Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снимката на 29 октомври 2015 година

Снимка: Радио ВИДИН

Три кампании за подобряване на пътно-транспортната обстановка в страната ще бъдат проведени в рамките на акция "Зима". В първия - от 1 до 8 ноември - вниманието на пътните полицаи ще е насочено приоритетно към спазване на законовите изисквания от страна на велосипедистите и на водачите на превозни средства с животинска тяга. От 9 до 22 ноември акцентът е поставен върху правилното поведение на пешеходците на пътя и на водачите на моторни превозни средства спрямо тях. В рамките на третия етап - от 16 до 30 ноември - кампанията ще бъде фокусирана върху водачите на моторни превозни средства и техническата изправност на автомобилите, както и готовността им за движение в зимни условия. Пътните полицаи ще следят за техническата изправност на МПС, които създават предпоставки за инциденти на пътя, като износени гуми, неизползване на вериги за сняг. Огледи са предвидени на уличното осветление в населените места, както и на пътните платна с липсваща вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка. От 2 до 13 ноември в сервизите на Съюза на българските автомобилисти ще се извършва безплатно регулирани на фаровете.

Малко над 440 пътно транспортни произшествия са станали във Видинско за 9-те месеца на годината. По данни на Областната дирекция на МВР -загиналите са трима, други 69 са ранени. Над 350 са инцидентите на пътя през миналата година -с 6 загинали и 57 ранени. Информацията съобщи временно изпълняващият длъжността началник на Сектор "Пътна полиция" Владимир Герасимов.

61 тежки пътно-транспортни произшествия са станали в Монтана от началото на годината, съобщи главен инспектор Елвис Иванов, началник сектор "Пътна полиция": "На територията на област Монтана от 1 януари до днешна дата са станали 61 тежки пътно-транспортни произшествия с 12 убити и 61 ранени."

Националният съвет за тристранно сътрудничество не постигна съгласие за размера на минималната работна заплата през 2016 г. Министерството на финансите предлага тя да се увеличи до 420 лева. Представителите на работодателските организации смятат, че ще стане прекомерно висока и ще направи фирмите неконкурентоспособни, а пък от синдикатите заявиха, че минималната заплата остава твърде малка спрямо страните от Европейския съюз, за където и заминават българските специалисти. Около 11 процента от заетите в страната получават минимална работна заплата, сочи статистиката. Работодателите са против и догодина да плащат първите три дни болнични. Повече пари за заплати и свиване на дефицита обеща финансовият министър Владислав Горанов.

Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет одобри средства за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия. На заседанието, председателствано от   Красимир Ципов- заместник-министър на МВР, участниците одобриха да се изплатят 344 хиляди лева за вече извършени работи по извеждането от временна експлоатация на потенциално опасни язовири, общинска собственост. Водоемите се намират на територията на 15 общини, сред които в Северозападна България е Враца. 341 000 лева ще бъдат изплатени на община Мизия като възстановителна помощ за укрепването или премахването на 126 сгради. По същото направление бяха одобрени 122 500 лева за 36 сгради в община Берковица. За попълване на резерва на Изпълнителна агенция "Борба с градушките" с противоградни ракети и за вече изразходвани бяха гласувани 2 260 000 лева.

Районната здравноосигурителна каса - Видин преведе цялата сума за лечението на здравноосигурените пациенти, преминали през трите лечебни заведения за болнична медицинска помощ на територията на областта през месец септември. 656 419 лв. е общият превод на средства по сметките на двете многопрофилни болници за активно лечение и самостоятелния хемодиализен център в област Видин за отчетената извършена от тях дейност по клинични пътеки и клинични процедури. Над 550 хил. лв.  са преведени на изпълнителите на извънболнична медицинска помощ в региона. 236 653 лева е размерът на общия превод към личните лекари. Повече от 246 хиляди лева са преведени за специализирана извънболнична медицинска помощ на лекарите-специалисти и медицинските центрове. 67 230 лв. са изплатените средства за лабораториите. Преведени са и 143 хил. лв. за дентална помощ на зъболекарите.

Видинският окръжен съд наложи постоянна мярка за неотклонение "задържане под стража" на Петър Атанасов, обвинен за побоя и грабежа на възрастна жена в дома й в центъра на Видин. Престъплението е  извършено на 15 октомври. Обвиненият е задържан за срок до 24 часа, а 94-годишната Емилия Бузова, която е бивш учител по музика, е настанена в болница. След намесата на прокуратурата мъжът е задържан отново, първоначално за срок до 72 часа. Вчера е внесено искане мярката за задържане да е постоянна и днес съдът се произнесе. Според окръжния прокурор Пролетка Велкова, която е и наблюдаващ по случая, престъплението, за което Петър Атанасов е привлечен като обвиняем, е тежко и се наказва с 5 до 15 години лишаване от свобода.

