Европейският съюз е десетият носител на Наградата за родолюбие „Дядо Йоцо гледа”. Това обяви Огнян Петров, председател на сдружение "Искърско дефиле", по време на X Национален фолклорен събор "Де е българското", който се проведе в Неделята на слепия в туристически комплекс "Дядо Йоцо гледа" край мездренското село Очин дол. Отличието се присъжда на Евросъюза "за приноса му в изграждането и модернизирането на българската инфраструктура и сбъдването на мечтата на дядо Йоцо да види в Искърското дефиле модерни европейски пътища".
"Тази година Инициативният комитет реши да удостои с наградата за родолюбие не определена личност, която е допринесла за популяризиране името на България, а за пръв път - институция. Избрахме Европейския съюз, защото от него идва финансирането на редица проекти, които помагат да се развива нашият район"- поясни Огнян Петров.
10-килограмовата статуетка, реплика на паметника на Вазовия герой, и почетната грамота ще бъдат връчени на ЕС чрез някой от български евродепутати в деня, в които официално бъде открит рехабилитираният второкласен път за столицата през дефилето. Очаква се това да стане до два-три месеца.
Носители на Наградата за родолюбие "Дядо Йоцо гледа" досега са Илия Луков (2006), Пламен Петков (2007), Димитър Бербатов (2008), Меглена Кунева (2009), Веселин Топалов (2010), Кристалина Георгиева (2011), Николина Чакърдъкова (2012), Кубрат Пулев (2013) и Наталия Симеонова (2014).
В десетото, юбилейно издание на фестивала "Де е българското" се включиха около 400 самодейци, представители на 25 читалищни колектива от областите Враца, Монтана и Плевен. В продължение на 7 часа на сцената се изявиха танцьори, певци и музиканти от 10 читалища в общината-домакин- Брусен, Зверино, Зли дол, Игнатица, Лик, Люти брод, Мездра, Оселна, Типченица и Царевец. Във фестивала участваха и танцови състави, певчески групи, хорове и индивидуални изпълнители от още 10 населени места в Северозападна България - Враца, Вировско, Габровница, Долно Линево, Косталево, Кунино, Оходен, Плевен, Роман и Черкаски.
Най-многобройните участници в събора бяха танцьорите от Детския танцов състав "Мездренче" при градското читалище "Просвета" с художествен ръководител Йоанна Аспарухова, а най-възрастният - 70-годишният акордеонист Младен Младенов от с. Очин дол. Сред гостите бяха зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Аспарухов, кметът на Мездра инж. Николинка Кътовска, председателят на Общинския съвет инж. Делян Дамяновски и официална делегация от побратимената с Мездра община Врънячка баня, Република Сърбия.
Акцент в програмата на фестивала бе концертът на популярния фолклорен изпълнител Юри Крумов, дългогодишен танцьор и певец на Ансамбъл Пирин, който изпълни народни песни от Пиринска и Вардарска Македония.
Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В двора на болницата..
Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град. По случай празника на Баба Марта, от..
Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия. В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..
Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста. В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..
Историческият музей в Лом ще реализира проект за осъвременяване на реквизита и ново представяне на експонатите , съобщиха от Община Лом. Предвижда се оптимизиране на пространствата за презентиране на временни изложби, закупуване на нов реквизит за залата, който ще даде възможност да се акцентира върху специфичните черти на различните експонати. Ще..
Община Лом ще обнови Дунавския парк в града по свой проект , който е одобрен от фондовете на ЕС и ще бъде финансиран безвъзмездно с 224 хиляди лева. Проектът предвижда цялостното обновяване на спортни и детски съоръжения на площ от 1400 квадратни метра. Предстои монтиране на нови детски съоръжения, включително въртележка с осем места за деца на възраст..
Хайредин, Борован, Бяла Слатина и Оряхово са общините във Врачанско, в които има най-много търсещи работа в бюрата по труда , това показва анализ на трудовата борса. От 10 в трудоспособна възраст в Хайредин едва шестима работят, а процентът на незаетите е най-висок в областта и е 38.23%. В тази класация следва Борован, където един на трима си търси..