Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Призоваваме българската общественост и всички колеги да ни подкрепят в исканията ни за достоен труд, достойни възнаграждения и опазване и развитие на културата в България!

Ден на недоволството и във Видин

Символично протестираха във Видин библиотекари, музейни работници, музиканти, танцьори

28
Снимка: Ваня Минева


Стига мизерия. Стига лъжи. За достойни доходи. Животът ни трябва да се промени- заявяват в протестно обръщение към министър председателя Бойко Борисов и председателя на народното събрание Цецка Цачева работещите в музеи, библиотеки, галерии и всички видове сценични изкуства. Те обявиха днешния ден- 24 ноември, за Ден на недоволството. Във всички културни институти на Видин са обявени исканията им, като протестните действия- за сега само символични, са организирани от двата синдиката- "Подкрепа" и КНСБ, и от професионалните съюзи.

"Надявам се да чуят нашите искания и да последват преговори с хората, отговорни за финасирането на културата. За сега протестът е символичен- всички ние сме на работните си места. На 10 декември се очаква ефективен протест на колегите от Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София, който ние ще подкрепим. При нас младите специалисти, след удръжките, падат под размера на минималната работна заплата. Освен висше библиотечно образование, повечето от колегите имат и магистратура", обяснява Боряна Дикова, от КТ "Подкрепа" в регионална библиотека "Михалаки Георгиев" Видин.

Видин протести, Снимка: Ваня Минева"Имам 41 години стаж като екскурзовод в регионалния исторически музей във Видин и заплатата ми е 420 лева", признава Красимира Стоянова.

"Вратите на нашите пет обекта са отворени за посетители. Наред с беседите, ние ще ги запознаваме с нашите искания. Носим баджове, които обозначават протеста. Нашите искания не са максимални. Нашите искания са, за да можем да работим нормално", е позицията на Сашка Бизеранова, доктор по етнография и председател на синдикална секция "Подкрепа" при РИМ Видин.

"Застарява професията ни. Няма интерес от младите специалисти. И как да е иначе? Заплатите на младите музейни работници са близки до минималната. Нали не си представяте един млад човек, който е вложил толкова сили и средства в своето образование, да дойде да работи за минималната работна заплата", допълва Десислава Божидарова, от РИМ Видин.

Видин протести, Снимка: Ваня Минева
"Ние, танцьорите, се присъединяваме към музеите и галериите. Съпричястни сме към техните искания, защото заедно сме по-силни. Най-важни са средствата за субсидии. Не може без ремонти, без да се купуват нови инструменти и облекла за танцьорите. И да се спре с това "свиване" на бройките. Преди бяхме по 18 мъже е 18 жени танцьори, сега сме общо 16...", казва Павел Димитров от синдикалната секция на КТ "Подкрепа" в Ансамбъл "Дунав" Видин.

"Да не забравяме, че не може без култура в България. Това е най-важното. Оставяме на втори план мизерните ни заплати, с които едва се живее. От 260 до 300 лева е заплатата на един млад музикант във видинската Симфониета. Така сме, за съжаление", категорична е и Маргарита Маргаритова от Съюза на музикалните дейци във Видин.

Снимка
"Представете си един ден без концерти, без театрални спектакли, без никаква музика. Никаква. Без музика и живо изкуство по радио, по телевизия, в интернет... Моето желание е да оставим цяла България за един месец без никакви културни прояви. Няма да спрем до тук. Ако не не чуят, може би през януари ще стигнем до ефективни стачни действия", обобщи Володя Тофишев от синдикат "Подкрепа".


А ето и пълния текст на протестното писмо
:

СТИГА МИЗЕРИЯ! СТИГА ЛЪЖИ! ЗА ДОСТОЙНИ ДОХОДИ!
ЖИВОТЪТ НИ ТРЯБВА ДА СЕ ПРОМЕНИ!


Музеите в страната са пред финансов колапс.
Във връзка с това работещите в Националната галерия обявяваме ДЕН НА НЕДОВОЛСТВОТО на 24.ХІ.2015 година, вторник. В протеста ще вземат участие и работещите в музеите и галериите, читалищата и библиотеките, музикално сценичните изкуства, театрите и Българската национална филмотека.

Видин протести, Снимка: Ваня МиневаС проектобюджет 2016 вече достигнахме дъното! Културните институти не са в състояние да осигурят минимални условия за развитие на Културата в България! Високо квалифицирани специалисти работят със заплати между 400 и 500 лева месечно, а заплатите на млади колеги от 1 януари 2016 година ще бъдат повишени от 400 на 420 лв., заради увеличението на минималната работна заплата.
 
Призоваваме всички работещи в работещите в музеите и галериите, читалищата и библиотеките, музикално-сценичните изкуства, театрите, Българска национална филмотека да кажем: "НЕ" на всичко това!

В декларации до министър председателя Бойко Борисов и до председателя на Народното събрание Цецка Цачева изпратихме нашите искания:

1. Да бъде увеличена средната работна заплата в отрасъла минимум с 50%, а началната заплата на млади специалисти да е не по-малко от 600 лева, за да достигне равнището на средната работна заплата в България!

