Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изпята ли е българската детска песен

4
Второкласници от СОУ"Св.св.Кирил и Методий" Видин репетират
Снимка: Нора Йоцова

Музиката за деца е една доста интересна тема, защото чрез песента подрастващите се учат. Учат се на хармония, на естетика, на усет... Оказва се, обаче, че както в образователната ни система и в музицирането на българска детска музика има криза. Много конкурси за детска песен вече са в миналото. Създаването и издаването на песнички вече е много трудна работа. Всички тези факти ме накараха да потърся мнението на специалисти в тази област. Какви стъпки предприема БНР за популяризирането и създаването на нова детска музика попитах продуцента на детска музика в музикална къща "БНР" Доротея Петрова:

"Търсене на детска музика има, но за съжаление от известно време върви тенденция към опорочаване на жанра, защото според мен причината е в липсата на песни. От една страна и ние в националното радио вече нямаме такива възможности да финансираме създаването на песни. От друга страна- ето, например, конкурсът "Сладкопойна чучулига" в Бургас, който беше единственият конкурс, който продуцираше нови песни. За съжаление последните 2 години той беше спрян и като че ли няма надежда да бъде възстановен като конкурс за български детски песни. Значи от една страна липсва българска продукция, от втора страна липсва българска продукция, специално адресирана за деца. И когато децата, имайки нужда да пеят търсят репертоар, те търсят в интернет, свалят някакви инструментали, повечето песни са на български поп изпълнители, които не са подходящи за тяхната възраст и така се шири един доста съмнителен репертоар. Но не можем да обвиняваме децата и ръководителите на тези школи, просто има един огромен дефицит. Дори, за съжаление, си мисля, че това е някаква съзнателна политика за прокарване на чужди културни интереси."  

Когато започнах работа по темата за детска музика, се оказа, че във Видин няма детски хор. Има отделни вокални групи в някои училища, които се изявяват само за определени празници и не провеждат занимания целогодишно. Така, стигнах до профилирано учебно заведение, където има специалисти, които се занимават от години с обучение по пеене. Как се справят с репертоара с детска музика във видинското училище по изкуствата "Св. Св. Кирил и Методий"- потърсих мнението на вокалният педагог Ани Козарова, която ръководи задължителната избираема подготовка по музика на 2, 3 и 4 клас.
Снимка
"Аз също бих искала да има повече песни, написани за децата. Опитвам се, разбира се, да намеря някои по-интересни песни, които биха ги накарали с желание да ги изпълняват, като се обръщам и към автори, които са утвърдени и някои съвременни автори. Една от песните, която децата от втори клас ще ви изпеят, е песента "Жабата Жанета", която е написана от една моя приятелка. Казва се Цецка Върбанова, тя преди години ръководеше хор "Видин", а в момента работи в Германия. Песента е много интересна и класовете, с които съм работила, много я харесват и изпълняват с огромно желание. Още една песничка тази година учихме от Константин Ташев, "Здравей приятелю чудесен" и също добре я приеха децата. Две музикални приказки, които преди години подготвяхме с ученици от училището. Едната се нарича "Къщичка под снега" и е написана от композитора Кирил Ламбов, а другата се нарича "Рожден ден", написана е от Маргарита Маргаритова, концерт-майстор на Симфониета- Видин. Подготвихме ги с ученици от 3 и 4 клас и бяха изпълнени в детските градини, съвместно с колеги от симфониетата", разказа вокалният педагог Ани Козарова.
Венеция КарамановаВ "Заедно" ви срещам и с Венеция Караманова, диригент на Детския хор на БНР от 1978 година. Хорът е със състав от 98 деца. Най-малките хористи са 8-годишни, а най- големите- 18-годишни, като преобладават момичетата. Само 4 момчета пеят в момента в Детския хор на БНР. Започвам разговора с нея за промяната в работата с деца през годините. Все пак един диригент на детски ансамбъл трябва да бъде и педагог. С моята събеседничка говорим за това как се възпитава у хористите културата да представят страната си в чужбина, какво е да премине една част от живота на човек пред очите ти и каква е приемствеността между поколенията, в името на изкуството. Това са част от темите, които обсъждаме с човека, който подготвя и реализира творчески програми на Детския хор на БНР за страната и чужбина, както и постоянната звукозаписна дейност на състава - Венеция Караманова:

"Много се промениха децата, много се промениха поколенията. Емоционалното им реагиране, психологическата им устойчивост се промени. Аз работя с деца вече 37 години и мога да направя сравнение как се променят поколенията. Първо промените стават все по-бързо. Децата порастват по-бързо, заради комуникациите, с които разполагат. Тяхната реакция става много по-бърза, но музикалната им памет става по-ленива. В детския радиохор се изграждат навици за колективно общуване. Ние сме като емисари на българската култура зад граница. Това задължава децата да бъдат винаги с много добро възпитание, с много добър външен вид, с много добри езици, да умеят да контактуват при всякакви положения. Ние много говорим с тях за това. Младите хора могат да бъдат много точни, много възпитани, много коректни, ако им създадем ние възрастните условия за това."  

Чуйте подробностите от всички разговори в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 13 януари 2025 година

В навечерието на ромската Нова година учениците от  СУ "Васил Левски"  в град Кула почетоха празника . Той е наричан още Василица, Васильовден или Банго Василий, който е в чест на свети Василий Велики, покровител на ромите.  Стартира данъчната кампания  за 2025 година в община Видин. От днес всички граждани могат да заплащат своите задължения за..

публикувано на 13.01.25 в 18:00

Община Видин с подаръци за първото бебе на 2025 година

Първото бебе на Видин за 2025 година получи подаръци от Община Видин. Малката Яна е родена на 8 януари в Акушеро-гинекологичното отделение на видинската болница. Тя е второто дете на 25-годишната Богдана Ухер.  "Като ръст е 50 см, а като тегло - 3280 грама. Освен да благодаря, няма какво друга да кажа", сподели майката.    От името на кмета на..

публикувано на 13.01.25 в 16:36

Расте броят на катастрофите и ранените по пътищата на Монтана

Повече катастрофи, загинали и ранени има през 2024 година по пътищата в област Монтана в сравнение с предходната година. Травматизмът е завишен по всички показатели, отчитат от "Пътна полиция". Над 45 000 нарушения са констатирали катаджиите по пътищата в област Монтана през миналата година. Наложените глоби с фиш са над 40 000. Спрямо..

публикувано на 13.01.25 в 16:22

Деца и родители в Кула изработиха сурвачки по случай ромската Нова година

В навечерието на ромската Нова година учениците от СУ "Васил Левски" в град Кула почетоха празника, наричан още Василица, Васильовден или Банго Василий, който е в чест на свети Василий Велики, покровител на ромите.  Инициативата е част от проекта "Сътрудничество и взаимодействие с родителите", като основна цел е изграждане на доверие и..

публикувано на 13.01.25 в 15:32

Започна гласуването за думи на 2024 година

Днес започна гласуването за "Думи на годината 2024" . Потребителите може да гласуват на сайта "Как се пише" до 14:00 часа на 18 януари (събота), а резултатът ще бъде обявен на 20 януари (понеделник). Кои са отличилите се думи, съобщи  д-р Павлина Върбанова , езиков редактор и коректор: "Подредили сме ги по азбучен ред в сайта и те са следните:..

публикувано на 13.01.25 в 14:23
Главен инспектор Светослав Георгиев, началник на

"Пътна полиция" във Видин e с нов началник

Един човек е загинал на територията на област Видин през последната седмица, стана ясно от седмичния обзор на обстановката по безопасност на движение и пътнотранспортния травматизъм в региона.   Останалите четири пътнотранспортни произшествия са само с материални щети, съобщи главен инспектор Светослав Георгиев, който е новият началник на сектор..

публикувано на 13.01.25 в 13:07

Министерството на културата финансира проект на историческия музей в Лом 

Проектното предложение, на стойност близо 50 000 лв. , е фокусирано върху реновирането на материално-техническата база на отдел "Художествен" към историческия музей в Лом и представлява част от цялостна стратегия за модернизирането на фонда, която ще се реализира поетапно при финансиране от страна на Министерство на културата или други..

публикувано на 13.01.25 в 13:00