Избирателната активност на първия тур от местните избори е 53,6 на сто, обяви Централната избирателна комисия на сайта си. В националния референдум гласувалите са 39.67 процента. С "Да" на поставения въпрос са отговорили 69.49 на сто , отговор" Не" са посочили 25.99 процента. Недействителните бюлетини в гласуването на референдума са 4.52 процента, информират от Централната избирателна комисия.

За манипулиране на изборите и неотчетени преференции алармира Ивайло Цеков, който беше водач на листа за общински съветници, подкрепен от малка партия във Видин. Според него изборните нарушения са причината, за да не влезе в Общинския съвет. Той е внесъл жалба в Административния съд във Видин с искане за повторно преброяване на гласовете. Радио ВИДИН ще следи развитието на случая.

46,88% от хората, които могат да гласуват в община Мездра са участвали в националния референдум в неделя. На въпроса "Подкрепяте ли да се гласува дистанционно по електронен път при провеждане на изборите и референдумите?" с отговор "да" са гласували 66.76%.

Във връзка с изпълнението на ремонтни дейности на Мост на Йончови ханове, е въведена временна организация на движението на брод през река Бързия, съгласувана от ОПУ - Монтана и сектор "Пътна полиция" на ОД на МВР - Монтана. Срокът на действие на Временната организация на движението е от 29.10.2015 год. до 28.02.2016 год.

Сдружение Враца софтуер общество организира безплатни курсове по програмиране. Записването става онлайн, като срокът е до утре, 30 октомври. Продължителността на обучението е 9 месеца, каза за Радио ВИДИН Емилиян Кадийски от Сдружението. 5 курсисти вече са започнали работа в ИТ фирми във Враца, а до края на годината очакват бройката им да стане 10.

За осма поредна година в Лом бяха връчени наградите за изкуство и култура на името на доктор Хернани Цибрански. Награда за постижения в музикално-драматичното изкуство получи Златан Маринов- ръководител на Формация за руски песни и романси "Смуглянка", който чества 75-годишен юбилей. Дългогодишният педагог и читалищен деятел Васил Божинов бе награден за постижения в областта на литературата. Наградата за музикално и певческо изкуство отиде при Формацията за шлагерни песни "Екатерина Ванкова". Художникът Огнян Боянов получи приза за изобразително изкуство, а Венислав Рафаилов- ръководител на танцов състав "Ентусиазъм" беше удостоен с отличие за цялостна дейност. Александър Евтимов посмъртно получи наградата за постижения в музика.

Презентации по темата "Да пазя природата е моят подарък към обществото и бъдещето ми" се провеждат във видинската регионална библиотека "Михалаки Георгиев". Ученици от СОУ "Христо Ботев" слушаха лекцията на библиотечните работници. Така децата се научават на полезни неща, смята Зорница Александрова, младши учител: "Поканени сме от регионалната библиотека на тази презентация за защитените видове и защитените територии. За нас е важно и интересно децата да знаят и да познават тези територии и ако е възможно, някога и да ги посетят."

Белгийски специалисти по образование на деца с увреждания гостуват във видинското помощно училище "Д-р Петър Берон". Повече за визитата разказа директорът на учебното заведение Анжела Йотова: "Започнахме да оформяме детайлите на тази визита още през летните месеци, през август месец, мисля. Тогава планирахме да бъдат тези три дни през октомври, след празника на града. Това се случи точно по програмата, която направихме. Те успяха да посетят всички уроци, които пожелаха." Анжела Йотова подчерта, че догодина педагозите от видинското помощно училище ще върнат визитата и ще гостуват на колегите си в Белгия.

Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Белоградчик проведе среща с учениците от 4-ти клас на НУ "Васил Левски". Срещата бе посветена на предстоящия Ден на народните будители, 1 ноември. Обществените възпитатели заедно с доброволците Мариана Стефанова и Виктория Бойкова разказаха на децата за видни будители - общественици, книжовници и революционери. Учениците показаха много добро познаване на нашите будители и тяхната дейност, както и за това какво е свободата в наши дни и кои са съвременните ни будители.

