В две села в област Монтана и едно в община Димово, област Видин, ще има нови избори за кмет. Това се налага, след като на балотажа кандидатите получиха по равен брой гласове.
В село Септемврийци, община Димово, кандидатите Стефан Рангелов /БСП/ и Анжела Георгиева /Обединена България/ имат по 52 гласа. В село Буковец, община Брусарци, за поста се бориха Красимир Младенов от "Заедно за община Брусарци" и Боряна Благоева от Народен съюз. И двамата имат по 55 гласа. В село Крапчене, община Монтана, също няма избран кмет. Там кандидатите Маргарита Филипова от Коалиция "Заедно за Монтана" и Илияна Трайкова от ГЕРБ имат по 165 гласа.
"Ние излизаме с решение, с което констатираме равния резултат, уведомяваме Централната избирателна комисия. Тя, на свой ред, прави искане до президента за издаване на Указ за насрочване на нов избор. В срок от 55 дни ще се насрочи частичен избор. Тогава може да не се явят същите кандидати, преминава се цялата процедура по регистрация..."- коментира говорителят на Общинската избирателна комисия в Монтана Петко Петков.
В около 15 населени места в страната се очаква да има повторен избор заради това, че кандидатите са получили равен брой гласове.
"ЦИК в 14-дневен срок от обявяване решението на ОИК трябва да направи предложение на Президента да издаде указ за насрочване на нови избори и той от своя страна в 14-дневен срок от предложението на ЦИК трябва да издаде указ", каза пред БНР говорителят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова.
ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин награди ученици, участвали в състезания по повод патронния празник на гимназията. Тържествената церемония се състоя в Културен център "Жул Паскин" в града. Гимназията отбелязва патронен празник на 16 февруари. Това е денят, в който великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за пръв екзарх..
Народно читалище „Развитие 2022“ в Ослен Криводол организира инициативата „Достойни българи“ , целяща съхраняването на паметта на достойни личности, свързани с в мездренското село. През май 2025 г. се навършват 100 години от рождението и 25 години от смъртта на Благородна Божинова , оцеляла след инквизициите в концлагера „Герово“ в Югославия. В..
На сцената на видинския куклен театър предстои премиерата на спектакъла "Котаракът в чизми" – драматизация по класическата приказка на Шарл Перо, съобщават от културната институция. Режисьор на постановката е Теодора Георгиева. Визуалният свят на спектакъла е дело на Виктория Андрекова, която създава сценографията и куклите. Музикалното..
Възстановенo е движението и в двете посоки по пътя Видин – Лом в района на гр. Лом, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". То беше ограничено днес преди обед заради ВиК авария. Трафикът беше пренасочван по обходни маршрути.
Ученици от СУ „Иван Вазов“ в Мездра постигнаха забележителни успехи в тазгодишното издание на Олимпиада „Кингс“ . Състезанието, което събира таланти от цялата страна, тества знанията и уменията на участниците в различни дисциплини като математика, български език и литература, английски език, природни науки и други. Осем ученици от СУ..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Временно е ограничено движението и в двете посоки по второкласния път Видин – Лом в района на гр. Лом поради ВИК авария, съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Трафикът се осъществява по обходни маршрути: Добри дол – разклон за Дъбова махала и Дъбова махала – Дреновец – Ружинци и обратно, а за идващите от Козлодуй: Лом – Сталийска махала..