Две трети от нарушенията установени на големите строителни обекти в страната са свързани с безопасните условия на работа. Това показват данните от проверките на Главната инспекция по труда от началото на годината. Те обхващат предприятия, в които работят една пета от всички 124 хиляди души в сектора. Информацията допълва Цветелина Стоянова
От януари до края на април проверките на трудовите инспектори са 609, включително на автомагистралите „Марица“, „Струма“, „Хемус“ и големи строителни обекти с голям обем изкопни работи. Подборът е направен на база на риска от свличане на земни маси и работа на височина. Констатираните нарушения са над 3 100. 2 300 от тях са за пропуски и груби нарушения при безопасността при работа. Най-често се оказва, че дълбоките изкопи са неукрепени, а при работа на височина, няма подходящо обезопасяване на работниците. Хора и превозни средства преминават в обсега на действие на строителната механизация. Липсват схеми за временна организация и безопасност на движението по транспортните пътища и пешеходните пътеки на строителните площадки и подходите към тях. Електрическите кабели не са обезопасени, а част от работниците нямат задължителната застраховка "Трудова злополука". Работодателите не осигуряват санитарно-битово и медицинско обслужване. Липсват и химически тоалетни.
Данните показват, че благодарение на постоянния контрол от страна на Инспекцията по труда, проблемът с неизплащане на време на трудовите възнаграждения във фирмите, изграждащи големите инфраструктурни обекти, вече е овладян и в момента подобни нарушения са инцидентни. Инспекцията ще засили още контрола в сектора през летните месеци, когато се работи най-интензивно.