Над 79 хиляди туристи са посетели Белоградчишката крепост от началото на годината до края на септември. Броят им е значително по-голям в сравнение със същия период на миналата година, когато гостите са били 65 895. Топлата есен позволи септември да се окаже най-силният месец за посещения. Туристическите обекти са били посетени от 15 120 туристи през август, а през миналия месец- от 15 953.

Община Враца уведомява, че в изборния ден на 1 ноември ще бъде осигурен специализиран транспорт за хората, които имат затруднения в предвижването. Заявки за транспорт ще се приемат на 1 ноември от 08,00 до 18,00ч. на телефон 620566. И на втория тур на местните избори, гражданите включени в списъка на подвижната СИК ще могат да гласуват в подвижна избирателна кутия.

3 училища от община Враца взеха участие в общинския етап от Ученически игри 2015/2016 по хандбал във възрастовата група 8-10 клас /юноши/. Най-добри се оказаха възпитаниците на ПМГ "Акад. Иван Ценов" с ръководител Димитър Арменов. Те се наложиха с 16:9 над ПТГ "Никола Вапцаров" и с 23:2 над СОУ "Хр. Ботев" и заслужено се класираха за областен етап. Втори останаха хандбалистите на ПТГ, които постигнаха победа в последната минута над СОУ "Хр. Ботев" със 7:6. Заявки за участие в другите възрасти са подали отбори от СОУ "Христо Ботев", които се класират по право за областен етап.

Утре, 30 октомври, от 12 ч. ще се проведе заседание на Министерския съвет. На него ще бъдат разглеждани проектозаконите за държавния бюджет, за бюджета на Държавното обществено осигуряване и за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2016 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 12 март 2025 година

Със символична първа копка днес започна мащабен ремонт на сградите на стадион "Георги Бенковски" във Видин. За близо 1.5 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се изгради нова отоплителна система и фотоволтаици за съхранение на енергия. Готов е законопроектът, чиято цел е да..

публикувано на 12.03.25 в 18:00

Младежи в Лом и Вълчедръм научиха как да се предпазят от зависимости

Младежи и ученици от Лом и Вълчедръм се запознаха с вредите от употребата на вейп устройства и наркотични вещества. Беседата е част от превантивната програма на МВР „Работата на полицията в училищата". Инспекторите от Детска педагогическа стая в Районно управление Лом Асен Асенов и Аспарух Ангелов изнесоха беседи сред подрастващите на тема „Не..

публикувано на 12.03.25 в 16:18

Във Видин започна семинар за професионално образование

Семинар между училища, осъществяващи професионално образование от областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Търговище бе открит днес в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Събитието откри началникът на Регионалното управление на образованието във Видин Веселка Асенова : "Всички ние в тази зала имаме специално отношение към професионалното..

публикувано на 12.03.25 в 16:10

Дете получи изгаряния след опит да свали лепенка с бензин в Монтана

С втора степен изгаряне по крака е 13-годишното момче от Монтана. Вчера малчуганът се наранил, след като направил опит да свали лепенка от колело, като я запали с бензин. Детето е в болница. Сигналът, за пострадало дете на централния площад „Жеравица" в Монтана е подаден малко  след 17 часа вчера. Пристигналите на място полицаи и пожарникари..

публикувано на 12.03.25 в 15:54

Европейски средства развиват нови туристически атракции в Северозапада

Над 8,3 млн. евро ще бъдат вложени в развитието на туризма в пограничния регион между България и Сърбия по програма ИНТЕРРЕГ VІ-А ИПП България – Сърбия 2021-2027 г., съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Общо 10 проекта са одобрени за финансиране. Те ще се реализират в сръбски и български общини, сред които Видин,..

публикувано на 12.03.25 в 15:27

Започна ремонт на стадиона във Видин (СНИМКИ)

Със символична първа копка днес започна мащабен ремонт на сградите на стадион "Георги Бенковски" във Видин. За близо 1.5 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост ще бъдат въведени мерки за енергийна ефективност, ще се изгради нова отоплителна система и фотоволтаици за съхранение на енергия. Четирите сгради на спортното съоръжение са с обща..

публикувано на 12.03.25 в 14:10

Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват във Враца

Тубдиспансерът във Враца организира Седмица на отворените врати. Лечебното заведение, чието пълно название е Специализирана болница за пневмо-фтизиатрични заболявания, ще отвори вратите си широко в търсене на болни от туберкулоза. Между 24 и 28 март, когато ще се проведе седмицата на отворени врати, ще се извършва скрининг на риска от заболяване, ще..

публикувано на 12.03.25 в 13:00