Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо да изберем екологично отопление

Как да се топлим през зимата без пепел, сажди и дим

Снимка: Радио Видин
Идва зима, навън захладя, а с това започва и отоплителният сезон. Всеки сам, според джоба си, решава с какво ще стопли дома си в студените дни и нощи. Ако искате оптимална температура на достъпна цена, без да имате котел за парно или печка на дърва, тогава може да опитате комплексни решения. Комбинация от електрически уреди и парно, например. Ако искате отопление с електричество, най-добре да помислите колко би могла да се вдигне сметката ви, за да можете да поддържате оптимална температура в целия апартамент или къща. Само с един климатик няма как да стане, ако трябва да топлите две и повече стаи, ще трябва да включвате повече от един уред.

Традиционно видинчани предпочитат отоплението на твърдо гориво- дърва и въглища, показа нашата анкета:

"Топлим се с дърва и въглища, на парно. Отнема ми около 15 минути да изчистя пепелта и да заредя котела, но когато трябва да се чистят кюнците отнема повече време. Отопляваме се на ток, и смесено на дърва и въглища. Живеем на село, греем се с дърва и въглища, но сега си купихме и климатик, почти еднакво е като разход, но поне не се мъчим да чистим..."
- казаха видинчани.   

Трябва да сте въоръжени с търпение, ако всеки ден зареждате и почиствате печките и камините си. Цепене на подпалки, изнасяне на пепел, чистене на саждите от кюнците, ако това ви е познато- тогава сте го изпитали на гърба си.

Снимка: фирма КомандКак да направим живота си по-лесен, като става дума за отопление и кое гориво е по-екологично- избрахме да ви разкажем за отоплението с пелетни горелки. Целият цикъл по запалване, поддържане на определената температура и гасене е автоматичен. Горелката работи на три степени на мощност, като превключването на степените е автоматично. Безспорно удобство, чисто и ефективно, с малко отпадъчен продукт- такова е отоплението с пелети, които можем да намерим на пазара. Ако имате котел за парно и желание да преминете към такова отопление, е необходимо закупуването само на горелката, която се адаптира към котела, и бункер за съхранение на този вид твърдо гориво.

"Ако пелетите са добри, отпадъкът е шепа пепел, но има и по-некачествени. Хората, преминали към този вид отопление, са в еуфория след като са били на дърва и въглища преди. Най-добри са дървените пелети с 4700 калории, веднъж заредили горелката, не се пипа изобщо 4 дни. При автоматичен режим горелката сама следи градусите, няма опасност от прегряване. СнимкаОт начало гори на трета степен, докато достигне близо до зададената температура, след това връща на по-икономичната втора степен на горене, а след това и на най-икономична първа степен. Има и режим таймер- може да го нагласите сутрин в колко искате да се включи, на обяд, и вечер по същия начин"
- разказа Йоан Христов от видинска фирма за производство на пелетни горелки.

Най-новият продукт на пазара са камините за отопление с пелети. Те се считат изцяло за екологично чисто гориво. Емисиите въглерод от изгарянето на дървесните гранули не изменя съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата.

"Пелетите отделят изключително малко пепел, около 1 - 2 процента. Димът е бял, наподобява пара, няма задушлива миризма като твърдото гориво при изгаряне"- каза още Йоан Христов.  

Работата с горелката е много опростена, подходяща е за възрастни хора.

"Аз съм инвалид, незряща съм, децата ми поставиха такава горелка тази година. Това е благодат за хора като нас възрастните. Няма цепене на дърва, вкарване и мъкнене на въглища. Системата сега сама се включва, сама се изключва"- потвърди в ефир и слушателка на Радио ВИДИН.
 
Още за пелетните горелки като вариант за отопление може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00