Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два големи въпроса все още остават нерешени на преговорите за Гърция

| обновено на 13.07.15 в 08:54
Ангела Меркел, Алексис Ципрас и Франсоа Оланд
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Цяла нощ и тази сутрин продължават преговорите на лидерите от еврозоната и гръцкия премиер Алексис Ципрас в Брюксел за условията на спасителна програма, която да избави от фалит гръцките банки и да запази стабилна общата европейска валута. Трудното начало бе поставено от списъка с незабавни реформи до два дни, които финансовите министри от Еврогрупата заложиха пред гръцкото правителство. С последната точка се предлагаше и вариант за петгодишно излизане на Гърция от еврозоната, ако не е съгласна с условията. Тази точка обаче е отпаднала от окончателния текст, защото сама по себе си противоречи на европейските договори. 

Съобщено бе, че президентът на Франция Франсоа Оланд, германският канцлер Ангела Меркел и гръцкият премиер Алексис Ципрас са постигнали компромис по повечето изисквания, но остават две спорни теми. Едно от условията е Гърция да създаде фонд за държавни активи от приватизацията на стойност 50 милиарда евро, с който в бъдеще да се покрива част от нейния дълг. Атина е против това фондът да се управлява от независима компания в Люксембург, която да разпродава активите. Вторият спорен момент е настояването на Ципрас за по-слабо участие на Международния валутен фонд в бъдещата финансова програма за реформи.

СнимкаХоландският премиер Марк Рюте е поискал СИРИЗА първо да гласува всички неприети закони от предишната финансова програма като доказателство, че този път обещанията ще се превърнат в действия.

Гръцкият вестник "Имерисия" отделя място на 12-те мерки, които европейските лидери са поискали премиерът Ципрас да внесе в парламента, и те да бъдат гласувани до сряда.
Става дума за мерки, отнасящи се до данъчната и осигурителната система и до приватизацията. "Прото тема" помества опровержение от Международния валутен фонд, в което категорично се отхвърля публикация на германския вестник "Билд", според която МВФ бил настоял в Гърция да бъде съставено правителство от технократи и през есента да бъдат свикани нови предсрочни избори. "Билд" твърди, че представител на Фонда казал пред вестника, че МВФ не вярвал, че СИРИЗА може да приложи реформите, които се искат от нея. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!