Около 20 души са хората без дом във Видин по разкази на тези, на които животът преминава на улицата. Според регистъра на социалната служба броят им е 15. Повечето от тях имат лични карти, но не получават помощи, защото адресите им не са реални. Съдбата им е една, но пътищата да достигнат до улицата са различни.
Илия е 44-годишен, с професия "машинен монтьор". На улицата останал, защото прехвърлил своя дял от наследство на братята си.
"Имах уговорка с тях една стая да има за мене. Впоследствие те решиха, че не се нуждая от такава"- започва разказа си Илия. От пет години адресът, на който най-често живее, е изоставена сграда в центъра на града. Има режим, който спазва:
"Вечер се прибирам към 11, по тъмно. Сутрин излизам към 5, също по тъмно, за да не ме виждат. Това е в продължение на години."
През деня Илия намира работа, която казва, че върши за жълти стотинки. Помита пред офиси, а зимата почиства снега. Въпреки, че има професия, казва, че му се наложило да търси друго препитание. Твърди, че е потърпевш от работодателите си. Мечтата му е да има постоянна работа.
"Има ли работа, след това човек сам може да си осигури жилище, и сам да си помогне"- е надеждата на бездомника.
За кратко Илия обитава Център за временно настаняване във Видин. Всеки ден се среща с хора, които имат неговата съдба. Сред тях са приятелите му. Шегува се, че всички те живеят в хотел "Под звездите".
"Сутрин се виждаме, почти всяка сутрин в парка, до Дунава. До към 9 часа се събираме и след това се пръскаме.
По принцип законът на улицата е такъв, че всички си помагаме. Никой не е оставил никого в беда"- казва останалият без дом мъж за хората, които имат неговата съдба.
Сред скитниците в Крайдунавския парк във Видин е Димитър. Той е на 72 години. На улицата останал, когато рухнала къщата в село Цар Петрово, в която живеел. Постоянното убежище на Димитър сега е пред Мемориал на жертвите на комунизма в града. Има пенсия за инвалидност, но парите са за лекарства. Няма помощи, защото адресът, на който е регистриран, е фиктивен. Казва, че е бил измамен:
"Един ме излъга тука, че на "Железничарска" ще ми даде квартира. Той ми взе парите. Не ми ги върна. Вместо на тоя адрес да ме регистрира, ме изпрати в едно мазе и хората ме изгониха от там."
Покъщнината на Димитър е стар дюшек, няма завивка. В чантата, която носи, има половин хляб и фланела. Храната си намира в контейнерите. За себе си иска стая и казва, че сам ще плаща наема за нея.
От 20 години без дом е и Райко, въпреки че сега има мизерна стаичка в обект, който казва, че пази. Постоянният му адрес, според него самия, е в Речната гара във Видин.
"Не отказвам работа, но искам дом, да имам стая, баня"- казва Райко, който сега е на 40 години.
Повечето от хората, които са на улицата във Видин са преминали през Центъра за временно настаняване в града. В него могат да останат до три месеца през годината, а социалните служители обикновено ги настаняват, за да ги спасят от студа през зимата.
Около 10-15 са хората без дом в област Видин по данни на Регионалната дирекция за социално подпомагане. Във Видин е изграден Център за временно настаняване. Капацитетът му е за десет души. Често се налага престоят на настанените в него да се удължава над три месеца, каза директорът на Регионалната дирекция Венци Пасков:
"Засега този център за временно настаняване решава проблемите като цяло за областта. За много от бездомните лица това е начин на живот и те не желаят да бъдат настанявани през летните месеци. Макар че престоят в един такъв Център за временно настаняване е до три месеца, много пъти се прави изключение, особено зимните месеци и се налага престоят им да бъде удължен."
Проучване за това кои са хората без дом и какви са проблемите им, извърши сдружение "Градски номади". Според проучването има разминаване между това какво хората мислят и каква е реалната картина. Нужно е да се знае какъв е броят на бездомните, за да се изработи стратегия за решаване на проблемите им, коментира за Българското национално радио Елеонора Генова, която е участвала в проучването.
Проучването на сдружение "Градски номади" сочи, че хората без подслон масово искат работа, но когато нямат лични документи, не могат да поддържат елементарна хигиена и не могат да отидат на интервю за работа. 24% от бездомните в София са висшисти - това са хора, които имат нужда от преквалификация, и това е проблем не само за столицата, а за цяла България, твърдят от сдружението.
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..