Средно 15 години може да получава пенсия един мъж в България при планираната пенсионна реформа. Това показва една от прогнозите за ефекта от готвените промени. Те включват плавно покачване на вноската за пенсия, която ще остава в НОИ, и замразяване на тази в частните фондове.
Изплащането на пенсии от универсалните фондове ще започне след десет години, а първите, които ще получат втора пенсия, са мъжете от трета категория труд, родени през 1960-а година. За тях, ако се допусне, че доходността на парите им, натрупани в универсалните пенсионни фондове, е 5,6 на сто, ще е по-изгодно да получават две пенсии - една от НОИ и втора от частните фондове. В случай на по-ниска доходност от 3,6 на сто, по-висока пенсия ще се получава от НОИ. Това се дължи на факта, че периодът на осигуряване във втория стълб е по-кратък и натрупаните там средства ще са по-малко.
Според биометричните таблици печеливши с по-високи пенсии от двата стълба като цяло ще са хората, които ще излязат в пенсия след 2029-а година, но само при положение че доходността е 5,6 процента.
При по-песимистичния сценарий от 3,6 на сто размерът на пенсията от НОИ ще стане по-изгоден през целия период от 2025-а до 2042-ра година, когато втора пенсия трябва да получат тези, които са започнали да се осигуряват за първи път през 2002-ра година.
В основните изводи от направените прогнози се посочва, че след като се предостави възможност за многократно прехвърляне на средствата от универсалните фондове към държавния и обратно, всеки ще може лично да прави по-добра преценка и да решава дали да прехвърля средствата, или не с оглед по-добрата адекватност на дохода от пенсия.