Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесно ли се адаптира един чужденец в българско село

Англичаните Дейвид и Винсънт от село Вълчек: "На село е идеално за почивка"

4
Винсънт и Дейвид (от ляво на дясно)
Снимка: Радио ВИДИН
Лесно ли се адаптира един чужденец в България, добре дошли ли са тук и какво води англичаните в китните села на българския Северозапад? За да проверим, поемаме към видинското село Вълчек.

Дейвид и Винсънт са братя, родени в Англия. Но намерили новия си дом в малкото село в община Макреш. Казват, че животът в българското село е много спокоен, в него намират уюта и тишината, които им липсват в родното място. Наслаждават се на красотата на природата, вкусната храна и доброто вино. Дейвид има и хоби- обикаля с мотор красивите кътчета в България. Убедени са, че когато се пенсионират, ще заживеят постоянно тук.

"Тук сме от 2006 година. Селото е много спокойно, красиво, приятни хора живеят тук. Спокойствието и тишината ме правят много щастлив. Понеже в България е много студено зимата, зимните месеци се връщам в Англия, работя тогава, а от март отново идвам в село Вълчек. Хората на 95% от тях са дружелюбни, но има и една малка част от местните, които са подозрителни, но така е по целия свят, не само тук. Когато се пенсионирам, ще се преместя за постоянно. Пътувал съм доста, няма по-добро място, когато слънцето изгрява е нещо прекрасно"- разказа 52-годишният Дейвид.

Брат му Винсънт е на 55 години. Живее в Нова Зеландия, в малък град, където е спокойно и намира много общо между живота си там и на село. През почивките си идва във Вълчек. Обожава лова и риболова, както и хубавата храна, която се отглежда в дворовете на хората, а бирата и виното са много добри.

СнимкаМишел и Бари са англичани, които са започнали нов живот в България. Срещнахме се с тях там, където са избрали да живеят, далеч от родния им дом- сега притежават имот във видинското село Гара Орешец. Призванието, което ги е довело тук, е благородно, тъй като са част от инициативата "Да помогнем на българските улични котки и кучета".

"Занимаваме се с благотворителност. Нарича се "Да помогнем на българските улични котки и кучета". Какво правим всъщност- вземаме кучетата и котките от улицата и организираме всичко- от храната за тях, плащаме за ветеринарни грижи. Също така изпращаме много от кучетата зад граница- някои отиват в Англия, Германия. Последния месец изпратихме 18 животни, а следващия- нови 25. Това са всички породи кучета, имаме и кучета- инвалиди, кученца, големи породи, имаме много"- разказа Бари.

Със съпругата си Мишел живеят в Орешец от шест години. Местните хора определят като добри, но всяко правило си има изключения. Не се разбират добре със съсед, който отровил 13 от техните котки.

Снимка"Човекът от съседната къща отрови 13 от нашите котки миналата година. С друг нямаме проблеми, само с този съсед. Опитваме се да научим повече българи, да ги образоваме на хуманно отношение към животните. Да говорим с хората за това колко важно е животните да бъдат кастрирани, защото много от тях не вярват, че това ще реши проблемите. Казваме на хората да купуват храна за кучета, а не да ги хранят с хляб. Добър знак е, че започнаха да купуват гранулирана храна. Дори и местните магазинери зареждат с такава стока"- обясни Мишел.

В дома на Мишел и Бари заварихме 25 котки и десетина кучета, всичките безстопанствени, някои от които и в тежко здравословно състояние. Във ферма недалеч от дома им пък се грижат за изоставени коне и магарета.

"Не можем да спрем, луди сме по животните. Ще привличаме доброволци от други държави, които да ни помагат с кастрациите и обезпаразитяването. Скоро екип от Англия ще ни дойде на помощ, през юли. Те ще извършват кастрации във Видин", каза още Мишел.

Още за живота на Дейвид и Винсънт от Вълчек, както и на Мишел и Бари от Гара Орешец може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45