Рекорден брой майстори показаха своите печива в станалия традиционен празник на баницата във врачанското село Баница. От общинската управа на Враца информираха, че 147 кулинари от 17 населени места, включително от гр. Бела Паланка (Сърбия) са участвали в конкурса за най-вкусна баница. Своите солени и сладки творения демонстрираха майстори от Враца и кварталите Кулата и Бистрец, от селата Бели извор, Вировско, Згориград, Голямо Пещене, Паволче, Девене, Косталево, Лиляче, Мраморен, Оходен, Тишевица, Три кладенци и от селото-домакин.
"...Постепенно в годините този празник се утвърди, стана популярен не само в нашата община. Заедно с името на селото той надскочи общини и територии и показа мястото на тази незабравима традиция в българските домове. Ние наричаме родното с най-мили думи - бащино огнище, майчина любов, роден дом. И в този дом неотменно и значимо е мястото на семейната трапеза, където ястията са най-вкусни. А какво е празничната трапеза без баница?!" - каза при откриването на празника кметът на община Враца инж. Николай Иванов. Сред официалните гости на празника бяха също депутатите Георги Божинов и Красимир Богданов.
На красиво аранжираните маси можеха да се видят и баници с меса, с различни видове зеленчуци, печени в подница, клинове, дърпани, теглени, налагани, с кори, които са печени на сач и всичко, което е родила фантазията на майсторите.
Баниците бяха класирани в четири категории - оригинална, сладка, с месо и със зеленцуци, и традиционна баница, направена с яйца и сирене. За втора година председател на журито бе видният кулинар Иван Звездев, а членове - неговият колега Слави Колибаров и Генка Филипова - експерт в отдел "Култура" на Община Враца.
Първа награда в категорията "оригинална баница" грабна Дениза Ценова от с. Паволче. Двете втори награди в същата категория бяха за Мара Дойчинова от с. Паволче и Елеонора Георгиева от с. Згориград. Две бяха и третите награди - за Генка Филипова от Враца и Лаура Нинова от с. Баница.
В раздела "сладка баница" бяха присъдени две първи, две втори и една трета награда. Двете челни места бяха за Тодорка Цветкова от с. Девене и Боряна Тошева от с. Косталево. Вторите награди отидоха отново при Мара Дойчинова от с. Паволче и Лиляна Николова от с. Баница, а третата - при Тодорка Симеонова от квартал Кулата. Всички награди в категорията "баници с месо и баници със зеленчуци" бяха спечелени от майсторки от селото-домакин. На първо място бе баницата на Първолета Иванова, на двете втори места - на Върба Ценкова и на Иванка Иванова, а на третото - на Данка Симова.
Най-оспорвана бе битката за наградите в категорията "традиционна баница с яйца и сирене". В нея журито присъди три първи места, две втори и едно трето. Най-висока оценка получиха баниците на Невена Цекова от с. Косталево, Татяна Борисова от с. Паволче и Марияна Цекова от с. Голямо Пещене. На второ място се класираха Ваня Прокопиева от с. Баница и Иванка Йорданова от с. Бели извор, а на трето - Пеланка Нинова от с. Баница.
На всички, които получиха адмирациите на журито бяха връчени грамоти, парични награди и по 5 кг брашно. Докато журито оценяваше баниците в салона на читалището се проведе фолклорен концерт, който бе аплодиран бурно от гостите. След обявяването на резултатите пред сградата се изви кръшно хоро под звуците на духовия оркестър към врачанското читалище "Развитие".
Сдруженията "Северозапазване" и "Кауза Северозапад" - дадоха началото на предстоящите си десетки нови инициативи през новата 2025 година , съобщиха от организациите. "През изминалите дни зарадвахме 65 деца от Основно училище "Димитър Благоев" село Гара Орешец, Община Димово с лакомства и потребителите на Фондация "Надежда за нашите деца" доставчик на..
Започна преброяването на зимуващите водолюбиви птици в България. То се прави всяка зима от четиридесет и девет години насам и се организира от Българското дружество за защита на птиците и Изпълнителната агенция по околна среда, каза за Радио Видин Свилен Чешмеджиев от дружеството: "Това е една от най-големите кампании изобщо в света, а не само..
Наградиха най-четящите за 2024 година във Видинската библиотека. Тази година читателите, които са заели най-много книги са четирима, информира Лидия Векова от отдел "Заемна за възрастни: "Тази година награденият читател е Милена Красимирова Войкова от отдел "Заемна за възрастни". В "Детски отдел" решихме да номинираме в три категории: -..
В монтанското село Горно Церовене спазват 90-годишна традиция – къпят ергените в река "Огоста". Това е част от ритуала на Ивановден по стар стил, който ще бъде отбелязан днес В Горно Церовене тачат традициите. На 19 и 20 януари, по стар стил, се отбелязват Йорданов и Ивановден. Днес церовчани ще отбележат празниците. В 11 часа на центъра ще засвири..
Представяне на трилогията "Змей закрилник" на видинската авторка Симона Панова е първото за 2025 година книжно събитие, което ще се проведе в библиотеката в Монтана. Младата авторка сподели вълнението си от предстоящата среща с читатели от града: "За първи път ще бъда в Монтана и го очаквам с огромно нетърпение. Представянето ще бъде общо за..
Нов дом за стари хора ще бъде изграден в град Белоградчик. Средствата за него ще бъдат осигурени от Европейски проект, каза за Радио Видин кметът на населеното място Боян Минков: "Длъжни сме да простроим такъв център, за да може да изведем хората от Дома в село Салаш. Той е дом за хора с умствени увреждания. Надявам се тази година да..
Районната инспекция за опазване на околната среда и водите във Враца успя да осъди фирма заради незаконно съхранение на тонер касети. Пет години след разплитането на историята, фирма "Рецикла" беше задължена от магистратите да плати 65 520 лева за извозването на тонер касетите и още 3 520 лева за съдебни разноски. На основание на съдебния акт..