар потърсихме от оператора в Автоматичната измервателна станция Владимира Тачева.
"Проблемът се дължи основно на отоплителните уреди на твърдо гориво, емисии от промишлеността и транспорта. Неблагоприятните метеорологични условия също влияят върху завишеното количество фини прахови частици във въздуха. Това са ниска скорост на вятъра, мъгла и температурна инверсия. Най- високата средноденонощна концентрация до момента е регистрирана на 9 февруари 2014 година"- каза Владимира Тачева.
Какво е влиянието на фините прахови частици върху човешкия организъм и има ли пациенти с оплаквания от това- попитахме д-р Мариела Георгиева, специалист белодробни болести във видинска медицинска клиника.
"Хроничната експозиция на фини прахови частици винаги води до неблагоприятни последици върху белодробната функция. Имаме пациенти с подобни оплаквания, които изобщо не са малко. Те подлежат на хоспитализация, но основният проблем е, че не търсят медицинска помощ навреме"- каза за Радио ВИДИН д-р Мариела Георгиева.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..