2. Да бъде увеличен бюджетът на политиката в областта на опазване на движимото и недвижимото културно наследство, за да може да се осъществи реформата в музейния сектор и да започне реалното изпълнение на заложените приоритети, свързани с културните ценности в програмата на правителството! Досега държавните музеи (почти всички със статут "национални"), Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" и 55 общински музея не са на делегирани бюджети, което ги поставя в неравностойно положение спрямо останалите. За тази цел са необходими 7,9 млн.лв. към бюджета на Министерството на културата и 4 772 000 лв., които чрез Министерството на финансите да се разпределят целево по общините.

3. Да бъде увеличен и уеднаквен единният разходен стандарт на 103-те музея и галерии с регионален характер! Да се увеличи годишната субсидия за издръжка на 1 музеен специалист на 14 459 лева.
 
4. Да бъдат заложени средства за въвеждане на допълващ стандарт за управляваните открити площи и брой сгради! Това изисква допълнително 1,242 млн. лева.

5. Да се финансират библиотеките, според изискванията на новоприетия "СТАНДАРТ за библиотечно-информационно обслужване", който е неделима част от Закона за обществените библиотеки. Да се увеличи годишната субсидия за издръжка на 1 библиотекар на 15 000 лв.
 
6. Общините да дофинансират библиотеките с фиксирани средства в процент, съгласно чл. 61. От Закона за обществените библиотеки.

7. Да бъде разработена нова методика за финансиране на музикално-сценичните изкуства и театрите, гарантираща трудовите възнаграждения и дейноста на институтите.

8. Не може във времето, когато се чества 100 години Българско кино, квалифицирани специалисти да работят и получават минималната работна заплата- 400 лева!!! Не може България да не съхранява своето филмово наследство!!! Да бъде увеличен бюджетът на Българска национална филмотека, да се осъществи програмата за съхранение (консервация и дигитализация) на Златния фонд на БНФ. Да бъдат заложени средства за построяване на хранилище за филмовия фонд, отговарящо на съвременните европейски стандарти.

9. Нов закон за закрила на културата и меценатството, подготвен с широко обществено участие и обсъждане.

Няма да плащаме чуждите грешки с нашите заплати! Готови сме за синдикални и граждански действия, за да защитим човешките си права на достоен труд и достойни доходи. Призоваваме българската общественост и всички колеги да ни подкрепят в исканията ни за достоен труд, достойни възнаграждения и опазване и развитие на културата в България!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Полицията във Видин задържа двама шофьори заради наркотици

Двама водачи на леки автомобили, шофирали под въздействието на наркотични вещества , са били задържани през вчерашния ден с полицейска мярка за срок до 24 часа, съобщават от Областната дирекция на МВР във Видин .  Към 14.50 часа на ул. „Железничарска“ в областния град униформени спрели за проверка кола, управлявано от 26-годишен жител на с...

публикувано на 15.01.25 в 11:15

Пет фирми искат да строят пътния участък Арчар-Салаш

Пет са отворените оферти в общественатапоръчка за актуализация на техническия проект и строителството на участък с дължина 5 км от третокласния път Арчар - Салаш , съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).   Подадените предложения са на: ГБС - ИНФРАСТРУКТУРНО СТРОИТЕЛСТВО АД; ДЗЗД „НК-САЛАШ“, с участници: „НИВЕЛ..

публикувано на 15.01.25 в 09:33

Глобиха 20 врачани за седмица

За по-малко от седем дни звено " Инспекторат" към общинската управа на Враца е санкционирало над 20 лица . Глобени са хора, изхвърлящи нерегламентирано строителни и едрогабаритни отпадъци. Всички нарушения са установени чрез системата за видеонаблюдение, съобщават от местната управа.   И допълват, че продължава монтирането на камери в районите..

публикувано на 15.01.25 в 09:03

Смениха директора на Държавен фонд "Земеделие" във Враца

Смениха Сашо Илиев като директор на врачанския клон на Държавен фонд "Земеделие" . След 4-годишно управление, договорът му е бил прекратен в края на миналата година, въпреки че е бил със срок на действие до началото на юли т.г. Илиев пое ДФ "Земеделие" във Враца в началото на 2021 г., наследявайки Анжелина Петкова . Преди това Илиев беше..

публикувано на 15.01.25 в 08:52

Над 3 милиона лева ще струва ремонтът на дома за стари хора в Кула

Започна ремонтът  на Дом за стари хора "Св. Василий Велики" - гр. Кула. Текущият капацитет на дома е 50 човека, като след преустройството той ще се запази. Финансирането е по спечелен проект от общината по процедура „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора"..

публикувано на 15.01.25 в 08:45

Ръст на престъпленията в домашни условия отчитат в Монтана

През последния месец на миналата година на територията на ОД МВР Монтана са регистрирани седем престъпления , извършени в условията на домашно насилие. За декември на 2023-та те са били само три. И през двата сравнителни периода при тези престъпления няма извършени убийства, уточняват от пресслужбата на полицията в Монтана. През миналия месец шест от..

публикувано на 15.01.25 в 08:10

Снимката на 14 януари 2025 година

Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит.  В листата са осем епископи. Епархийският избор на двамата кандидати за нов Видински митрополит ще се проведе на 2 февруари във Видин.  Всички имена в евентуално правителство на ГЕРБ-СДС, Има такъв народ и БСП са уточнени. Това..

публикувано на 14.01.25 в 18:00